Jaz ne verjamem, da bo litij dolgoročno glavna sestavina baterij. Kmalu bomo imeli drugo bolj trajnostno kemijo za baterije.
Litija je v zemeljski skorji ogromno, problem je samo koncentracija in s tem cena. Danes izkoriščamo vire kjer je koncentracija litija velika, to proizvodnjo stane tam $5 na kg LCE. Tržna cena pa je šla skozi streho preko $70/kg. To je volatilnost, ki jo bo popravila dodatna proizvodnja iz virov ki pri $5/kg niso bili konkurenčni, so pa čisto ekonomsko sprejemljivi pri x2 ceni, ampak to zahteva čas. Za predstavo pa 1 kWh zahteva ca. 0,7 kg LCE.
Veliko se dela na geotermalni slanici, ki jo že danes itak črpamo globoko iz zemlje za gretje, če to slanico potem izkoristimo še pridelavo litija to ni nek dodaten strošek. Ta ideja živi že zelo dolgo, ampak do sedaj enostavno ni bila cenovno konkurenčna, povpraševanje ni bilo dovolj močno. Ko pa je spot price $70/kg se pa marsikateri projekt premakne naprej in cena se bo ustalila pri recimo <$20/kg, kar še vedno ne predstavlja nekega dealbreakerja za baterijo ranga 50 kWh. Geotermalni litij se planira v ameriki Salton Sea (Buffet), v Angliji Cornwall, v Nemčiji Vulcan Energy.
Potem imaš lapidalite, ki je v trdni obliki ampak v nižji koncentraciji kot spodumen v Avstriliji, v tej obliki ga imamo v Evropi ogromno na meji Češke in Nemčije (Cinovec - Zinvaldite), potem je še nekaj v Španiji, Kitajci pa te vire že izkoriščajo.
Tale svež prispevek pove nekaj o tem (pri 11 min Geotermalna, pri 31:30 Zinvaldite):