nov električni avto,nasveti za nakup

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.115
1.167
113
www.adriamedia.si
Pri službenem ICE ne bo plačevala DDV na kilometrino, ampak boš plačevala boniteto.
PRI EV boš pa plačala DDV na kilometrino!
Preveri pri računovodji ali an fursu.
SJTV1 ima to zagotovo v malem prstu
Ne glih v malem prstu, ker ne prodajam avtov, ampak osnove pa le vem

Če je pravna oseba (ali fizična z dejavnostjo, torej sp) zavezanec za DDV:
Pri službenem osebnem ICE se ne odbija DDV (razen če je za namen dejavnosti, npr taksi, avtošola). Plača se boniteta (mala ali velika)
Pri službenem osebnem se odbije DDV, ampak ga je treba "vračat" glede na prevožene privat km. Si mora vsak sam izračunat, a se sploh splača odbijat, da si ne narediš dela za na koncu nič efekta. Bonitete ni.

Če pravna oseba (ali fizična z dejavnostjo, torej sp) ni zavezanec za DDV: ni odbijanja DDV, je pa subvecija. Pri boniteti je enako kot v gornjem primeru.

Velik plus pri pravnih (če imajo dobiček): 40% investicijska olajšava. To lahko naredi veliko razliko.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.474
284
83
Kras
www.mtl.si
Tesla zazna zdrs pri regeneraciji in jo zmanjsa, tako da nic bat.
Fizikalnih zakonitosti še nobena elektronika ni ukrotila.
Sem imel zgodbo na klancu dol po snegu in spodaj led (ni bila Tesla). Lučka za ESP svetila kot nora, rezultat pa 0. Avto pridobival hitrost.
K sreči so se obrestovale ure obračanja po parkiriščih z ročno in plin, zasuk volana in ročna za kratek hip v pravem trenutku. Rezultat: praska 5mm na odbijaču, namesto čelno v avto spodaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.102
6.346
113
pri taščici
Da presekan debato o Jabe
Tale 6 se mi zdi trenutno best buy za 45 (38,5). Seveda ce ti oblika potegne. Meni ne.
 

Priponke

  • Screenshot_2024-09-09-20-39-31-871_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_2024-09-09-20-39-31-871_com.facebook.katana.jpg
    378,1 KB · Ogledi: 32
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in uncle_sam

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.351
6.123
113
Zdej pa tkole:
Če je pravna oseba (ali fizična z dejavnostjo, torej sp) zavezanec za DDV:
Pri službenem osebnem se odbije DDV, ampak ga je treba "vračat" glede na prevožene privat km. Si mora vsak sam izračunat, a se sploh splača odbijat, da si ne narediš dela za na koncu nič efekta. Bonitete ni.

Jaz sem pa v drugem odstavku:
Če pravna oseba (ali fizična z dejavnostjo, torej sp) ni zavezanec za DDV: ni odbijanja DDV, je pa subvecija. Pri boniteti je enako kot v gornjem primeru.

Jaz DDV vedno plačam! To ni vprašanje, vprašanje je "boniteta". Boniteta je sicer nekaj, kar imajo zaposleni. Jaz pa nisem zaposlena, ampak sem samostojni podjetnik.
po tej splošni razlagi, si ne znam razložiti nečesa... Če uporabljam avto na s.p. v recimo 50% kmjev - ali gre celotna amortizacija, celotni stroški zavarovanja, registracije ipd v stroške in gredo zgolj kmji na pol? Ali gredo vsi komplet stroški na pol?

tega ne razumem: To pomeni, da ste sicer upravičeni do uveljavljanja vseh stroškov, ki bodo za vas nastali v zvezi z avtomobilom (amortizacija, stroški vzdrževanja, zavarovanje, stroški goriva,…), vendar samo v delu ki se nanaša na opravljanje dejavnosti (poti, ki so povezane s prihodki s.p.-ja), v delu, katerem se avto uporablja v zasebne namene, pa boste dolžni zadevne stroške izločiti. V zvezi s tem predlagamo, da se vodi natančna evidenca (kilometrov) uporabe obravnavanega vozila za namene opravljanja dejavnosti in za privatne namene. Na podlagi te evidence se nato določi delež stroškov, ki so lahko davčno priznani in delež stroškov, ki se zaradi privatne uporabe izločijo.

V zgornjem članku piše, kot da lahko vse "pavšalne" stroške dam v stroške s.p., ampak tukaj je pa drugače:

Tudi če je v drugem članku prav - ali velja to tudi za EV, kjer npr zaposlenim ni potrebno plačevati bonitete.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.102
6.346
113
pri taščici
Zdej pa tkole:
Če je pravna oseba (ali fizična z dejavnostjo, torej sp) zavezanec za DDV:
Pri službenem osebnem se odbije DDV, ampak ga je treba "vračat" glede na prevožene privat km. Si mora vsak sam izračunat, a se sploh splača odbijat, da si ne narediš dela za na koncu nič efekta. Bonitete ni.

Jaz sem pa v drugem odstavku:
Če pravna oseba (ali fizična z dejavnostjo, torej sp) ni zavezanec za DDV: ni odbijanja DDV, je pa subvecija. Pri boniteti je enako kot v gornjem primeru.


