dan brez nakupov

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Tule sn dobu na mail:

Citat:
24. NOVEMBRA SE NE GRE V TRGOVINO

Čedalje več ljudi ugotavlja, da je POTROŠNIŠTVO preseglo vse meje. V poštne
nabiralnike dobivamo oglase, ko se vozimo po cesti vidimo le oglase, ni
medija brez oglasa, v mestih so oglasi na vsakem koraku,.. skratka,
BOMBANDIRANI smo z oglasnimi sporočili. Vse z namenom, da nam bodo
podjetja končno omogočila izdelek, ki nam bo prinesel "dolgoročno srečo".
Le izdelek ali dva ali tri rabimo in bomo srečni na veke vekov, kako zlata
so podjetja.

Seveda mi temu nasedemo, dopustimo da oglaševalska industrija razmišlja
namesto nas in kupujemo čedalje več in več, po večini stvari, ki jih čez 1
mesec ne rabimo več! Na ta račun pa izginevajo gozdovi, število rib se
zmanjšuje, tretji svet dela za preživetje, onesnaženost se veča, naravni
viri se drastično kršijo, podjetja kruto tekmujejo med seboj za tržni
delež, tudi na račun domače delovne sile in umazanega marketinga.

A mi nekako ne vidimo te POVEZAVE, ne znamo povezat vseh teh dogodkov, smo
le nemočna lutka v rokah oglaševalske industrije. V resnici pa je to
omogočeno zgolj zaradi nas samih, v resnici pa mi držimo ves ta sistem po
konci. Mi smo tisti, ki to dopuščamo, vsak posameznik zase.

Nakupuj manj, ŽIVI več

Eden od sloganov akcije. Se sploh zavedate, koliko denarja, časa in naše
predrage energije gre na račun nepotrebnega nakupovanja. Koliko
nepotrebnega brskanja po katalogih, iskanja po internetu.

Upam da nam počasi postaja jasno, da nam ti izdelki, pa naj si bodo
kakršni koli že, ne bodo prinesli trajnega zadovoljstva, trajne sreče. Da
bomo ravno tako živeli, kot sedaj, z ali brez določenega izdelka.

sobota, 24. november 2007

Če se vsega tega vsaj približno zavedate, potem vas pozivam k akciji DAN
BREZ NAKUPOV ali Buy nothing day, ki že 15 let poteka po svetu, sedaj že v
65ih državah, v Sloveniji prvič leta 2004. Letos bo akcija potekala 24.
novembra in upajmo, da bo vsaj toliko odmevna, kot takrat, ko smo
izključili luči za 5 minut. Se še spomnite?

Kako sodelujem? Sodelujete tako, da v soboto, 24. novembra 2007, NIČ NE
KUPITE, da se ta dan vzdržite vsakršnih nakupov, vseh 24 ur.

Namen? To je dan, ko lahko pošljemo jasno sporočilo, da nam le ni vseeno,
kaj se s svetom dogaja, to je dan, ko lahko pokažemo, da se znamo združit,
to je dan, ko lahko z malo gesto prispevamo velik korak k boljšemu svetu.

Naj bo torej 24. november dan, ko ne bomo ničesar kupili. Prav ničesar, en
dan. Se lahko vzdržimo? Lahko k tem spodbudimo še ljudi okoli sebe? Ste za
hec, ste za to, da sprožimo šok terapijo?

Internetne strani :

Uradna Stran - http://adbusters.org/metas/eco/bnd/
uradna stran UK - http://www.buynothingday.co.uk/
Wikipedia - http://en.wikipedia.org/wiki/Buy_Nothing_Day

se boste drzali ali ne?
 

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
jaz grem zelo redko v trgovino
wink-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kaka bedarija.
bonk.gif


Jaz bom šel v trgovino, če bom rabil kruh, mleko, solato ...

Komur paše kupovati naj, jaz itak ne visim po trgovinah vsak dan.
 

