Energetska preskrba gospodinjstev

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.802
3.517
113
Vsak naj rabi kolikor kW v danem trenutku rabi in za to plača, dobavitelj pa naj prejme plačilo za dobavljeno.
(Če ne more dobaviti bo ravno tako prejel plačilo, le nekoliko manjše).
 

B81

22. jul 2007
36.457
10.236
113
Ti si za TČ opisal, da je varčna, če je hiša izolirana. TČ je vir toplote. Kateri vir toplote je pa pri neizolirani hiši bolj varčen?
Za tošl sprašujem.
TC voda voda je najbolj varcen nacin.

Ne vem kam se zaganjas, menda si razumel, kaj sem hotel povedat ali te je kaj drugega zmotilo?

Do te "omreznine" je bilo vseeno. TC je delala kolikor je rabila, ni problema.

Zdaj je konec s tem in hisa brez izolacije ne drzi toplote in zadeva dela s 5 ali 6 kw namesto konstantno z 1.5. Tu pa ob drugih porabnikih presezes mejo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.534
6.277
113
Po novem vec ne. Nima smisla zganjat nostalgije, zdaj so drugi casi.

Kaka nostalgija....
Hisa 1 rabi 9999kWh za ogreti se pozimi. Daš notri TČ s COP 3. Porabis 3333kWh, prihranis 6666kWh.

Hisa 2 rabi 999kWh za ogreti se. Das notri TČ s COP 3. Porabis 333kWh, prihranis 666kWh.

6666>666

Sem rekla, gledano preko kWh, ne evrov.
Ce bi evre pa toliko bolj drzi. V hiso 2 sploh ne vem, zakaj bi kdo dajal TČ...

Pol so pa se ostali energenti, ki seveda imajo vbglavah nekaterih zacementriano ceno v neskoncnost, elektrika se bo pa drazila. Ampak tu je ugibanje. Bo treba pocakati, da vidimo kateri scenarij se bo odvil.

kalbo
Sva istočasno pisala... Ampak mislim, da je tole odgovor...
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
926
119
43
Imam drugačno mnenje.
Varčnost TČ ni odvisna od izolacije in če je varčna v izolirani, je (kvečjemu še bolj) varčna v neizolirani.Lahko boš zdaj za 4kW dodatne moči na mesec plačal 15 EUR več omrežnine, ampak to pri 25MWh porabe toplote praktično ne vpliva na varčnost vira.

Menim, da si v svoji trditvi povedal narobe, in sem napačno menil, da boš v teh par postih to lahko doumel.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.490
9.415
113
Kaka nostalgija....
Hisa 1 rabi 9999kWh za ogreti se pozimi. Daš notri TČ s COP 3. Porabis 3333kWh, prihranis 6666kWh.

Hisa 2 rabi 999kWh za ogreti se. Das notri TČ s COP 3. Porabis 333kWh, prihranis 666kWh.

6666>666

Sem rekla, gledano preko kWh, ne evrov.
Ce bi evre pa toliko bolj drzi. V hiso 2 sploh ne vem, zakaj bi kdo dajal TČ...

Pol so pa se ostali energenti, ki seveda imajo vbglavah nekaterih zacementriano ceno v neskoncnost, elektrika se bo pa drazila. Ampak tu je ugibanje. Bo treba pocakati, da vidimo kateri scenarij se bo odvil.

kalbo
Sva istočasno pisala... Ampak mislim, da je tole odgovor...
V tej tvoji formuli manjka razmerje med električno in toplotno močjo TČ. V tem so nizkotemperaturne boljše. Seveda govoeimo za bajto brez izolacije in brez netmeteringa.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
926
119
43
Hisa 1 rabi 9999kWh za ogreti se pozimi. Daš notri TČ s COP 3. Porabis 3333kWh, prihranis 6666kWh.

Hisa 2 rabi 999kWh za ogreti se. Das notri TČ s COP 3. Porabis 333kWh, prihranis 666kWh.

