Koliko denarja nameniti za nakup avta?

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
497
63
Kakšni so kaj splošni nasveti finančnih strokovnjakov glede nakupa novega avta, koliko svoje plače (neto?) naj bi bilo priporočljivo nameniti za nakup rabljenega družinskega avta?

Malo sem bral in po forumih in omenjajo 5-6 mesečnih plač, verjetno je bilo govora o neto plačah. Ampak to se mi zdi kar malo malo. Če imaš 2000 € neto plače, to pomeni 12.000 eur, za kar pa komaj kaj dobiš, če gledaš avto star največ 5 let.


In kako pa je v primeru, če imaš obstoječ avto, ki ga lahko prodaš za recimo 8 jurjev...a to je mišljeno da ta znesek potem dodaš k tem priporočenim 12 jurji in si potem privoščiš avto za okoli 20 tisočakov?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.431
113
Če boš tak računal boš na koncu na troli.

Tak da po mojem tam do 300€ na mesec leasinga ne bi smel biti problem.
Sploh če si res na 2000€ neto plače.

Tisto kar pa že imaš od prej pa je za polog.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Pri zadnjem nakupu sem kupil dve leti star avto, "na keš", dal sem 6,8 mesečnih (takratnih) neto plač (ne prilivov na TRR in bonusov).

Prejšnji avto je bil "zamortiziran", zato nisem nikoli imel v računici star avto.

Plan je, da tudi tega zamortiziram do konca.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
omenjajo 5-6 mesečnih plač,

Toliko te pride letni strošek lastništva. Tam, enkrat julija začneš delat še za vse ostalo.

Recimo da kupiš nekaj za 25 jurjev in boš imel avto 10 let. Ob prodaji, da dobiš 5 jurjev zanj. Izguba vrednosti 2 jurja letno. Recimo da delaš 15.000 km letno in imaš 6,5 litra porabe. 1 x redni servis: 300 EUR, zavarovanje, cestnine 700 EUR, gorivo (6,5 x 1.45 x 15 = 1400 EUR), vsakih 5 let 2 nova kompleta zimskih gum (8 x 100 EUR) = 150 EUR letno, ostale tekočine, potrošni materiali, pranja 150 EUR, vinjeta 120 EUR.
Letno: 2.000 + 1.400+300+700+150+150+150=4.850 EUR nujnih stroškov.
Zaokroženo...5 jurjev na leto.
Zdaj pa si pri mesečni plači odšteje nujne stroške, ki jih imaš (brez lastništva avta)..in koliko lahko potencialno daš na stran in ta zneske deli od 5 jurjev..in ti bo jasno koliko časa delaš da imaš avto.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
742
113
nima veze, koliko je tvoja (neto, bruto) plača, ključno je le, koliko denarja ti ostane konec meseca. recimo pri meni, če malo karikiram, zadnje leto odplačevanja kredita je moja žena ostala brez službe, takrat mi je vsak mesec zmanjkalo kakih 100, 200 EUR, živela sva dobesedno od prihrankov. po enem letu sva odplačala kredit in kar naenkrat sva bila vsak mesec 500 EUR v plusu. ko je žena dobila novo službo, pa sva bila vsak mesec 1000 EUR v plusu. skratka pri moji isti plači sem šel od tega, da nisem imel niti za rabljen avto, do tega, da sem v dobrem letu našparal za novega megana.
moj nasvet je, da pogledaš koliko denarja imaš (vključno z vrednostjo ostoječega avta), koliko stane tvoj željeni avto ter ali je res vreden tega. pa moje osebno prepričanje je, da ne bom več vzel avta na leasing, bom raje počakal leto, dve da našparam in ga v celoti skeširam.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.341
5.371
113
6-12 neto plač. Meni osebno se sicer zdi že 6 mesecev škoda za to delat. Ampak avto se rabi...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
6-12 neto plač. Meni osebno se sicer zdi že 6 mesecev škoda za to delat. Ampak avto se rabi...

Kar sovpada s tem da se za 12 povprečnih "čistih" neto plač (1600EUR) dobi natanko en nov Clio (17-18k eur stane tale hec če ne vzameš najbolj oskubljeno verzijo in se hkrati ne zmišljuješ preveč pri opremi) + da imaš plačano zavarovanje. Na 4 leta še dva kompleta gum in 5 let recimo ni večjih popravil (jamstvo oz. garancija).

