Kolesarji na cesti

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Ker smo se v temi lotili problema pešcev v prometu in ker se ob malo lepšemu vremenu na ceste usuje precej kolesarjev z neprimernimi kolesi.

Prvi zadetek v Guglu

Citat:
Kateri cestno-prometni predpisi veljajo za kolesarje?
Za kolesarje veljajo isti predpisi glede vožnje po cestah in glede udeležbe v prometu kot za ostale udeležence v prometu.

Kako mora biti opremljeno kolo in kako kolesar?
Obvezna oprema kolesa so krmilo, prednja in zadnja zavora, luči (bela za osvetljevanje ceste, rdeča pozicijska luč zadaj) in odsevniki (rdeči odsevnik zadaj, rumeni bočni odsevniki na obeh kolesih ter v pedalih), zvonec,...

Kakšna naj bo varnostna razdalja med kolesi?
Primerna razdalja je odvisna od hitrosti kolesarjenja, najmanjša pa naj bo enaka dolžinam treh koles.

Ali smemo kolesarji voziti eden ob drugem?
Ne. Kolesarji, ki vozijo v skupini, smejo voziti le drug za drugim.

Keltika je očitno pravi raj za (profi) kolesarje, ki očitno ne poznajo teh pravil in jih nori vozniki ogrožamo, ko se vozijo "vštric".
Da opremljenosti biciklov ne komentiram.

Ampak še vedno bo miličnik ustavil mene, ker sem ga (jih) prehitel brez smernika,...
sprasujem se.gif


eXhair - a imaš kakšen posnetek na zalogi ?
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.917
279
83
tam ko se terc po tori rola
Hm.. tisto o treh dolžinah koles... Potem pa ni več zavetrja... Sicer pa -ja, tudi meni gredo na jetra razni naspidirani amaterji na specialkah, ki gredo na cesto, peljejo pa 30/uro. Toliko jaz z MTB na kolesarski furam. Povprečno. Res pa, da niti pod razno ne grem na kolesarsko ob vikendih -takrat navre gor vsa rulja, od raznih rolerjev, sprehajalcev, kolesarjev...kaos.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.294
1.061
113

Citat:


Kakšna naj bo varnostna razdalja med kolesi?
Primerna razdalja je odvisna od hitrosti kolesarjenja, najmanjša pa naj bo enaka dolžinam treh koles.

hmmm... bi rad našel člen v zakonu ki to določa. se mi zdi da so to odgovarjali malo tak na blef
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
Prosim, da še 1x, tokrat bolj pazljivo, prebereš stavek, ki si ga citiral.
Kolikor ga jaz razumem, gre za priporočilo (amaterjem) in ne za zakonski člen.
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
Citat:
Uporabnik Chief_Wiggum pravi:
Ja super, torej naj se inkasantje še na kolesarje spravjo.
bonk.gif
1: zakaj pa ne? Kolesarji na cesti povzročajo veliko sranja in slabe volje - ker niso kultivirani.
2: sodelavec je plačal en kup €, ker je šel v LJ čez cesto po prehodu za pešce na kolesu.
bonk.gif
Glupo do konca.
 

Chief_Wiggum

Fizikalc
24. jul 2007
1.064
3
38
Citat:
Uporabnik Abraham pravi:
Citat:
Uporabnik Chief_Wiggum pravi:
Ja super, torej naj se inkasantje še na kolesarje spravjo.
bonk.gif
1: zakaj pa ne? Kolesarji na cesti povzročajo veliko sranja in slabe volje - ker niso kultivirani.
2: sodelavec je plačal en kup €, ker je šel v LJ čez cesto po prehodu za pešce na kolesu.
bonk.gif
Glupo do konca.

Sem namenoma napisal inkasantje in ne miličniki. Mišljeno seveda, da se kaznuje takrat in tam, kjer je ogroženo kaj drugega kot zgolj ravnanje po predpisih.
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Abraham pravi:
Citat:
Uporabnik Chief_Wiggum pravi:
Ja super, torej naj se inkasantje še na kolesarje spravjo.
bonk.gif
1: zakaj pa ne? Kolesarji na cesti povzročajo veliko sranja in slabe volje - ker niso kultivirani.
2: sodelavec je plačal en kup €, ker je šel v LJ čez cesto po prehodu za pešce na kolesu.
bonk.gif
Glupo do konca.