6666>666

Nedoumljiva matematika za tiste, ki menijo, da se toplotna kot vir splača samo, če je hiša dobro izolirana. Resnica pa je ravno obratna. Pri visokih toplotnih izgubah je relativno važnejša poraba, pri nizkih pa investicija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
926
119
43
V tej tvoji formuli manjka razmerje med električno in toplotno močjo TČ. V tem so nizkotemperaturne boljše. Seveda govoeimo za bajto brez izolacije in brez netmeteringa.
Popravil sem zate :)

Hisa 1 rabi 9999kWh za ogreti se pozimi. Daš notri TČ s COP 2,5. Porabis 4000kWh, prihranis 5999kWh.

Hisa 2 rabi 999kWh za ogreti se. Das notri TČ s COP 3. Porabis 333kWh, prihranis 666kWh.

5999>666 ali 5999<666
 

B81

22. jul 2007
36.457
10.236
113
Imam drugačno mnenje.
Varčnost TČ ni odvisna od izolacije in če je varčna v izolirani, je (kvečjemu še bolj) varčna v neizolirani.Lahko boš zdaj za 4kW dodatne moči na mesec plačal 15 EUR več omrežnine, ampak to pri 25MWh porabe toplote praktično ne vpliva na varčnost vira.

Menim, da si v svoji trditvi povedal narobe, in sem napačno menil, da boš v teh par postih to lahko doumel.
Tole kompliciranje mene ne zanima.

Mene zanima samo, koliko bom placal za presezek in to je to, to zanima tudi 99% ostalih ljudi.

Razno pametovanje v tem izrazoslovju je nekoristno. Pa brez zamere, sem se prvic ze izrazil narobe, kot je philips opazil.
 

B81

22. jul 2007
36.457
10.236
113
Nedoumljiva matematika za tiste, ki menijo, da se toplotna kot vir splača samo, če je hiša dobro izolirana. Resnica pa je ravno obratna. Pri visokih toplotnih izgubah je relativno važnejša poraba, pri nizkih pa investicija.
Spet nekoristne informacije.

Zdaj, v tem trenutku (oz. 2026) je vazno izkljucno to, da bo TC delala z nizjo mocjo. Cisto nic drugega. In z nizjo mocjo bo delala IZKLJUCNO v izolirani hisi.

Do zdaj ti je blo pa vseeno, glavno da je SE pokrila porabo TCjke in ostalega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.534
6.277
113
Zdaj, v tem trenutku (oz. 2026) je vazno izkljucno to, da bo TC delala z nizjo mocjo. Cisto nic drugega. In z nizjo mocjo bo delala IZKLJUCNO v izolirani hisi.

V bistvu je res, da je sele zdaj to postalo vazno, ampak koliko je to važno, se pa ne strinjam ravno. Ker je od vsega se najmanjsi strosek. Minoren napram ostalim dejavnikom v enacbi...
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
926
119
43
Seveda, v prioritetah smo si različni.
Meni je v tej zvezi npr. izključno važno, da je v hiši toplo (če si lahko privoščim). S kakšno močjo TČ dela, me sploh ne zanima, kaj šele, da bi mi bilo to (izključno!?!) važno.
Če si s svojimi informacijskimi in logičnimi kapacitetami lahko privoščim, pa poskusim najti tudi, kakšen vir toplote bom uporabil, da se bo najbolj "splačalo". Jaz imam gozda malo, dostikrat me bolijo roke :) in ne bi za celo zimo pripravljal drv. Za zalogo peletov mi je škoda prostora. In se mi recimo splača toplotna.

Če bi mi delala konstantno s 5kW moči, namesto z 1kW, bi ves čas zaradi tega imel 4kW višjo potrebo po moči. In v najvišji tarifi je to okrog 15EUR dodatno mesečno, verjetno še kak EUR nanesejo ostale tarife. Na ravni ogrevalne sezone (rado me zebe) je to kakšnih 120 EUR, kolikor je torej tak vir toplote dražji od primerljivega v izolirani hiši (če zanemarim porabljeno elektriko, ki jo zagotavlja SE). Kateri vir je varčnejši? Katera investicija v izolacijo bo (strogo gledano stroškovno, brez kakovosti življenja, vrednosti nepremičnine itd.) to prinesla noter?

