Kateri žar?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Kdo jaz? Pri nas doma je tut nek sigurno 10 let star žar iz Metroja, budget zadeva, doma tudi pravijo da ni boljšega. In kaj si naj začnem s tem podatkom?
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.442
1.235
113
Iskajoč brata
to je težava forumov in spleta... nekdo brez izkušenj pljuva po izdelku, ki ga je za 10 min videl v trgovini.
IN potem se bo še skregal in prepričeval uporabnika, ki ima 5 in več let izkušenj na tem istem izdelku.

Sam zelo hitro vidim razliko med Webrom in nekim "kao" Webrom s ceno za 100€... Za pleh ne morem trdit, ker tukaj nisem strokonjak, se pa takoj vidi kakšna so kolesa, ročaji, dušilci,... in mreža za pečt...

Po dobrem letu redne uporabe, je Weber čisto enak, kot ob nakupu. Je sajast in mrežica je umazana, vendar ni niti pikce rje. Pri prejšnem mi je po letu uporabe že odstopila barva in pojavila se je rja.
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
376
122
43
to je težava forumov in spleta... nekdo brez izkušenj pljuva po izdelku, ki ga je za 10 min videl v trgovini.
IN potem se bo še skregal in prepričeval uporabnika, ki ima 5 in več let izkušenj na tem istem izdelku.

Sam zelo hitro vidim razliko med Webrom in nekim "kao" Webrom s ceno za 100€... Za pleh ne morem trdit, ker tukaj nisem strokonjak, se pa takoj vidi kakšna so kolesa, ročaji, dušilci,... in mreža za pečt...

Po dobrem letu redne uporabe, je Weber čisto enak, kot ob nakupu. Je sajast in mrežica je umazana, vendar ni niti pikce rje. Pri prejšnem mi je po letu uporabe že odstopila barva in pojavila se je rja.
Amen !
Sem že nekaj dni nazaj hotel isto napisat. Tudi simon_m34 je dobro napisal.
Imel sem malega webra in z razlogom sem žel na večjega webra. Z razlogom. Kdor dela primerjave samo v trgovini niti ne ve, kaj bi rad. In kaj bi sploh rad pekel. Za čevape in ražnjiče so dovolj štirje cigli in mreža za 5 eur.
Imaš BroilKing, Masterbuild, Komado, Weber...Vsi so dobri. Vzameš tistega, ki se ti pred nakupom zdi boljši. Ker dokler sam ne probaš delati z njim je vse ostalo samo ugibanje. Ali pa poslušaš tiste, ki zadevo uporabljajo že več let.
Sam imam mastertoucha z nekaj dodatne opreme ki mi že nekaj časa odlično služi v vseh vremenskih pogojih in letnih časih, včasih tudi večkrat tedensko.
In niti evra mi ni žal. Tudi tamalega webra sem obdržal, ker še vedno pride prav pri večjih piknikih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: R0KY

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
No, no malo zadihajte, nikjer nisem napisal da vaši opevani Webri niso dobri, morda so celo najboljši. Jaz sem samo napisal kar sem videl torej Napoleon (ki ni cenovno 100€ ampak je tukaj tukaj z Mastertouchem) je bolj masiven, bolj debeli pleh, lž rešetka je takšna kot je treba in predvsem pokrov tesni, vsaj Napoleon na pant je tesnil, Mastertouch zraven pa se je mimo zapiral. Torej še enkrat užaljenčki, ne trdim da je vaš Mercedes slab, morda sem zgolj naletel na slabo sestavljen Weber in na dobro sestavljen Napoleon in morda ima Weber svojo logiko pri tistem tankem plehcu (pri takšni ceni bi res bilo žalostno da špara na nekaj kilah jekla). Podal sem samo opazke in vprašal če je kdo slučajno uporabljal oba da napiše izkušnje. Mater je težko z enimi :)
 

simon_m34

Fizikalc
25. jul 2007
454
30
28
43
MB
za pleh pri webru naj te ne skrbi.. ima tudi 10 let garancije.. tega napoleona ima pa kolega in je tudi enako kvaliteten žar
mene pri napoleonu najbolj moti litoželezna rešetka - je precej več dela z vzdrževanjem da ne rjavi in pa en drugi kolega mu jo je uspel zlamati
cena nove pa preko 100€ po spominu
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Kako pa bi naj izgledalo vzdrževanje te rešetke? No, tisti ki imamo litoželezne kanalete vemo da lahko to zlomi samo žival. Vprašanje če lahko namesto te LTŽ rešetke daš not navadno mrežico, če je nek normalen fi. A ni pri Webru moteče da ne gre nastavljati višine mrežice? Vsaj pri tem top modelu naj ne bi šlo.

