malica v službi

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.447
3.828
113
davorinm.wordpress.com
Prej si napisal "Če mi ni všeč".

Zdaj pa navajaš drugačne razloge.

PS: Bolj pazit, ko se zaposljuje. Muslimanki na šihtu pa rečeš, da je določen dresscode, ali pa ji rečeš to že na razgovoru za šiht.
grin1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.683
2.712
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik ynos pravi:

PS: Bolj pazit, ko se zaposljuje. Muslimanki na šihtu pa rečeš, da je določen dresscode, ali pa ji rečeš to že na razgovoru za šiht.
grin1.gif

Moram vskočiti - tale "bolj paziti, ko se zaposluje" je bolj bosa - se kaj rado zgodi, da se pri izboru vsekaš - kandidat se na razgovorih (množina ni napaka
smile-1.gif
) izkaže za kompetentnega, celo v razgovorih z ekipo v kateri bo delal izgleda vse OK - no po preteku poskusne dobe (in preoblikovanju pogodbe v "nedoločen" čas) pa začne "noreti" (pa pustim ob strani ali zaradi tega, ker za nedoločen čas ali so kateri drugi razlogi zadaj), pa sledi en razgovor, pa drugi, pa opomin, pa še en opomin, pa slaba volja v ekipi - skratka jajc - žal je v takih primerih edina rešitev "brca v rit" in upanje, da bo naslednji "boljši". Izbor pa je bil opravljen po vseh "regelcih" (no - kolikor se pač da).

In to je eden od razlogov več zakaj tudi jaz podbiram "lažje odpuščanje" - pa čeprav imam tudi sam čisto običajno pogodbo o delu in sem čisto navadni delojemalec.

Pa še za na konec: pustite bo možnosti verske zadeve izven take debate - običajno ne vodijo nikamor
wink-1.gif
)
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.683
2.712
113
še v SLO - ampak komaj
Že, že - samo v tej debati se je pojavilo tudi "ker mi ni(si) všeč" - in ta "ni mi všeč" lahko izhaja tudi iz tega, da delavec načeloma dosega pričakovane rezultate (pa naj si bo norma za trakom, ali pa prodajnik/marketing) - samo lahko s svojim pristopom zhebe klimo v svoji ekipi, širi slabo voljo ipd.
In tu imajo danes delodajalci dejansko težavo kako se takega delavca "rešiti" (ker se ob odpovedi vzrok odpovedi "rušenje klime, nemogoče odnos do sodelavcev, ipd". prevede v "nisi mi všeč").
Tako je treba tudi za take primere najti "zdravi" način - ki bo nastalo situacijo rešil hitro, a po drugi strani onemogočal izoriščanje. Zato pa pravim - če ni poslovnega razloga, pač odpoved "brez razloga" - dvojna, trojna odpravnina (so delodajalci običajno taki, da gledajo na denar) in zadeva rešena (obenem pa zavedanje delavca, da če je delodajalec izpolnil svoje obveznosti, da delavec nima kaj iskati na sodišču). Sicer je vse to načeloma že itak rešeno z trenutno veljavnim ZDR - ampak kot že omenjeno so tožbe in sodbe v preteklosti šle dosti bolj na roko delavcem kot delodajalcem (IMHO: velikokrat neupravičeno).

Pa kot sem že višje omenil - tudi mene lahko jutri doleti enako - ampak če bom svoje dobil (je itak zapisano v zakonih kaj mi pripada) ne bom plazil na sodišče in jokal kako se mi je godila krivica, ampak bom rajši tisti čas porabil, da bom našel novo delo.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Se povsem strinjam z napisanim. Dejansko se ti lahko zgodi, da imaš v ekipi solidnega delavca ki pa povzroča s svojim odnosom do sodelavcev slabo klimo in upad produktivnosti ter zadovoljstva ostalih. Klinc, se zgodi. OK, če ga imaš kam premestiti je vse v redu. Lahko pa da to preprosto ni mogoče. Kaj boš naredil takrat? Po eni strani imaš korektnega delavca, ki naredi svoje in si zasluži delovno mesto. Po drugi strani pa ima določene lastnosti, ki spravljajo vse ostale ob živce. Mogoče ni team player, mogoče je hinavec, morda sika komu na samem, brez prič. Morda preprosto prdi v pisarni in mu to dejansko ne moreš dokazati.

