Energetska preskrba gospodinjstev

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
Ni vseeno, veliki ima buffer v količini tople vode in samo "malo dogreje", mali se sprazni v 5 minutah in pol ves čas na polno laufa.
Te logike jaz ne razumem. Za segret isto količino vode rabiš x W. Ali je to enkrat na 24 ur ali konstantno tistih 10min, ko pomivaš posodo je isto. Le da imaš pri prvi varijanti običajno še dodatno izgubo zaradi daljše cevi.
Edini prihranek tukaj je, če večji bojler segrevaš le na nižji tarifi zaradi nižje cene.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Jabe
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Seveda je po moji kmečki fiziki treba dodati še spremenljivko - temperaturo vode, s katere moraš segret.

Torej po moje je razlika ali greješ vodo iz 10° (recimo T vodovodne vode) ali iz 35° (recimo ostanek temperature v velikem bojlerju).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Seveda je po moji kmečki fiziki treba dodati še spremenljivko - temperaturo vode, s katere moraš segret.

Torej po moje je razlika ali greješ vodo iz 10° (recimo T vodovodne vode) ali iz 35° (recimo ostanek temperature v velikem bojlerju).
To nima veze. Kar ima veze je dejanska količina točene tople vode. Več stočiš, več porabiš, ne glede na velikost bojlerja. Boš pa pri 5L bojlerju seveda dlje časa točil veliko količino, saj boš moral vmes čakati :)

Drugače pa ima manjši bojler manjše izgube kar se tiče pasivnega ohlajanja - manjša površina. Ampak večji bojler lahko ta del nadoknadi z več izolacije, tako da je spet odvisno od konkretnega modela.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
To nima veze. Kar ima veze je dejanska količina točene tople vode. Več stočiš, več porabiš, ne glede na velikost bojlerja. Boš pa pri 5L bojlerju seveda dlje časa točil veliko količino, saj boš moral vmes čakati :)

Drugače pa ima manjši bojler manjše izgube kar se tiče pasivnega ohlajanja - manjša površina. Ampak večji bojler lahko ta del nadoknadi z več izolacije, tako da je spet odvisno od konkretnega modela.
OK če ti tako praviš; pač moje izkušnje z velikim in malim so take kot sem napisal. Definitivno sta oba požrešneža, ampak mali bistveno bolj kot veliki.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
V bistvu je tkole - 5l bojler zena tecna, da je voda mrzla po “minut pa pol” .. pri 200l pa prej neha pomivat k pa voda mrzla rata..

fizikalno/energijsko mate pa vsi prov.. tud v 200l bojler si dovedel energijo, da si jo iz 10 na 30 spravil..
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.479
3.133
113
Golobizem . Nabavite si električne radiatorje drugače vas bo zeblo.
FeKK-fGXgAMWYso.jpg
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Pravijo da dosti bolj pri enakem učinku - kar je ravno vic - če namreč zmanjšaš pretok, se hitreje oz. z manj vložka energije segreje, je pa vse skupaj bolj blažev žegn.

Sam pa nisem nikoli imel take pipe, nekaj podobnega sem imel enkrat na Maldivih in je delovalo, koliko pa je trošilo ???
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
fizikalno/energijsko mate pa vsi prov.. tud v 200l bojler si dovedel energijo, da si jo iz 10 na 30 spravil..
Ne moremo imeti vsi prav, ker diametralno nasprotno pravimo.
Če sta bojlerja ENAKO energetsko učinkovita, potem razlike v porabi elektrike ni. Oz. je pri večjem bojlerju (ki je običajno dlje) izguba večja zaradi daljših cevi, ki običajno niti niso dodatno izolirane.
Samo eni so pametni, kako ta mali žre na polno, ker se takrat tista urica vrti, ko nora. Ko se urica vrti pri ta velikem bojlerju, je pa ne vidijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in Jabe

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Ni vseeno, veliki ima buffer v količini tople vode in samo "malo dogreje", mali se sprazni v 5 minutah in pol ves čas na polno laufa.
Ja 5litrski laufa 5 minut, 120 litrski pa dve uri.
5 litrski ima izgube 100w/dan, 120l pa kw in vec.

Ce hocete sparat imejte v bojlerju cim nizjo temperaturo vode, ce rabite vodo preko celega dneva, stalno na on. Ce pa samo zvecer 1 uro, potem pa ga prizgite 1 uro pred uporabo, pred samo uporabo pa ugasnite, da vas lotem caka mrzla voda do naslednjega dne.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Izračunajte volumen in površino (razmerje) 5l in 300l bojlerja pa vam bo jasno v čem je fora. Manjši bojler ima precej večjo površino na volumen kot večji, zato ima tudi večje izgube. Grelna pipa (ali pa pretočni bojler) je druga stvar ker tam se topla voda ne zadržuje.

Uporaba 5l bojlerja je obvezno vezana na čas ko rabiš vodo, torej je izključen ko ga ne rabiš in ga vključiš preden ga rabiš pa potem nazaj izključiš. Vključen čez noč dela samo izgubo saj porabi nekajkratnik energije kot jo dejansko gre v gretje vode. Skratka je lahko precej potraten pri napačni rabi. Pri velikem bojlerju kjer se zanašaš na kapaciteto je boljše da je prižgan recimo ponoči ko je poceni tok oz. nonstop če imaš ET, idealno na najnižji temperaturi ki ti še zagotavlja udobje.