Koliko denarja nameniti za nakup avta?

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.720
-1.008
113
145 km SZ od Opatije
Tole me spominja na tisto: je lepša moja ali tvoja? Mislim, ne dobesedno v kontekstu te teme, je pa zadeva odvisna od osebnega pogleda in interesov.

Koliko dati za avto?
Mogoče primer naše deželice: če pogledaš vozni park, ne moreš ravno sklepat, da zanj dajo/damo 6 povprečnih slovenskih plač, kajne?
Je pa pri nas, Slovencih, tole pereča tema, skorajda tako kot politika ali vera. Icy ...
Ne bom dokazoval, jaz preprosto vem, ker poznam situacijo opsebno, ampak kar nekaj ljudi živi na meji: ima sicer "dober" avto, nima pa za dopust, priboljške, športne aktivnosti (smučanje ipd.). Imajo pa avto. Spet drugi pa počnejo zadeve, ki mi prav tako niso prav jasne, a bom v zaključku povedal, kaj si mislim. Torej, plača dobra, precej prihrankov (precej je več kot 100k, vsaj zame), vozijo pa avto, katerega varnost je na psu. Premalo asistenčnih sistemov, star, zvožen ... Torej, imamo obe skrajnosti.

In zaključek? Koliko dati za avto? Vsak zase naj oceni, koliko mu to pomeni iz vidika nuje, "prestiža", predvsem pa varnosti. Prvo in tretje je nujno vzeti v zakup, drugo pa je v glavah posameznika.
Ali če poenostavim. Ostane mi 1000€ na mesec. Z ostalim plačam račune, hrano ter si priviščim kak izlet(ek), smučanje. Teh 1000€ pa lahko zapravim ali za mesečni obrok avta, ali pa ga polovico namenim za avto, drugo polovico pa za "užitke" (motor, kolo, potovanja, več športa ....). Kot pravim, odvisno od posameznika.

Moje osebno mnenje pa je, nikoli vse vlagat v avto. Ker, dokler so prihodki redni, ali se celo povečajo, bravo. Bo šlo. Kaj pa, če pride do česa nepredvidenega? Recimo izguba službe? Ali še huje, nezmožnost opravljanja dela?

Sicer pa, jaz ne obsojam nikogar, niti nisem nikomur fovš (razen Hanzi-ju in Guinness-u za Teslo :evil:)* . Vozim vozilo, ki ni ne vem kaj, ni pa krš. Iz vidika varnosti dober, ne pa odličen (ker se varnostni sistemi z leti izboljšujejo).

Mojih 5 centov, pa če se stinjate ali ne, moje mnenje pač.

*sej ne, no :p
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.720
-1.008
113
145 km SZ od Opatije
Jaz delam tako, da ko kupim nov avto, si že takoj sproti začnem dajat 300€ vstran za naslednjega.
Tole je zame naprimer ODLIČEN pristop (če že ne vlagaš denarja v kake donosnejše zadeve, če znaš, oz. si upaš).
Pač, šparaš za v naprej, nič ne riskiraš. In, če pride do kakega nepredvidenega hujšega dogodka, pač prekineš tole "varčevanje", ali pa ga, če je res kriza, pričneš uporabljat. Torej, ni rizika, da se ti kaj zaplete. Najslabše je, da se po nekaj letih še vedno voziš s starim vozilom, kar pa nikakor ni katastrofa.
 
  • Všeč mi je
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg, Oakey in sad

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
Guiness jo je dal men za.peljat na altermeetu.
Ce bi ti jezik stegnil, bi jo dal tudi jaz tebi.
Da bi bil se mal bolj fous.....
Jah nekoc sem tudi sam dajal cca 5 plac za avto.
Zdaj pa zena grozi da bo dobila.drugega sugardedija, ce jo ne mislim z bolj spodobnik avtom okol vozit, sem pa Teslo kupil, da naju vsaj ne slisijo vsi s kaksnim jajcem se okol voziva, za katerega sem dal 80 plač.
Aja, upsss zena je lastnik , njenih plac je to "nekaj manj". Ona je čistilka pri dohtarju, dobi 250 evrov dodatka za.pripravljenost na dan.
Upps pomešal izraze, dodatka do minimalne place.

Ps: vse zgorsj je (skoraj) resnica, samo ena poved je laž.
 