S težkim srcem bi takšnega vrgel iz službe ker mi je bolj pomembno delovanje teama. Pri tem mu bom težko očital nedelo. Resnični razlogi pa bi bili mimogrede tolmačeni kot mobbing ali še kaj drugega iz plejade človekovih pravic ipd.

In ja. Ljudje se po nekaj mesecih praviloma pokažejo v pravi luči, nekateri še kasneje. Razgovor in poskusna doba nista nikakršna garancija.

Še en primer. Imaš dve ženski. Obe več kot dovolj sposobni in pridni. Potem se med sabo na smrt skregata. Trajno. Kaj boš naredil? Odrezal tisto, ki je manj pomembna četudi povsem izpolnjuje svoje delovne obveznosti.

Ali pa tajnica. Slučajno se zmoti in te ujame v šibkem trenutku, ki se konča tako da jo položiš. Kasneje si misli, da ji zaradi tega pripada poseben status in pravice. Jo postaviš na realna tla in posledično postane žleht, zagovedana babura. Dela pa vse by the book. Ni drugega kot da ji daš odpoved in zopet "brez razloga" kar pa je pri nas odlična popotnica na delovno sodišče.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.511
1.930
113
na temni strani lune
Hvalabogu imamo pri nas in celo v zahodnem svetu zakone ki preprečujejo takšne izpade vodstva, kot jih ti predstavljaš tukaj.
Sužnjelastništvo in način vodenja podjetji čisto po tvoji definiciji je trenutno na kitajskem, indiji, tajvanu in še kje, in tam je jasno videti kako super jim sistem teče (1 bogat na 100 revežev).

In verjel ali ne, tudi v tujini (vsaj zahodno od nas), delavca ni mogoče odpustiti samo zato ker ti ni všeč barva puloverja ki ga nosi, tudi če si lastnik oz. direktor te firme. V pogodbi ki jo skleneš z delavcem, so pač zapisane vse tvoje pravice in dolžnosti kot delodajalca in delavčeve kot delojemalca. Obvežeš se, da boš ta pravila spoštoval kot delodajalec in kot delojemalec. Ker smo socialna država, država določi minimalne pravice delavcev, prav zato da jih zaščiti pred pohlepnimi delodajalci. V tvojem primeru, vse kar si napisal, ima že sledove kaznivega dejanja mobinga na delovnem mestu. Tudi poslovne pogodbe, ki jo podpišeš z kako drugo firmo ne moreš prekiniti brez penalov (če ni drugače določeno v sami pogodbi), samo zato ker ti ni všeč njihov logo oz. novi direktor ali njihova tajnica.

Strinjam se, da so proizvodni delavci "preplačani" za svoje delo in to le zaradi kitajske konkurence. In glej ga zlomka, prav kitajska konkurenca je kriva za trenutno gospodarsko krizo. Kaj ti pomaga če si znižal stroške proizvodnje za 300%, če nimaš trga, kjer bi to prodajal, ker ljudje nimajo denarja da bi kupovali dobrine. Sicer zelo grobo napisano ampak nekje bistvo je le zadeto.

Potem pa malica in prevoz. Naša "ljuba" država tako umetno zvišuje plačo ljudem in tako ohranja socialni mir. Če bi prevoz in malico pavšalno prilepili k neto plači, bi se bruto povečal za toliko, da verjetno marsikatero podjetje res nebi bilo več konkurenčno (malica in prevoz pač niso obdavčeni kot ostala plača). Če pa samo ukinemo malico in prevoz brez sočasnega dviga osnovne plače, verjemi da bi padel BDP v globine in socialna gotovost 70% državljanov bi se drastično znižala. Če misliš da bi to pripomoglo k izboljšanju gospodarstva, me res zanima kje si ti ekonomijo študiral. Vsi tvoji predlogi, so bili samo na stran delodajalcev, kako jim omogočiti čimbolj obogateti in izčrpati delavca. Na zahodu in v vseh razvitih gospodarstvih, podjetje veliko, veliko več kot naša vlaga sredstva in dobičke nazaj v okolje iz katerega črpa. Zakaj že???