(rabljeni ne spremenijo kalkulacije, je seveda cenejši avto, po drugi strani je več stroška in tudi manj časa imaš lastništvo)
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
Jaz delam tako, da ko kupim nov avto, si že takoj sproti začnem dajat 300€ vstran za naslednjega. Decembra sem si kupil novega passata in janarja že dal 300€ v trezor (pri N26 kot neko varčevanje). Tako da, ko pride čas za nov avto (zadnjega sem imel skoraj 7 let), imaš našparano kar nekaj denarja (jaz konkretno 23.700€). K temu prišteješ svoj stari avto in tvoj novi je praktično že odplačan. Meni je tako najlažje. Seveda si delež, ki ga mesečno daš na stran, prilagodiš svojim željam in seveda zmožnosti.
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
532
164
43
V prejšnji službi je bilo celo tako, da sem opravljal terensko delo s svojim vozilom in dobil za to plačano 0,37€/km. Takrat sem recimo imel plačo za osebne stvari (hrana, položnice, itd, itd), teh plačanih stroškov za avto pa je bilo za okoli 1000€ (pogosto tudi več) na mesec, s katerimi sem si vsako drugo ali tretje leto kupil novo vozilo.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.156
113
te veš kej si ko se rukneš za 50kilo teslo Y haha... krč za krčom, sam si pa in, kot z iphonom, to pa tudi nekaj šteje.

osebno mi je danes do 35 kilo (maksimum potegneš ven, beri zgonjena premija 3 do 4 leta stara) , več pa no go, ni vredno.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
10
48
Murska Sobota
Kakšni so kaj splošni nasveti finančnih strokovnjakov glede nakupa novega avta, koliko svoje plače (neto?) naj bi bilo priporočljivo nameniti za nakup rabljenega družinskega avta?

Malo sem bral in po forumih in omenjajo 5-6 mesečnih plač, verjetno je bilo govora o neto plačah. Ampak to se mi zdi kar malo malo. Če imaš 2000 € neto plače, to pomeni 12.000 eur, za kar pa komaj kaj dobiš, če gledaš avto star največ 5 let.


In kako pa je v primeru, če imaš obstoječ avto, ki ga lahko prodaš za recimo 8 jurjev...a to je mišljeno da ta znesek potem dodaš k tem priporočenim 12 jurji in si potem privoščiš avto za okoli 20 tisočakov?
išči dober rabljen za 10 jurjev in dobrega oz ugodnega serviserja
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
497
63
Če boš tak računal boš na koncu na troli.

Tak da po mojem tam do 300€ na mesec leasinga ne bi smel biti problem.
Sploh če si res na 2000€ neto plače.

Tisto kar pa že imaš od prej pa je za polog.

Leasing ali kredit sploh ni v igri, ker bom lahko plačal z gotovino. Bolj se gre za to kako visok znesek rabljenega vozila je še smiseln glede na plačo posameznika, da je to še vedno ekonomično in odgovorno početje.

Kot je že rekel nekdo pred mano si dajem vsak mesec na stran po 150€ za nakup novega avta. Sedanji avto imam 7 let, v tem času se je nakapljalo že kar nekaj denarja, pa če prodam še ta avto bi se lahko stegnil nekje do 20 jurjev.

Grem pa v nakup samo rabljenega avta, novega ni šans. Starega nekje 3-5 let… ampak to ni tema debate.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Leasing ali kredit sploh ni v igri, ker bom lahko plačal z gotovino. Bolj se gre za to kako visok znesek rabljenega vozila je še smiseln glede na plačo posameznika, da je to še vedno ekonomično in odgovorno početje.

Kot je že rekel nekdo pred mano si dajem vsak mesec na stran po 150€ za nakup novega avta. Sedanji avto imam 7 let, v tem času se je nakapljalo že kar nekaj denarja, pa če prodam še ta avto bi se lahko stegnil nekje do 20 jurjev.