  • Haha
Reactions: aljoman in Ador

corsol

Guru
11. mar 2010
2.682
830
113
Pri izračunih je poleg št.plač obvezno imeti v mislih koliko let bo avto pri bajti, recimo 6 plač/menjaš na 3leta ali pa 6plač/menjaš na 10let je bistvena razlika...in prva varianta je bistveno dražja.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.314
-8.448
113
Toliko, kot moram dati za vozilo, ki ga potrebujem(ali mislim, da ga rabim :valjamse: )
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.111
307
83
Jaz sem za avto dal letno plačo. Vozim ga že 14 let. Torej dam manj kot eno plačo na leto za avto. Denar, ki bi ga dajal za obroke pa tudi dajem na stran, tako da če se z avtom kaj zgodi grem lahko takoj po novega. Z avtom sem še vedno zelo zadovoljen in se rad vozim z njim.
Ker je bil avto kupljen in zaloge, sem dobil veliko popusta. Ta denar sem dal v sklad za bodoča popravila in vzdrževanje, ki sem ga porabil šele polovico (sklopka, vztrajnik, egr, diski, vzmetenje, hladilnik, seleni, most). Razliko do kaska tudi dajem v sklad.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.064
1.469
113
39
Filozofska in racionalna debata..

Slovenska realnost pa.. Med 25 in 30 plač za avto :)
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.375
3.460
113

Screenshot_20240127_124148_Chrome.jpg
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.006
9.139
113
40
MB
cene so nore, al pa naše plače.

ko sem prvič delal na porscheju, takoj po uvedbi evra, je bila a6ka za 60k nekaj vesoljskega, a8 neviđen razen ko je kak politik naročil.
ko sem bil tam drugič cca 8-10 let nazaj pa so bili primerki a6k blizu 100tke, a8ke 130-140

dandanes pa pod 35k tak nimaš novega avta sploh.
 

Barbarian

Fizikalc
25. sep 2008
1.212
20
38
jst sem dal 2 leti nazaj 10 netto plač, je pa res da 2 leti nazaj si dobil več avta za cca. 10 netto plač kokr dons! Jst k kupujem vem katere brande gledat, (japan fan) pogledam kaj dobim za znesek in odločitev hitro pade!
Ne morš pa vse povprek gledat ,ali pač?
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
498
63
Morda v razmislek: glede na to, da si očitno finančno discipliniran in odgovoren (čestitke), po mojem teorija zate ni pomembna. Ti razmisli kaj si želiš in do koliko se lahko stegneš. Teorija je pomembna za tiste, ki nimajo finančne discipline in so recimo stalno v minusu ali na nuli.
Zakaj bi se TI nekaj omejeval samo zato, da bi bil v skladu z neko doktrino, ki je dejansko zate nepomembna.
Recimo poznam ljudi, ki so dali več kot letno plačo za avto in zato ne jedo zelja. Ker jim je to bila želja, so privarčevali, itd.
PS: jaz sem dal za zadnja 2 avtomobila 3 mesečne plače. Gotovina, pa ne zato, ker je to moje pravilo. Zato ker se je tako pokrilo. Krede pa za avto še nikoli nisem vzel.

Po svoje imaš prav, neka doktrina me ne sme omejevat. Bolj se gre za to, da sem vsaj delno finančno pismen in tudi vsaj približno odgovoren do sebe in svojih bližnjih. Hkrati pa še vedno ne pretirano škrtega gorenca, da si ne bi hotel ničesar privoščit.

Hvala vsem za dobre odgovore. In pohvala, da debata ni zašla v offtopic.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
498
63
Zelo dobro vprašanje, in si verjetno eden redkih, ki racionalno kupujejo avto.

Bistveno vprašanje je ali je zate avto obratno sredstvo ali luksus. Ali ga rabiš za vožnjo v službo npr?

Seštej: strošek zavarovanja, registracije, bencina, rednih servisov, vulkanizerja in odštej stroške, ki bi ga imel brez avta. Npr, da bi na dopust šel z letalom, ali k zdravniku s taksijem .. in ali bi v službo lahko šel z javnim prevozom

Zame je avto bolj luksuz kot obratno sredstvo. Ali pa raje rečem 60:40. Avto zame ni niti sredstvo za prevoz od točke A do B, niti to ne da bi ga nevrotično drgnil vsak vikend. Udobna vožnja mi dosti pomeni. Vseeno pa ne toliko, da bi zmetal preveč denarja samo v pleh.

Glede dopusta... ne boš verjel, imam posebej "fond" tudi za te namene :)
 

motoroki

Fizikalc
30. maj 2022
522
97
28
Ko pišete, da date svoje X plače za avto.to mislite povprečne slovenske ali svoje, individualne? ker recimo en navaden user alterja ima jurja, kašen naduser pa 5 jurjev.
sam da vem, kam pašem jaz brez plače :cool:
 
  • Všeč mi je
  • Wow
Reactions: brane_new in Ador

Ador

Majstr
7. avg 2019
626
327
63
Ko pišete, da date svoje X plače za avto.to mislite povprečne slovenske ali svoje, individualne? ker recimo en navaden user alterja ima jurja, kašen naduser pa 5 jurjev.
sam da vem, kam pašem jaz brez plače :cool:
Čez jurja imajo penziči na Alterju, za jurja plače pa še kolo težko kupiš! A pri vas doma živite v "komunizmu"?