Strinjam se da je potrebno tudi v sloveniji uvesti odpustitev iz delovnega mesta iz nekrivdnih razlogov, ampak bi bilo potrebno uvesti tudi neka pravila igre, ravno zaradi zaščite pred pohlepom delodajalcev in preprečiti izsiljevanje z takšno odpustitvijo (pač razmeroma visoke odpravnine, oz. pomoč pri iskanju nadomestne zaposlitve). Je pa tudi potrebno upoštevati dejstvo, da pri nas menjava služb ni tako enostavna kot kje na zahodu tudi zaradi togosti in preveč konzervativnega vedenja delavcev in delodajalcev.

Velik del krivde, da tujina ne vlaga v slovenijo, je pa predvsem v davčni politiki. Delavci so tukaj verjetno še najmanj krivi.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Citat:
Uporabnik coolpower pravi:

Ali pa tajnica. Slučajno se zmoti in te ujame v šibkem trenutku, ki se konča tako da jo položiš. Kasneje si misli, da ji zaradi tega pripada poseben status in pravice. Jo postaviš na realna tla in posledično postane žleht, zagovedana babura. Dela pa vse by the book. Ni drugega kot da ji daš odpoved in zopet "brez razloga" kar pa je pri nas odlična popotnica na delovno sodišče.

hysterical-1.gif


OK, a nam lahko vsaj malo namigneš, s čim se ukvarjaš poklicno in how high?
 

Grikos

Pripravnik
21. jul 2007
386
0
16


OK, a nam lahko vsaj malo namigneš, s čim se ukvarjaš poklicno in how high?

Citat:
Uporabnik coolpower pravi:
Ukvarjam se z rušenjem socialnega miru na forumu. Bo dovolj?

Na oddelku za istraživanje rude i gubljenje vremena?
hysterical-1.gif
 

Firing_Nukez

Pripravnik
3. mar 2010
328
0
16
Lol, lol, lol. LOL !!!
Citat:
Takšnih nonsensov je še kar nekaj. Recimo bolniške. Po kakšni logiki mora bolniško delavca plačevati delodajalec? Delavec med bolniško ne dela, niti ne sme delati. Torej ga delodajalec plačuje za neopravljeno delo. Če je bolezen posledica dela na delovnem mestu, je prav, da bolniško plača delodajalec. Je pa to prej izjema kot pravilo. Sedaj pa nekdo faše virozo kar ni posledica delodajalca in ostane doma, delodajalec pa to plačuje. Ali pa si zlomi nogo med smučanjem v privatnem času. Zopet to napako med hobijem plačuje delodajalec. Zakaj že???
Ko boš enkrat v lajfu resno zbolel, potem se spomni na tole
smile-1.gif
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Resna bolezen pomeni več kot 30 dnevno odsotnost. Po 30 dneh bolniško nadomestilo preide v breme ZZZS. Do 30 dni je bolniško nadomestilo strošek delodajalca. Resna bolezen je že sedaj korektno pokrita, problem so krajše odsotnosti za dan, dva. Tam plača vse delodajalec.
 

torek

Pripravnik
28. okt 2007
269
0
16
in da ne bo pomote.... šteje se 30 DELOVNIH dni, kar pomeni ca. 1 mesec in pol koledarskih. Skroraj vsi (če res niso zelo resno bolani) nekako ozdravijo pred iztekom tega 30 dnevnega roka. Neredko se zgodi da gredo potem po tednu ali dveh spet na bolniško. Tako imamo mi v firmi enega tipa ki se praktično že 4 leta ne dela in se vlači po bolniških (zagotavljam da je len in bolan kvečjemu v glavi) in od tega je vsaj 50% časa na strošek firme. Enkrat psihične tažave, potem koleno, nato hrbet, pa komolec,... Odpustiti ga praktično ne moreš.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Citat:
Uporabnik coolpower pravi:
Ukvarjam se z rušenjem socialnega miru na forumu. Bo dovolj?

