Hvalabogu imamo pri nas in celo v zahodnem svetu zakone ki preprečujejo takšne izpade vodstva, kot jih ti predstavljaš tukaj.
Sužnjelastništvo in način vodenja podjetji čisto po tvoji definiciji je trenutno na kitajskem, indiji, tajvanu in še kje, in tam je jasno videti kako super jim sistem teče (1 bogat na 100 revežev).
In verjel ali ne, tudi v tujini (vsaj zahodno od nas), delavca ni mogoče odpustiti samo zato ker ti ni všeč barva puloverja ki ga nosi, tudi če si lastnik oz. direktor te firme. V pogodbi ki jo skleneš z delavcem, so pač zapisane vse tvoje pravice in dolžnosti kot delodajalca in delavčeve kot delojemalca. Obvežeš se, da boš ta pravila spoštoval kot delodajalec in kot delojemalec. Ker smo socialna država, država določi minimalne pravice delavcev, prav zato da jih zaščiti pred pohlepnimi delodajalci. V tvojem primeru, vse kar si napisal, ima že sledove kaznivega dejanja mobinga na delovnem mestu. Tudi poslovne pogodbe, ki jo podpišeš z kako drugo firmo ne moreš prekiniti brez penalov (če ni drugače določeno v sami pogodbi), samo zato ker ti ni všeč njihov logo oz. novi direktor ali njihova tajnica.
Strinjam se, da so proizvodni delavci "preplačani" za svoje delo in to le zaradi kitajske konkurence. In glej ga zlomka, prav kitajska konkurenca je kriva za trenutno gospodarsko krizo. Kaj ti pomaga če si znižal stroške proizvodnje za 300%, če nimaš trga, kjer bi to prodajal, ker ljudje nimajo denarja da bi kupovali dobrine. Sicer zelo grobo napisano ampak nekje bistvo je le zadeto.
Potem pa malica in prevoz. Naša "ljuba" država tako umetno zvišuje plačo ljudem in tako ohranja socialni mir. Če bi prevoz in malico pavšalno prilepili k neto plači, bi se bruto povečal za toliko, da verjetno marsikatero podjetje res nebi bilo več konkurenčno (malica in prevoz pač niso obdavčeni kot ostala plača). Če pa samo ukinemo malico in prevoz brez sočasnega dviga osnovne plače, verjemi da bi padel BDP v globine in socialna gotovost 70% državljanov bi se drastično znižala. Če misliš da bi to pripomoglo k izboljšanju gospodarstva, me res zanima kje si ti ekonomijo študiral. Vsi tvoji predlogi, so bili samo na stran delodajalcev, kako jim omogočiti čimbolj obogateti in izčrpati delavca. Na zahodu in v vseh razvitih gospodarstvih, podjetje veliko, veliko več kot naša vlaga sredstva in dobičke nazaj v okolje iz katerega črpa. Zakaj že???
Strinjam se da je potrebno tudi v sloveniji uvesti odpustitev iz delovnega mesta iz nekrivdnih razlogov, ampak bi bilo potrebno uvesti tudi neka pravila igre, ravno zaradi zaščite pred pohlepom delodajalcev in preprečiti izsiljevanje z takšno odpustitvijo (pač razmeroma visoke odpravnine, oz. pomoč pri iskanju nadomestne zaposlitve). Je pa tudi potrebno upoštevati dejstvo, da pri nas menjava služb ni tako enostavna kot kje na zahodu tudi zaradi togosti in preveč konzervativnega vedenja delavcev in delodajalcev.
Velik del krivde, da tujina ne vlaga v slovenijo, je pa predvsem v davčni politiki. Delavci so tukaj verjetno še najmanj krivi.