Sicer pa dobra informacija, je za razmisliti namreč čiščenje je pomemben vidik...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kar se mene tiče, jo lahko zlamaš samo če jo vržeš ob tla.
Večino svojega posla gradim na rostfreju, ampak za žar je pa edino gus dovolj dober. Čeprav je krhek.

Problem ltž rešetk je največkrat, da so preredke. V bistvu so tudi standardne NR rešetke iz fi 6 mm zelooo preredke - zaradi cene seveda. Imam kar nekaj dobrih povratnih informacij glede tega, kjer sem jim delal rešetko na medsebojni razdalji 5 mm. Cena seveda temu primerna, toda če ti možakar pri 75. letih in po ~20 letih uporabe potrdi - je treba verjeti.

Še bolje bi seveda bilo, če bi bila tista zgornja površina oblikovana ploskovno. Ravno zato so ltž rešetke boljše. Včasih so jih delali kar iz gus-elektrod (industrijska raba), ki so trikotnega preseka. :fredi: Jih nobena moderna konfekcjiska ne doseže.

Sicer se pa slab delavec/kuhar itak vedno zgovarja na orodje ... :rolleyes:
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Kar se mene tiče, jo lahko zlamaš samo če jo vržeš ob tla.
Večino svojega posla gradim na rostfreju, ampak za žar je pa edino gus dovolj dober. Čeprav je krhek.

Problem ltž rešetk je največkrat, da so preredke. V bistvu so tudi standardne NR rešetke iz fi 6 mm zelooo preredke - zaradi cene seveda. Imam kar nekaj dobrih povratnih informacij glede tega, kjer sem jim delal rešetko na medsebojni razdalji 5 mm. Cena seveda temu primerna, toda če ti možakar pri 75. letih in po ~20 letih uporabe potrdi - je treba verjeti.

Še bolje bi seveda bilo, če bi bila tista zgornja površina oblikovana ploskovno. Ravno zato so ltž rešetke boljše. Včasih so jih delali kar iz gus-elektrod (industrijska raba), ki so trikotnega preseka. :fredi: Jih nobena moderna konfekcjiska ne doseže.

Sicer se pa slab delavec/kuhar itak vedno zgovarja na orodje ... :rolleyes:

Tako izgleda pri Napoleonu ta LTŽ rešetka.
 

Priponke

  • Screenshot_20220621-215458_Gallery.jpg
    Screenshot_20220621-215458_Gallery.jpg
    273,5 KB · Ogledi: 119

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
A jebala vas ta rešetka, zdaj ste me že zdrkali s tem čiščenjem, sem danes hotel po tega Napoleona iti :evil:
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Litoželezna rešetka je v marsičem prednost. Vsak pa sam ve ali se rabi ali ne, ampak za klasičen grill (čevapi, pleskavice, ražnjiči, steak) je precej boljša kot žičnata rešetka. Okoli čiščenja mislim da ni z nobeno rešetko problem, ker se očisti med peko, problem litoželezne je da zarjavi če ni ustrezno tretirana oz. vsekakor zahteva več pozornosti in časa.

(sem sam pred isto dilemo za letno kuhinjo na vikendu, pa mi nekako zaenkrat napoleon bolj ustreza, nisem pa še čisto odločen oz. imam v igri še kamado ligo)
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.030
1.258
113
za Webre sem bral , je moral prilagajati pant, da je ulovil pravilno zapiranje / tesnenje.

Jaz sem gledal Napoleona na patent, pa ni OK zapiral. Kontra od panta je pokrov zeval...

Moj Napoleon zapira ok. Sem pa prejsnji teden gledal razstavnega v Merkurju, pa ni ok zapiral.
 