Ne, ni dovolj. Sklepamo da si vrhunski strokovnjak nekje visoko, zakaj bi sramoval to deliti z nami?
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.447
3.828
113
davorinm.wordpress.com
Citat:
Uporabnik Trigger pravi:
Hvalabogu imamo pri nas in celo v zahodnem svetu zakone ki preprečujejo takšne izpade vodstva, kot jih ti predstavljaš tukaj.
Sužnjelastništvo in način vodenja podjetji čisto po tvoji definiciji je trenutno na kitajskem, indiji, tajvanu in še kje, in tam je jasno videti kako super jim sistem teče (1 bogat na 100 revežev).

In verjel ali ne, tudi v tujini (vsaj zahodno od nas), delavca ni mogoče odpustiti samo zato ker ti ni všeč barva puloverja ki ga nosi, tudi če si lastnik oz. direktor te firme. V pogodbi ki jo skleneš z delavcem, so pač zapisane vse tvoje pravice in dolžnosti kot delodajalca in delavčeve kot delojemalca. Obvežeš se, da boš ta pravila spoštoval kot delodajalec in kot delojemalec. Ker smo socialna država, država določi minimalne pravice delavcev, prav zato da jih zaščiti pred pohlepnimi delodajalci. V tvojem primeru, vse kar si napisal, ima že sledove kaznivega dejanja mobinga na delovnem mestu. Tudi poslovne pogodbe, ki jo podpišeš z kako drugo firmo ne moreš prekiniti brez penalov (če ni drugače določeno v sami pogodbi), samo zato ker ti ni všeč njihov logo oz. novi direktor ali njihova tajnica.

Strinjam se, da so proizvodni delavci "preplačani" za svoje delo in to le zaradi kitajske konkurence. In glej ga zlomka, prav kitajska konkurenca je kriva za trenutno gospodarsko krizo. Kaj ti pomaga če si znižal stroške proizvodnje za 300%, če nimaš trga, kjer bi to prodajal, ker ljudje nimajo denarja da bi kupovali dobrine. Sicer zelo grobo napisano ampak nekje bistvo je le zadeto.

Potem pa malica in prevoz. Naša "ljuba" država tako umetno zvišuje plačo ljudem in tako ohranja socialni mir. Če bi prevoz in malico pavšalno prilepili k neto plači, bi se bruto povečal za toliko, da verjetno marsikatero podjetje res nebi bilo več konkurenčno (malica in prevoz pač niso obdavčeni kot ostala plača). Če pa samo ukinemo malico in prevoz brez sočasnega dviga osnovne plače, verjemi da bi padel BDP v globine in socialna gotovost 70% državljanov bi se drastično znižala. Če misliš da bi to pripomoglo k izboljšanju gospodarstva, me res zanima kje si ti ekonomijo študiral. Vsi tvoji predlogi, so bili samo na stran delodajalcev, kako jim omogočiti čimbolj obogateti in izčrpati delavca. Na zahodu in v vseh razvitih gospodarstvih, podjetje veliko, veliko več kot naša vlaga sredstva in dobičke nazaj v okolje iz katerega črpa. Zakaj že???

Strinjam se da je potrebno tudi v sloveniji uvesti odpustitev iz delovnega mesta iz nekrivdnih razlogov, ampak bi bilo potrebno uvesti tudi neka pravila igre, ravno zaradi zaščite pred pohlepom delodajalcev in preprečiti izsiljevanje z takšno odpustitvijo (pač razmeroma visoke odpravnine, oz. pomoč pri iskanju nadomestne zaposlitve). Je pa tudi potrebno upoštevati dejstvo, da pri nas menjava služb ni tako enostavna kot kje na zahodu tudi zaradi togosti in preveč konzervativnega vedenja delavcev in delodajalcev.

