Kateri žar?

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.997
5.106
113
Aja pa kateri kosi... v bistvu se meni zdi da je stegno, čeprav najlepše zgleda, še najmanj primerno. Najboljše,: T bone (kost je del kilaže ki se zavrže), ribeye .. ti so meni the best...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.724
369
83
Uff, moram priznat, da nisem vedel za zorenje mesa... Jebi ga, ne moreš vsega vedet... ;)

Torej po večini kupujete steake v mesnicah? Na kaj moraš bit pozoren pri nakupu? Imajo vse mesnice zorjeno govedino? Zori kdo doma? Ker če prav razumem, morajo za zorenje mesa bit kar določene okoliščine (temperatura, vakumirano, itd)... Ali ni tak zahtevno, kot se zdi?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.883
2.111
113
Če imaš vakumirni aparat in eno klet v hiši je to dovolj dobro. Če ne vrži pa to vrečko v hladilno vitrino za vino :D
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.344
2.427
113
še v SLO - ampak komaj
Po mojem tu nekje … :D

raners Tule začni - in “pozabi” tole za doma. Doma gre v vakuum ali v olje za nekje dva tedna (gre tudi do 3) - pa na higieno je treba paziti. In ob prvem odpiranju je dobro, da jedci niso v bližini. Al pa če so, lahko računaš, da bo zate več ostalo. :evil:
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.458
4.568
113
Majstru osnove niso jasne, vi ga pa že na domače zorjenje navajate...:)
Za moje pojme je bolje, da si gre najprej kupit nekaj steakov, jih doma dobro speče in sproba, da bo sploh vedel, če je to to in se potem šele začne ozirati po rednemu dobavitelju svežega mesa, domačemu zorjenju, itd. Napisal je, da doma steakov sploh še niso pripravljali.

Najdi si dobrega mesarja, ki je kdaj že žar videl od blizu. Imaš jih dovolj na netu ali v okolici. Mnogi ponujajo že zorjene kose, vzemi nekaj srednjega, ne pretiravati.
Dober, staran kos žal ni poceni.

Če si bolj softič za meso, si vzemi filet mignon steak. Bo bolj suh, a dovolj mehak in je primeren ta "začetnike".
Če nisi softič, potem vzemi Ribeye recimo ali pa Tbone.
To je vse goveje. Če te zanima svinjina, seveda vsekakor lahko, jaz osebno bi ga spekel malo bolj kot govejega. Pred časom sem jedel Tbone steak od Krškopoljskega pujsa in mi je vsekakor ostal v spominu..izjemno dober.
Izogibaj se specialnim kosom, čeprav so zelo dobri (Picanha,..).

Zrezek pripravi tako, da ga namažeš z malo olja, soliš tik pred peko ali pa po njej (groba sol), veliko popra, zelo vroč žar in termometer v roke, da boš vedel kdaj ga vzel dol. Sledi obvezno počivanje na deski 10 minut. Potem pa vaja, probavanje različnih stvari (maslo na koncu, različni načini peke,..) in šele potem odločitev ali greš v kompliciranje z domačimi mesarji, svojim zorjenjem, itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji in gr69

gr69

Guru
15. dec 2009
11.344
2.427
113
še v SLO - ampak komaj
9805D3FE-A57D-46D5-9953-69806786814D.jpeg
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.997
5.106
113
Kaj vi jeste drugače zraven?... Meni svež beli hrustljavi kruh paše. Sicer pričakujem odgovor NIČ, ampak vseeno vprašam.

Za preko pa imam rad čimičuri, čeprav le jaz. Otroci in žena nimajo radi okusa po česnu.
 
27. jan 2022
4.848
1.765
113
Ko sem jaz šel prvič v življenju na florentinca v pristno Toskansko gostilno so nam dali zraven samo bel kruh, sosedi (domačini) so jedli še stročji fižol v solati in to je bilo to.
Drugače pa meni paše mlad popečen krimpir.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.883
2.111
113
Zraven ko pečeš zrezek vrži na rešetko še narezan kruh, na katerga daš ščepec soli, listke rožmarina in nakapaj par kapljic olivnega olja, zapeči do svetlo rjavega - rahlo hrustljavega.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.074
1.281
113
Majstru osnove niso jasne, vi ga pa že na domače zorjenje navajate...:)
Za moje pojme je bolje, da si gre najprej kupit nekaj steakov, jih doma dobro speče in sproba, da bo sploh vedel, če je to to in se potem šele začne ozirati po rednemu dobavitelju svežega mesa, domačemu zorjenju, itd. Napisal je, da doma steakov sploh še niso pripravljali.

Najdi si dobrega mesarja, ki je kdaj že žar videl od blizu. Imaš jih dovolj na netu ali v okolici. Mnogi ponujajo že zorjene kose, vzemi nekaj srednjega, ne pretiravati.
Dober, staran kos žal ni poceni.

Če si bolj softič za meso, si vzemi filet mignon steak. Bo bolj suh, a dovolj mehak in je primeren ta "začetnike".
Če nisi softič, potem vzemi Ribeye recimo ali pa Tbone.
To je vse goveje. Če te zanima svinjina, seveda vsekakor lahko, jaz osebno bi ga spekel malo bolj kot govejega. Pred časom sem jedel Tbone steak od Krškopoljskega pujsa in mi je vsekakor ostal v spominu..izjemno dober.
Izogibaj se specialnim kosom, čeprav so zelo dobri (Picanha,..).

Zrezek pripravi tako, da ga namažeš z malo olja, soliš tik pred peko ali pa po njej (groba sol), veliko popra, zelo vroč žar in termometer v roke, da boš vedel kdaj ga vzel dol. Sledi obvezno počivanje na deski 10 minut. Potem pa vaja, probavanje različnih stvari (maslo na koncu, različni načini peke,..) in šele potem odločitev ali greš v kompliciranje z domačimi mesarji, svojim zorjenjem, itd.

Zanimivo, kako smo si razlicni. Jaz sem velik pristas dry brine-inga. Zvecer stejk posolim in ga dam v hladilnik, na resetko. Ugotavljam, da je meni lepse soljen, prav v notranjost, pa lazje se naredi skorjica na povrsini.

Bo pa res pocasi cas, da nabavim spet enega. Ceprav me jezi, da so pri nas stejki tako tanki v trgovinah.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.458
4.568
113
Zanimivo, kako smo si razlicni. Jaz sem velik pristas dry brine-inga. Zvecer stejk posolim in ga dam v hladilnik, na resetko. Ugotavljam, da je meni lepse soljen, prav v notranjost, pa lazje se naredi skorjica na povrsini.

Bo pa res pocasi cas, da nabavim spet enega. Ceprav me jezi, da so pri nas stejki tako tanki v trgovinah.
Ti ne izsuši mesa preveč na tak način?
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.074
1.281
113
Niti priblizno. Mam obcutek, da je se bolj socno, zagotovo pa je bolje soljeno in veliko boljsa skorjica.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.997
5.106
113
Jaz sem prebral da je samo potrebno dovoj dolgo pustit. Najprej naj bi se voda izločila, potem pa nazaj vpila. Kako dolgo to traja, pa še nisem upal sprobat.