DOHC

Majstr
4. sep 2007
1.848
349
83
Litoželezna rešetka je v marsičem prednost. Vsak pa sam ve ali se rabi ali ne, ampak za klasičen grill (čevapi, pleskavice, ražnjiči, steak) je precej boljša kot žičnata rešetka. Okoli čiščenja mislim da ni z nobeno rešetko problem, ker se očisti med peko, problem litoželezne je da zarjavi če ni ustrezno tretirana oz. vsekakor zahteva več pozornosti in časa.

(sem sam pred isto dilemo za letno kuhinjo na vikendu, pa mi nekako zaenkrat napoleon bolj ustreza, nisem pa še čisto odločen oz. imam v igri še kamado ligo)

Tudi jaz sem pred nakupom drugega kamadota. Zdej bi si rad nabavu KamadoJoe BigJoe series2. Pri nas ga ne dobim, tko da se zdej malo z avstrijskimi trgovinami spogledujem. Nebi dal pa še jurja zraven da kupm series 3, ker razn slow-rollerja ni večjih razlik med 2jko pa 3jko.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Litoželezna rešetka je v marsičem prednost. Vsak pa sam ve ali se rabi ali ne, ampak za klasičen grill (čevapi, pleskavice, ražnjiči, steak) je precej boljša kot žičnata rešetka. Okoli čiščenja mislim da ni z nobeno rešetko problem, ker se očisti med peko, problem litoželezne je da zarjavi če ni ustrezno tretirana oz. vsekakor zahteva več pozornosti in časa.

(sem sam pred isto dilemo za letno kuhinjo na vikendu, pa mi nekako zaenkrat napoleon bolj ustreza, nisem pa še čisto odločen oz. imam v igri še kamado ligo)

In kako se LTŽ stvari tretirajo da ne zarjavijo? A rešetko na 2 dni mažem z bučnim oljem? WD? :) Če je to neko extra delo potem je to itak brezveze...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
In kako se LTŽ stvari tretirajo da ne zarjavijo? A rešetko na 2 dni mažem z bučnim oljem? WD? :) Če je to neko extra delo potem je to itak brezveze...

Enako kot velja za litoželezno posodo, načeloma mora biti na rešetki plast ogljika, ki preprečuje rjavenje, hkrati pa tudi deluje kot non-stick površina. Da dosežeš oz. vzdržuješ to plast je v ozadju precej "znanosti", v realnosti pa samo pomeni da moraš redno uporabljat žar in se ne izogibat dodatne maščobe s katero se mažejo rešetke.

Kot sem rekel za čevape ipd. hrano ni noben problem ker se dosegajo dovolj visoke temperature za tvorjenje ogljika na rešetki, hrkati pa je hrana v osnovi preveč mastna. Če misliš delat pa low'n'slow smokanje in peke (kuhanje) raznih stvar brez veliko maščobe bo pa dela z vzdrževanjem rešetke več.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.442
1.235
113
Iskajoč brata
jaz sem kolebal med tremi:napoleon, weber in proQ smokerjem. Cenovno vsi približno v istem rangu.
Napoleon me je odvrnil zarad panta in skrbi za mrežo. ProQ pa zato, ker imam razmerje 60:40 v korist čevapov,.....


Zaenkrat še nič ne obžalujem nakup Webra in kot so tukaj pisali: Če kupiš za 10 let, je to približno 35€/leto... Kako jih vsak drugače sfučka, pa vsak zase ve...

Mi je pa najbolj všeč, ko pečem za večje število ljudi narediti kombinacijo: Pred prihodom dam na žar en velik kos mesa (celo kokoš/pulled pork /rebrca..), da so pečena ob prihodu. Nato ko ta kos počiva spečem še čevape, klobasice, pa ostalo šaro... Če je želja, dam še krompir v foliji zraven oglja, da se proti peče..
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeTheSnake

kajn

Guru
5. okt 2007
2.442
1.235
113
Iskajoč brata
z malo piskno v danki :)
pekel sem "ta belo - mesnato" teža pred peko je bila 2.8kg, kar konkretna. Sem jo moral ravno prov naštelat, da se je pokrov zaprl. Pomoje sem jo pelel okoli 3h, ne vem točno, ker sem pekel na notranjo temperaturo

Pred
IMG_20210811_130110.jpg


Po:
IMG_20210811_154905.jpg