bolečine v križu

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.421
4.945
113
Obraba petega ali šestega vretenca (sem že pozabil), zožana ploščica, izrastki... To so mi povedali na osnovi rentgena skeleta.
Ko sem šel na diagnostiko, sem imel največje težave pri sedenju in sem potem komaj vstal. Potem sem šel na manulno medicino v MB (firma mo-gy) in sem bil po prvi terapiji kot nov. Brez bolečin, neverjetno... Potem bi moral biti pazljiv nekaj časa, kar seveda nisem verjel in na tretjo terapijo sem prišel zlomljen kot že dolgo ne. Mislim, da sem samo planinaril, ker ni problematično, vendar ker sem bil po letih prvič povsem brez bolečin, sem naredil nek napačen gib.
Sedaj sem še najbolj trd zjutraj in rabim nekaj časa, da se sestavim... Težav pri sedenju praktično nimam, grem pa enkrat do dvakrat na leto na manualno terapijo. Vsekakor pazim, kaj še dvignem in kako ter nekaj malega skoraj vsak dan telovadim. Bi rekel, da držim stvar pod kontrolo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
Dokaj zajebano slišat...

Zjutraj je pač najhuje, ker je največ tekočine v diskih in so najbolj "nabrekli".
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.421
4.945
113
Samo slišat. Sicer ni tako hudo, res pa je, da moram malo paziti na sebe, pred desetletji pa to ni bilo potrebno.
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Sem videl nekaj pripopanih linkov in fotk vaj.
Niso vse vaje, ki so v osnovi namenjene krepitvi posturalnih mišic, primerne za vsakogar, ki ima težave s hrbtenico.
Težave s hrbtenico so različne, različnih vzrokov in temu je treba prilagoditi tudi izbiro ustreznih vaj. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da si delaš medvedjo uslugo.
Jaz teh vaj, nekaj strani nazaj, npr. ne smem izvajati, ker bi lahko poslabšal stanje.
Pomembno je poudariti tudi pravilno izvajanje vaj.
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Npr. ležanje na tleh na trebuhu in dviganje prsi od tal po možnosti še v kombinaciji z nogami.
S tem še dodatno obremenim diskus v ledvenih vretencih oz. ledveno sakralnih (križnih) vretencih, kjer imam težave začetne herniacije.
S to vajo pritisneš na diskus in ga dodatno siliš k temu, da počasi protruzira v spinalni kanal (glavni hrbtenjačni živčni kanal), kjer ob pritisku oz. zgolj draženju duralne ovojnice (zaščitna ovojnica hrbtenjačnih živcev) prihaja do klasičnih težav, povezanih s slabšo mišično močjo, drevenenjem, mišičnimi trzljaji, hromenju.
To sem dal samo en primer vaje, iz česar je moč razbrati analogijo glede ostalih podobnih vaj.
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Pri meni 2,3,4 NE, 1,5,6 DA.
S tem, da za vsako vajo si je treba vzeti čas in jo izvajati zbrano ter pravilno.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
Potem je herniacija "obrnjena not"?

Kakšna pa je potem terapija oz zdravljenje, rehabilitacija?
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Protruzija diskusa je pri meni v smeri hrbta, če rečem na široko, ne v smeri trebušne votline.
Ker imam diskus že nekoliko poseden in počen, je vsaka dodatna obremenitev s pritiskom vretenc na hrbtni del diskusa lahko negativen. Še dodatno potisne del počenega diskusa v spinalni kanal.
Taka obremenitev nastane ravno pri vajah 2,3,4.

Terapija je v začetnih fazah telovadba, in sicer krepitev notranjih, globokih mišic (posturalnih) hrbtnega in abdominalnega dela (trebušnega) v kombinaciji s stalnih raztezanjem mišic.
Meni se je stanje s takšno vrsto telovadbe bistveno popravilo, in sicer tako, da lahko sedaj čisto normalno funkcioniram. Pred tem sem mislil, da sem oplel.
Dolgotrajno sedenje je smrt za križni del hrbtenice.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
Pa lahko pride do popolnega okrevanja, da se tudi disk "zaceli", ali je to trajna poškodba? Kako sploh pride do tega, da disk poči, ponavadi pride do herniacije, počen disk je meni slišal veliko hujša poškodba...
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Hernija je, ko ti del medvretenčne ploščice zdrsne iz svoje običajne lege.
Ta ploščica je sestavljena iz mehke ovojnice in zdrizastega jedra. Če ta ovojnica, zaradi stalnih prisitskov, dehidracije, sesedanja vretenc popusti, se iz ploščice izlije ta tekočina (gel), ki lahko povzroča že opisane težave.
Sčasoma se ta snov, ki ni več v funkciji razgradi oz. jo po domače povedano pojejo bakterije, vendar je to časovno daljše obdobje, recimo več let.
Z nekaterimi vajami oz. manipulacijami se da ploščico spraviti nazaj, vendar je to početje precej nevarno, sploh, če je taka metoda invazivnejša. Npr. jaz h kiropraktiku ne bi šel.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
Če se hočeš znebit bolečin moraš najprej ugotovit vzrok. Vzrok je v veliki večini primerov v mišičnem nesorazmerju. Vsak ima pa vzrok kje drugje, zato univerzalne vaje ne obstajajo. Seveda lahko z neko vajo lajšaš simptome vendar dolgoročno to ne deluje. Da medicina in klasična fizioterapija tukaj tava v temi je dokaz tale raziskava:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25833204/
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
To je tudi razlog, da ne zaupam nobenega v diagnozo pri sebi, tako da poskušam sam sanirati stvari.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
Pomoje slaba drža in slab jogi/položaj za spanje. Potem pa delanje deadlift TnG z mixed grip in rahla rotacija v eno smer, pa me je zjebalo, oz zategnilo v eno smer. Nekaj dni si nisem mogel obut nogavic, potem pa je bilo že boljše.

No zdaj delam na moči lumbarnih mišic, da lahko preprečijo morebitne podobne spodrsljaje in pa ne več mixed grip deadlifte, da ne pride do kakšnih mini rotacij, ki vržejo telo iz prave lege in se pretegne neka mišica...
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.620
208
63
Kranj
jaz imam pa diagnozo:

lumbalgija v regresiji, degenerativne spremembe ls hrbtenice.

m54.5 bolečina v križu
 
Nazadnje urejeno:

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.620
208
63
Kranj
tole kdo probal?

http://mo-gy.si/manualna-medicina/

Lumbalgija je posledica sprememb v ledvenem delu hrbtenice, zdravljenje le-te je odvisno od vrste in velikosti teh sprememb. Ker gre za precej širok pojem, priporočam, da pošljete skeniran izvid. Določene oblike je sicer možno pozdraviti z vajami za križ in trebušne mišice, vendar moramo biti pozorni na izvajanje teh vaj kot preventivo, torej nikakor ne v obdobju bolečinskih občutkov v predelu križa ali noge.
Večina oblik lumbalgije za zdravljenje zahteva strokovno pomoč, s tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne primere.