tolk kot je glupa omejitev 130 na avtocesti
smirk-1.gif
 

ghibli

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
18. sep 2007
2.132
1
38
prej jabolka s fižolom.
nepoznavanje predpisov med kolesarji marsikaterega spravi v nevarnost.
napačna stran, prevelika hitrost po kolesarski stezi po mestu so stalnica.
izven mesta vožnja po regionalki v skupini kot na touru ali giru

po mestu se izderejo na tebe ker so prepričani, da se ti neda izstopiti iz avta
čeprav so se pripeljali iz napačne smeri in so revčki morali skoraj ustaviti
izven mesta pa ista zgodba sam tam so še bolj pogumni ker so v skupini
in vsi obvladajo kakšno kletvico...fakiči so itak že pripravljeni.

btw. enkrat sem se ustavil jih počakal z dvigalko v roki ;-)
pomoje da je bilo tist dan ogromno kolesarskig hlač v pranju
zaradi rjavih črt na podloženem delu hlač :-D
seveda so se obrnili v drugo smer in............ČRTAAAAAAAAAAA :-D
 

dijo_porko

mona
6. sep 2007
2.124
54
48
122
Meni gre na živce pri kolesarjih, da mislijo, da ker so na kolesu, za njih potek prednostne ceste ne velja. Klasična lokacija: križišče pri Rakovi jelši (dodajam: tudi nekateri avtomobilisti, ki priletijo iz Rakove, očitno ne j.ebejo sistema).
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Ja res ste bogi..., ne rečem, da kolesarji ne delajo pizdarij, ampak po drugi strani pa na vsaki turi doživim kako konfliktno situacijo s strani voznikov avtomobilov.
Prehitevanje v škarje, doživel že, da so policaji prehitevali... seveda sem jim pokazal sredinca.
Izsiljevanje - to je dnevno, peljem 40 po cesti, pa me gleda in tik pred menoj spelje.

Zmagovalna je bila par dni nazaj v Postojni pripeljem cca 45km/h v krožno z namenom, da grem na drugem izvozu ven, seveda me Postojnska budala prehiti na vstopu v krožnega in gre tik pred menoj na prvi izvoz ven, tako, da mi je zaprl pot, če ne bi na polno bremzal bi se mu na bok nalimal...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Mene edino razkuri vožnja v štric, kaj hudiča majo za čeblarit med kolesarjenjem, naj bodo lepo en za drugim pa bo.

Ali pa ta bedarija...zadnič vidim, da je na cesti nek kolesar, zgleda je bil nek PRO, za njim pa avto, kateri je imel napis "spredaj vozi kolesar X.Y." pa gledam WTF...zakaj lahko oni tako vozijo, če je lepo v zakonu napisano, če si počasen na cesti in narediš kolono, moraš ob naslednjem "postajališču" parkirati in pustiti hitrejše predse. Tale kolesar je pa samo lepo fural 30kmh po cesti, kot da je glavni.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Vožnja vštric gre tudi meni na živce. Kadar se nas nabere več za kako turo, vozimo striktno en za drugim.

Tisto kar si videl je bil pa DOS (dirka okoli Slovenije) organizirana prireditev, kjer je spremljevalno vozilo obvezno.
 

miha123

Pripravnik
30. nov 2010
286
7
18
Hmm, pa drugi strani ce ne voziš v štric te vozniki neprestano prehitevajo v škarje, kar seveda ni dovoljeno. Če prehitevaš normalno te vožnja v štric nima kaj motiti. Bolj je problem, ker so vso vozniki živčni in jim je problem počakati tistih 5s in v miru normalno varno prehiteti.

Po mojem je vožnja v štric s kolesom bolj varna, ker je manj prehitevanja v škarja. Kakor vem je tudi dovoljena v primeru, da imaš licenco...

Je pa seveda vse odvisno od tipa cesta (hitra ali počasna).

lp,
miha
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Citat:
Uporabnik miha123 pravi:
Hmm, pa drugi strani ce ne voziš v štric te vozniki neprestano prehitevajo v škarje, kar seveda ni dovoljeno. Če prehitevaš normalno te vožnja v štric nima kaj motiti. Bolj je problem, ker so vso vozniki živčni in jim je problem počakati tistih 5s in v miru normalno varno prehiteti.

Po mojem je vožnja v štric s kolesom bolj varna, ker je manj prehitevanja v škarja. Kakor vem je tudi dovoljena v primeru, da imaš licenco...

Je pa seveda vse odvisno od tipa cesta (hitra ali počasna).

lp,
miha

Tistih 5s ze pocakam, ce se vozita dva vstric. da se mi pa vsakih 100m nalima taksna dvojica pa razumljivo vsakega spravi iz tira. in to pomoznosti na kaksnih magistralkah kot je menges-kranj ali podobno. se cudno, da vas sleperji veckrat ne zgazijo.

Ce si imate toliko za povedati pejte na kavico ali pivo, ne pa kot ene branjevke na kolesu.
rolleyes-1.gif