PNG

Fizikalc
24. jul 2007
1.103
2
38
41
papua nova gvineja :)
www.senzala.si
se strinjam:) dobila enako na mejl pa moram reči, da je to ena bolj neumnih idej. Itak, če ne boš kupil v soboto, boš pa v petek ali v nedeljo. Rezultat je v obeh primerih enak. No, mogoče (če bi večina to upoštevala) bi bila še večja gužva v petek oz. soboto. Kar pa še bolj sucks
stupid-1.gif
 

BlackHole

Pripravnik
23. avg 2007
764
0
16
Kero tele je to napisalo, bi pa res rad vedel. Kaj misli, da bo s tem spremenil nakupovalno mentaliteto ljudi? Prej bo dosegel nasprotno, osel.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik BureKm pravi:
Raje bi zraven napisal, da na ta dan štrajkamo proti podražitvam in da zato ne gremo v šoping...

...bi se bolj prijelo.

To so ga res mal posral. Če enkrat ne bomo šli v šoping s tem ne bomo rešil sveta. Lahko bi dal pa trgovcem jasno vedit, da bo treba spustit marže in da nas ne morjo tako obirat. Ampak itak večina raj samo jamra kok je vse drago pa še vseeno veselo naprej nakupuje. Dokler bomo mi drago kupoval bojo oni drago prodajal. To so povedal direkt v odmevih takrat, ko je blo to aktualn (en teden, pol s(m)o tko že vsi pozabl), ko je predstavnik trgovinske zbornice povedu v smislu "dokler bojo potrošniki tok neumn da bojo kupoval kruh za 2,5€ na kilo ga bomo mi prodajal. Če ga bojo kupoval za 5€ ga bomo prodajal za 5€." Sej to je logično - teorija povpraševanja in ponudbe - ampak mi se tega ne zavedamo, da mamo mi v rokah škarje in platno. Preveč smo se razvadl in trgovci to s pridom izkoriščajo. Ker vejo, da ne mormo zdržat en dan brez nakupa, se jim jebe in lepo dražijo.
 

Antonioo

Pripravnik
3. sep 2007
344
0
16
temu se rece simbolika, normalno da bo nekdo kupil naslednji dan, al pa en dan prej.. tako kot ste nekateri ugaslni luci za 5min (ja tudi to ni resilo sveta.), tako te isti neboste sli v trgovino, spet drug se na dan brez avtomobila dejansko nebo vozu.
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Citat:
Uporabnik BureKm pravi:
Raje bi zraven napisal, da na ta dan štrajkamo proti podražitvam in da zato ne gremo v šoping...

...bi se bolj prijelo.

To so ga res mal posral. Če enkrat ne bomo šli v šoping s tem ne bomo rešil sveta. Lahko bi dal pa trgovcem jasno vedit, da bo treba spustit marže in da nas ne morjo tako obirat. Ampak itak večina raj samo jamra kok je vse drago pa še vseeno veselo naprej nakupuje. Dokler bomo mi drago kupoval bojo oni drago prodajal. To so povedal direkt v odmevih takrat, ko je blo to aktualn (en teden, pol s(m)o tko že vsi pozabl), ko je predstavnik trgovinske zbornice povedu v smislu "dokler bojo potrošniki tok neumn da bojo kupoval kruh za 2,5€ na kilo ga bomo mi prodajal. Če ga bojo kupoval za 5€ ga bomo prodajal za 5€." Sej to je logično - teorija povpraševanja in ponudbe - ampak mi se tega ne zavedamo, da mamo mi v rokah škarje in platno. Preveč smo se razvadl in trgovci to s pridom izkoriščajo. Ker vejo, da ne mormo zdržat en dan brez nakupa, se jim jebe in lepo dražijo.