Grem pa v nakup samo rabljenega avta, novega ni šans. Starega nekje 3-5 let… ampak to ni tema debate.
Morda v razmislek: glede na to, da si očitno finančno discipliniran in odgovoren (čestitke), po mojem teorija zate ni pomembna. Ti razmisli kaj si želiš in do koliko se lahko stegneš. Teorija je pomembna za tiste, ki nimajo finančne discipline in so recimo stalno v minusu ali na nuli.
Zakaj bi se TI nekaj omejeval samo zato, da bi bil v skladu z neko doktrino, ki je dejansko zate nepomembna.
Recimo poznam ljudi, ki so dali več kot letno plačo za avto in zato ne jedo zelja. Ker jim je to bila želja, so privarčevali, itd.
PS: jaz sem dal za zadnja 2 avtomobila 3 mesečne plače. Gotovina, pa ne zato, ker je to moje pravilo. Zato ker se je tako pokrilo. Krede pa za avto še nikoli nisem vzel.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.928
4.989
113
Kakšni so kaj splošni nasveti finančnih strokovnjakov glede nakupa novega avta, koliko svoje plače (neto?) naj bi bilo priporočljivo nameniti za nakup rabljenega družinskega avta?

Malo sem bral in po forumih in omenjajo 5-6 mesečnih plač, verjetno je bilo govora o neto plačah. Ampak to se mi zdi kar malo malo. Če imaš 2000 € neto plače, to pomeni 12.000 eur, za kar pa komaj kaj dobiš, če gledaš avto star največ 5 let.


In kako pa je v primeru, če imaš obstoječ avto, ki ga lahko prodaš za recimo 8 jurjev...a to je mišljeno da ta znesek potem dodaš k tem priporočenim 12 jurji in si potem privoščiš avto za okoli 20 tisočakov?
2 jurja neto je več kot povprečna plača v naši deželici. In po logiki 6 plač, bi se pri nas prodale nove Dacie res zamo za izbrance, da ne omenim še kak dražji normalen avto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Različni ljudje, različne potrebe in želje. Meni osebno je škoda denarja za avto, ker mi itak 98% časa stoji, delam malo km (6-8k letno) in vem da bo rabljen za par jurjev to nalogo ok opravil. Tako sem 10 let gural avto za nekje pol mesečne plače (TCO v podnu, tam jurja na leto vsi stroški, vključno izgubo vrednosti, zav, servisi in bencinom), potem sem se skeširal in kupil nekaj za 3,5x mesečne plače, verjetno spet za 10 let. Verjamem pa da ste eni več kot 1h na dan na cesti in si dejansko služite denar s avtom, v tem primeru bi tudi jst kupil kej malo novejšega, a da bi dal letno plačo za pleh se mi vseeno zdi nepredstavljivo. Komot pa dam jurja+ za telefon npr vsakih 5 let, ker ga dosti uporabljam za vse, ustvarjam spomine in 200€ letno absolutno gledano ni nek strošek. Vsakemu svoje zgleda.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.928
4.989
113
Bodi srečen da ti tako shodi. Midva z ženo se voziva v službo vsak na svojo stran, tako da sta celo dva avta nuja. Potem pa še poti na morje in izleti in skupaj naredima na obeh avtih cca 20 do 25k letno. Do sedaj sem imel logiko, da prvi avto kupim nov, ga vozim dokler ne dela problemov, potem ga šiftam ženi, da ga "dokrajči". Kupim pa tam do 12 mojih netto plač.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Leasing ali kredit sploh ni v igri, ker bom lahko plačal z gotovino. Bolj se gre za to kako visok znesek rabljenega vozila je še smiseln glede na plačo posameznika, da je to še vedno ekonomično in odgovorno početje.
Zelo dobro vprašanje, in si verjetno eden redkih, ki racionalno kupujejo avto.

Bistveno vprašanje je ali je zate avto obratno sredstvo ali luksus. Ali ga rabiš za vožnjo v službo npr?

Seštej: strošek zavarovanja, registracije, bencina, rednih servisov, vulkanizerja in odštej stroške, ki bi ga imel brez avta. Npr, da bi na dopust šel z letalom, ali k zdravniku s taksijem .. in ali bi v službo lahko šel z javnim prevozom