TLDR
Ker, zdi se, rad bereš preprosto: uživaj v svoji izbiri ogrevanja in se ne sekiraj. Tudi slepa kura...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.490
9.415
113
Popravil sem zate :)

Hisa 1 rabi 9999kWh za ogreti se pozimi. Daš notri TČ s COP 2,5. Porabis 4000kWh, prihranis 5999kWh.

Hisa 2 rabi 999kWh za ogreti se. Das notri TČ s COP 3. Porabis 333kWh, prihranis 666kWh.

5999>666 ali 5999<666
Govorim o smiselnosti kakega drugega energenta za neizolirano hišo, če je sploh smiselno met neizolirano hišo.
 

B81

22. jul 2007
36.457
10.236
113
Seveda, v prioritetah smo si različni.
Meni je v tej zvezi npr. izključno važno, da je v hiši toplo (če si lahko privoščim). S kakšno močjo TČ dela, me sploh ne zanima, kaj šele, da bi mi bilo to (izključno!?!) važno.
Če si s svojimi informacijskimi in logičnimi kapacitetami lahko privoščim, pa poskusim najti tudi, kakšen vir toplote bom uporabil, da se bo najbolj "splačalo". Jaz imam gozda malo, dostikrat me bolijo roke :) in ne bi za celo zimo pripravljal drv. Za zalogo peletov mi je škoda prostora. In se mi recimo splača toplotna.

Če bi mi delala konstantno s 5kW moči, namesto z 1kW, bi ves čas zaradi tega imel 4kW višjo potrebo po moči. In v najvišji tarifi je to okrog 15EUR dodatno mesečno, verjetno še kak EUR nanesejo ostale tarife. Na ravni ogrevalne sezone (rado me zebe) je to kakšnih 120 EUR, kolikor je torej tak vir toplote dražji od primerljivega v izolirani hiši (če zanemarim porabljeno elektriko, ki jo zagotavlja SE). Kateri vir je varčnejši? Katera investicija v izolacijo bo (strogo gledano stroškovno, brez kakovosti življenja, vrednosti nepremičnine itd.) to prinesla noter?

TLDR
Ker, zdi se, rad bereš preprosto: uživaj v svoji izbiri ogrevanja in se ne sekiraj. Tudi slepa kura...
Sem glede virov torej na istem kot ti.
Problem bo pri prekoracitvi, ne pa pri racunu (omenjenih 15eur), ceprav moja bajta ima trenutno naracunanih nekih 55 eur neto samo za omreznino + ostalo (visoke meje)...je skupaj okoli 80 eur mesecno, kar pa ni vec zanemarljivo v primerjavi s 15 eur trenutno.

Tudi ne more ti bit vseeno, ce TC laufa na tricetrt moci, na pol ali na cetrt, ze zaradi same obrabe komponent. Sam imam sicer verjamem da ne cheapshit tc, Adapt od Kronoterma, in dela od release date dalje (5 let) BP, ampak vsekakor bi v izolirani hisi delala z nizjo mocjo.

Na PSS so mi rekli, osnova je izolacija in jih nisem resno jemal, pa vidim, da so imeli prav, sploh zdaj.
 

B81

22. jul 2007
36.457
10.236
113
V bistvu je res, da je sele zdaj to postalo vazno, ampak koliko je to važno, se pa ne strinjam ravno. Ker je od vsega se najmanjsi strosek. Minoren napram ostalim dejavnikom v enacbi...
Kako najmanjsi strosek, ce je 3.6 eur za prekoracitev?

Napisal sem, da je zdaj vazno, da bo TC delala z nizjo mocjo. Lahko nastejes ostale dejavnike v enacbi, ker zgleda, da narobe vidim..?