Jest bi tle samo nekaj vprašal. Potrošnik ma denar in načeloma je od njega odvisno, ali bo trgovina laufala. Sam če se mi odločimo, da kruha za 5€ ne bomo kupovali, kaj pa bomo potem kupovali? Bomo stradali? Res mi zdele ne pade na pamet, kako bi lahko trgovcem nekaj dopovedal. Hrana je osnovna dobrina, brez katere ne mormo. Se bomo vrnili par desetletji nazaj in bo vsak imel svojo njivo, na kateri bo gojil osnovne dobrine?
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik PNG pravi:
se strinjam:) dobila enako na mejl pa moram reči, da je to ena bolj neumnih idej. Itak, če ne boš kupil v soboto, boš pa v petek ali v nedeljo. Rezultat je v obeh primerih enak. No, mogoče (če bi večina to upoštevala) bi bila še večja gužva v petek oz. soboto. Kar pa še bolj sucks
stupid-1.gif

Ideja je butasta al ne,ampak se v takih postih pokaze zakaj se v Sloveniji nic ne doseze,zakaj ni skupnosti,zato ker se ze v tem postu lahko prebere kako bo nekdo sel v trgovino ko bo njemu pasalo(se mora pohvalit da itak ne kupuje vsak dan),nekdo govori kako bo naslednji dan zaradi tega se vec guzve itd itd.Zgleda da obvladamo pametovanje in hvalisanje bolj kot kaj drugega,zato pa smo tam kjer smo.

Na kratko: Niti strajkov nebi bilo,ce bi se vedelo da bo eden izmed miljona takrat dobil s pendrekom po glavi.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
glede kruha, se ne spovnem kdaj smo ga nazadnje kupil v tgovin. Odkar smo kupili tisti divajs za peko kruha, ga redkokdaj kupimo v trgovini. Moko kupujemo ed enga kmeta (se mi zdi), kvas pa v trgovin. Se je ta divajs izpacal najmanj dvakrat ze.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
off..

divajs" za peko kruha
hysterical-1.gif


drugače so pa po drugih forumih tudi debate okrog tega..eni tako, drugi drugač.
samo na nek način bi morali pokazat, da nam ni vseeno za obnašanja monopolistov.
 

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Samo res ne vem kaj bi dosegli z tem da en dan ne gremo v trgovino, kruh rabiš in pika, tako kot tudi elektriko in oboje lahko dražijo do koder želijo, če ne boš danes kupil kruha ga boš pa jutri. Dokler ni poštene konkurence, da bi lahko rekel da ne bom pri tebi kupil kruha po 5€ ker ga pri njemu lahko kupim za 1€, bo pač tako, tukaj bi morala vlada poskrbet za nadzor in konkurenčnost.
 

MackaGrrr

Pripravnik
4. nov 2007
376
0
16
Pa ja, js mam namen it u soboto kupovat cunje ker mam edin tkrt se cs... Ravn tko bom sla po kruh in pecivo, kot po cike itd...

A ne bi bolj zalegl ce bi se tist list printal in se obesil po trgovinah, pa da bi ksni studentje s prevec casa opozarjal na ulcah na to, ne pa tko ene maile posilat ker se bo itak pozabl... Brez veze.
 

fittipaldi00

Pripravnik
10. sep 2007
378
6
18
OK, res mi ni jasno... kaj je večina folka vsak dan v trgovinah? Večino dobrin se da nakupit za vsaj nekaj dni vnaprej. In potem se en folk razburja "...jaz bom kupil to in ono ko bom rabil..." Bemti, kupi dve, tri kile kruha, ga zamrzni pa bo mir! Kupi hrano za par dni vnaprej! A je res treba vsak dan hodit v trgovino? Tist folk ko je vsak dan po trgovinah ima očitno preveč časa al pa si ga ne zna racionalno razporedit...

Podpiram idejo, da folk bojkotira trgovine za en samcat dan... me prav zanima kakšen bi bil odziv. En dan "nedobička" ni kar tako in bi se naši cenjeni trgovci tud lahka mal zamislili...