Jaz DDV vedno plačam! To ni vprašanje, vprašanje je "boniteta". Boniteta je sicer nekaj, kar imajo zaposleni. Jaz pa nisem zaposlena, ampak sem samostojni podjetnik.
po tej splošni razlagi, si ne znam razložiti nečesa... Če uporabljam avto na s.p. v recimo 50% kmjev - ali gre celotna amortizacija, celotni stroški zavarovanja, registracije ipd v stroške in gredo zgolj kmji na pol? Ali gredo vsi komplet stroški na pol?

tega ne razumem: To pomeni, da ste sicer upravičeni do uveljavljanja vseh stroškov, ki bodo za vas nastali v zvezi z avtomobilom (amortizacija, stroški vzdrževanja, zavarovanje, stroški goriva,…), vendar samo v delu ki se nanaša na opravljanje dejavnosti (poti, ki so povezane s prihodki s.p.-ja), v delu, katerem se avto uporablja v zasebne namene, pa boste dolžni zadevne stroške izločiti. V zvezi s tem predlagamo, da se vodi natančna evidenca (kilometrov) uporabe obravnavanega vozila za namene opravljanja dejavnosti in za privatne namene. Na podlagi te evidence se nato določi delež stroškov, ki so lahko davčno priznani in delež stroškov, ki se zaradi privatne uporabe izločijo.

V zgornjem članku piše, kot da lahko vse "pavšalne" stroške dam v stroške s.p., ampak tukaj je pa drugače:

Tudi če je v drugem članku prav - ali velja to tudi za EV, kjer npr zaposlenim ni potrebno plačevati bonitete.
Da bi stroske z actom ločil glede na sluzbene in privat km prvič berem.
Tista da bos plačala 90€ ddv za tisoc privat prevozenih km pa sjoraj gotovo drzi.
Pa obeta se boniteta in cestna taksa za EV. Manjsa kot za ice ampak vseeno.
 
27. jan 2022
5.698
2.242
113
Zdej pa tkole:
Če je pravna oseba (ali fizična z dejavnostjo, torej sp) zavezanec za DDV:
Pri službenem osebnem se odbije DDV, ampak ga je treba "vračat" glede na prevožene privat km. Si mora vsak sam izračunat, a se sploh splača odbijat, da si ne narediš dela za na koncu nič efekta. Bonitete ni.

Jaz sem pa v drugem odstavku:
Če pravna oseba (ali fizična z dejavnostjo, torej sp) ni zavezanec za DDV: ni odbijanja DDV, je pa subvecija. Pri boniteti je enako kot v gornjem primeru.


Jaz DDV vedno plačam! To ni vprašanje, vprašanje je "boniteta". Boniteta je sicer nekaj, kar imajo zaposleni. Jaz pa nisem zaposlena, ampak sem samostojni podjetnik.
po tej splošni razlagi, si ne znam razložiti nečesa... Če uporabljam avto na s.p. v recimo 50% kmjev - ali gre celotna amortizacija, celotni stroški zavarovanja, registracije ipd v stroške in gredo zgolj kmji na pol? Ali gredo vsi komplet stroški na pol?

tega ne razumem: To pomeni, da ste sicer upravičeni do uveljavljanja vseh stroškov, ki bodo za vas nastali v zvezi z avtomobilom (amortizacija, stroški vzdrževanja, zavarovanje, stroški goriva,…), vendar samo v delu ki se nanaša na opravljanje dejavnosti (poti, ki so povezane s prihodki s.p.-ja), v delu, katerem se avto uporablja v zasebne namene, pa boste dolžni zadevne stroške izločiti. V zvezi s tem predlagamo, da se vodi natančna evidenca (kilometrov) uporabe obravnavanega vozila za namene opravljanja dejavnosti in za privatne namene. Na podlagi te evidence se nato določi delež stroškov, ki so lahko davčno priznani in delež stroškov, ki se zaradi privatne uporabe izločijo.

V zgornjem članku piše, kot da lahko vse "pavšalne" stroške dam v stroške s.p., ampak tukaj je pa drugače:

Tudi če je v drugem članku prav - ali velja to tudi za EV, kjer npr zaposlenim ni potrebno plačevati bonitete.
Saj ti piše: če imaš 50% privat voženj, boš 50% VSEH stroškov odbila in jih ne smeš upoštevat. Mislim da zakon tukaj ne loči med EV in ICE.

Glede DDV pa jaz mislim, da ga morajo za privat vožnje poračunavat zgolj tisti, ki imajo pravico do odbitka, mogoče tudi samo do višine poračunanega DDV (to bi bilo logično, sicer ne vem zakaj bi si ga sploh poračunal - razen za brezobresni "kredit"). Vsekakor priporočam prenos po 2 letih na fizika.

PS: predlagal bi da v zvezi s to (novo) problematiko ne berete 10 (in 2) let starih razlag. Klic na lastni računovodski servis in/ali FURS bo rešil vse dileme!
 
  • Všeč mi je
Reactions: jezek

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.351
6.123
113
... To je zastavljeno vprašanje, za katerega sem mislila, da bom dobila stresen odgovor tu, ampak bom pač povsem brez info prišla s tem k računovodji... sej ok...
Pac, sem mislila, da je kdo tu že delal in preučil. Vedno se veliko opleta o avtih na firmo tlelele... Sem res pričakovala, da bo tole razjasnjeno tiktak na nedeljo. Ta teden seveda grem k računovodji, imam še druge stvari za zrihtat in sem ji že poslala moja vprašanja, da malo prečekira in ima kaki odgovor, ko pridem.

Da vprašam še kje drugje ne pomeni, da da vprašam samo drugje.