Dolge luči

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Ok, razumem .. očitno je precej odvisno tudi od samih luči. Luči z enojno optiko (H4) ali pa ksenoni z zaslonko svetijo vedno "enako", samo snop se spreminja. Zaradi tega dejansko pri kratkih lučeh načeloma vidiš pred sabo bolje kot pri dolgih (več svetlobe na manjšo površino). Pri lučeh z dvojno optiko pa je ravno obratno, pri dolgih lučeh je tudi pas "kratkih" luči bolj osvetljen (pač del dolgega snopa svetu tudi na območje kratkih luči).
 

Firing_Nukez

Pripravnik
3. mar 2010
328
0
16
Veliko zanimivega in resničnega ste povedali. Meni se zdi najbolj pereč problem to, da ima zelo velik odstotek ljudi napačno nastavljene luči; bodisi svetijo v nebo bodisi povsem v tla. Pa tudi ogromno ljudi se vozi tako, da jim ena luč ne dela. Kolikor se meni zdi, so policaji za časa YU stalno težili folku, ki so imeli pregorelo žarnico, danes pa se jim jebe. Tudi veliko takih sem že srečal, ki jim recimo dela levi žaromet in desna meglenka in obratno. How lazy can you get?

Velikokrat me je že kakšen avto zaslepil, ko sem gledal na cesto iz okna v 1. nastropju - kako se to zdi šele tistim, ki so na cesti! Zadnjič sem se peljal domov ponoči in v naselju pride nasproti nek starejši BMW, pomoje z nekimi čunga lunga xenoni, ki so svetili tako, kot da ima dolge luči. Me je povsem zaslepil, pa sem rekel jebaj se nekam in prižgal dolge luči. Potem jih je prižgal še on, ampak poanta je bla v tem, da so bile njegove dolge luči manj nadležne od njegovih kratkih =)

Po drugi strani pa sem si zadnjič mislil, ko me je nekdo na AC prehitel, če ta človek sploh kaj vidi ven iz avta. Žaromete je imel nastavljene v tla, svetilo so približno tako, kot da bi imel jaz prižgane meglenke. Povsem neuporaben snop. Pa ne razumem, zakaj to ljudi ne moti. Krake luči morajo dobro svetit v daljavo, razvetlil vozišče na vse smeri in hkrati ne slepiti nasproti vozečih. Če tega ni, so dolge luči praktično neuporabne, saj kot je rekel nekdo v tej temi - ko potem dolge ugasneš si slep.

Potem pa še to. Pri starih avtih so lahko žarometi že zanič, ali pa jih je potrebno očistiti. Zaradi napeljave lahko upade tudi napetost. In potem imaš recimo neke zjahane žaromete s 55W halogenko, na katero pride 11,5V napetosti. Kaj boš s tem videl? =)
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
"Postreliti" delavce na tehničnem pregledu, ko take primerke na cesto pustijo.

Sem se spomnil anekdote, ko je en imel na vasi OK gume, drugi pa so si sposodili od njega vsakič, ko so šli na TP...
tongue-1.gif
 
19. jul 2007
2.767
1.495
113
V naselju vedno kratke - itak je omejitev 50, vozit z dolgimi se mi zdi nekulturno (do ostalih, predvsem prebivalcev).

Zunaj naselja - ko je možno dolge.

Problematično, če ne takorekoč kriminalno dejanje se mi pa zdi dejstvo, da v Sloveniji razen parih izjem ni med vožišči na avtocesti ustreznih zaščit, da lahko neodvisno od prometa na drugi strani avtoceste uporabljaš dolge luči.
Po tujini imajo povsod ustezne mreže (letvice) kar zelo pripomore k varnosti na avtocesti, res ne vem zakaj ni pri nas tega urejenega.

Kar se tiče zadnjih meglenk (pustimo 2,57 % pacientov,, ki jih imajo prižgane povsod) pa imam občutek, da bi jih lahko uporabljali pogosteje. V tujini opažam, da jih uporabljajo pogosteje v slabi vidljivosti (megla, hud dež) in dejansko pripomorejo k varni vožnji.
 

Firing_Nukez

Pripravnik
3. mar 2010
328
0
16
Prejšnji petek sem z avtom naredil po naših AC okoli 400 kilometrov, okoli poldneva sem šel čez LJ in so bili že hudi nalivi, da se je komaj kaj videlo, pa tudi sicer ni bilo neko fino vreme; pa sem v vsem tem času opazil le redke, ki so imeli prižgano zadnjo meglenko. Zakaj, ne vem. Vsaj na prehitevalnem pasu bi bilo to zelo smiselno, saj si, ko si bil že precej blizu, zagledal le nek približen obris avta, tiste, ki so imeli prižgane zadnje meglenke, pa si opazil že prej. Pa tudi meglenke niso niti malo motile, ker so zaradi močnega naliva izpadle kot neke običajne zadnje luči.
Pa srečal sem tudi en kombi, ko se je res v najhujšem nalivu tistega dneva vozil brez kakršnih koli luči.

Ko malo začne padat en kup folka začne frajarit s sprednjimi meglenkami, da se vse blešči, ko pa te na AC zalije, da se komaj vidi, takrat bi pa najraje še kdo kaj dodatnega ugasnil... kje je to logika
sprasujem se.gif