Velik del krivde, da tujina ne vlaga v slovenijo, je pa predvsem v davčni politiki. Delavci so tukaj verjetno še najmanj krivi.

467716-post_slo.gif


Dobro si povzel vse pametne stvari.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.423
1.273
113
Citat:
Uporabnik Trigger pravi:


Strinjam se da je potrebno tudi v sloveniji uvesti odpustitev iz delovnega mesta iz nekrivdnih razlogov, ampak bi bilo potrebno uvesti tudi neka pravila igre, ravno zaradi zaščite pred pohlepom delodajalcev in preprečiti izsiljevanje z takšno odpustitvijo (pač razmeroma visoke odpravnine, oz. pomoč pri iskanju nadomestne zaposlitve). Je pa tudi potrebno upoštevati dejstvo, da pri nas menjava služb ni tako enostavna kot kje na zahodu tudi zaradi togosti in preveč konzervativnega vedenja delavcev in delodajalcev.

Velik del krivde, da tujina ne vlaga v slovenijo, je pa predvsem v davčni politiki. Delavci so tukaj verjetno še najmanj krivi.

Lej, pisat o odpuscanju iz pohlepa je neumnost. Delavca odpustis ali zato ker ga ne rabis (to se da ze sedaj brez prevelikih tezav, pac ukines delovno mesto) ali zato, ker ne dosega zadanih mu ciljev ali ker krsi pogodbo (kar je sicer komplicirano in traja, ampak se da, racunat moras pa se na pizdarije na sodiscu, torej je stvar treba poenostavit) ali pa zato, ker ima neko drugo pomanjkljivost (slab vpliv na druge, okoriscanje na racun sodelavcev in podobne stvari ki se ne poznajo neposredno na njegovem rezultatu, se pa posredno ali neposreedno poznajo na delu drugih) - to pa je pri nas skoraj nemogoce. Se bolj misija nemogoce je nekoga odpustit zato, da bi namesto njega zaposlil nekoga drugega, ki je boljsi (rcimo nekoga, ki je bil na praksi in se je izkazal za boljsega ali nekoga, ki je v drugi firmi dokazal, da je boljsi). In tudi to je eba poenostavit.
Nihce razen kretenov pa ne odpusca kar tako. In prav je, da ne in prav je, da se odpustitve kar tako hudo zasoli z odpravninami.

Mobinga pa ne vlect v to, ze tako se ljudje vse preradi zgovarjako najnj. Poklices cloveka parkrat v pisarno da mu razlozis da dela zanic in pojasnis, da bo to imel posledice, pa ze zaradi sikaniranja in mobinga cvilijo ...
 

torek

Pripravnik
28. okt 2007
269
0
16
po eni strani je folk prepričan kako jih delodajalci samo izkoriščajo in kujejo bajne dobičke na njihovih hrbtih...
po drugi strani pa se folk boji da jih bodo odpustili...
Nekako to ne gre skupaj a ne ? Kot pohlepen kapitalist pač ne bom odpustil nekoga ki mi prinaša dobiček !?!?!
Stvari torej niso tako enostavne, kot je to videti iz perspektive proletarca.

Ta isti proletarec pa se zna še kako "kapitalistično" obnašat ko je on v vlogi kupca. Npr.: na sosednjih policah v trgovini sta dva popolnoma enaka izdelka s tem da ima eden občutno višjo ceno in zraven listek da so ga naredili v fabriki kjer imajo delavci 1 uro plačane malice, 50 dni letnega dopusta in 25 urni delovni teden, plačo pa vsaj 2000 EUR. Bi vzeli cenejšega ali dražjega ? Pustimo ob strani primere ko se igramo dobrodelnost in kupimo kakšen izdelek invalidskih delavnic ali novoletno voščilnico unicefa. Govorim o vsakodnevno potrebnih izdelkih, tudi trajnih oz. takih v višjo vrednostjo.