bolečine v križu

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.984
6.687
113
Verjamem, da je hudič biti pri miru ja. Sam sem ta teden nehal saniranje križa, oz ga izvajam delno, nekako v 30% obsega. Pa je trajalo vse skupaj nekje od marca. Pa mislim da še vedno ni vse čisto ok in bi moral it na MR ali vsaj RTG, ampak sem toliko ojačal mišičevje, da drži zadeve "pri miru", ostalo pa upam da se bo uredilo samo...čez...čas...

Ampak včasih je pač treba imeti dolgoročni cilj v mislih.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Predvidevam, da če bi ostal v bolnici, bi najbrž v okviru tega lepo opravil potrebne preglede in nek minimum fizioterapije, če bi že šlo. Sedaj pa boš na te stvari čakal mesece.

Ja to sem dojel v avtu, ko sem se že peljal iz Jesenic
frown-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
MR za "tadomače" pa ne dela več. Vsi se bojijo kazni. Ma saj je prov, jaz bi samo kakšen izpad poflikal pa pravijo, da je bolj enostavno da magnet takrat ne dela, kot da imajo sitnosti. Bo treba kar lepo v vrsto
wink-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.984
6.687
113
Jaz bi šel v vrsto, komot, ampak dvomim da bom dobil napotnico, za samoplačniško pa mi je zaenkrat škoda denarja.

Satani, RTG pa bi takoj šel samoplačniško, ker je uber poceni, ampak spet ne brez, vsaj, priporočila zdravnika, tako da spet ne morem...
 

Brklc

Pripravnik
27. jun 2015
96
0
6
Citat:
Uporabnik dejan_ pravi:
Citat:
Uporabnik sparkyboy pravi:
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Mislim da nisi upošteval pomembnega dejavnika,da je pri vsakem posamezniku specifična situacija,ko se pogovarjamo o problemih s hrbtenico. Lahko ti dam primer samo enega dejavnika (izmed mnogih,ki vplivajo): premer spinalnega kanala,kjer poteka išiasni živec! Ljudje z ožjim spinalnim kanalom bodo imeli hitreje probleme oz.bolečine,ker bo živec v primeru izpada diska hitreje stisnilo kot pri nekomu,ki ima ta kanal širši.
Potem je tu še kup drugih dejavnikov,kot je recimo moč mišic okoli hrbtenice,morebitna ukrivljenost hrbtenice,izrabljenost,višina (višji ljudje imajo statistično več težav s hrbtenico),itd...zato lahko dva posameznika delata popolnoma iste gibe,pa nekdo ne bo imel nobenih problemov,drugega pa bo vedno nekaj matralo...

Tole je v tej temi najbolj racionalen odgovor.

Tole je dober odgovor, je pa še ne aspekt pri teh bolečinah v križu, vrat... in sicer psihični. Ki ga pa uradna medicina ne upošteva preveč, ker to se je treba že malo poglobit v človeka, ne samo tabletke napisat.

Če potlačiš čustva, ne uporabljaš svojega razuma, nastrada telo. In le če tako delaš, imajo mojstri in sistem biznis.

Če pa živiš v pri vrsti kot duhovno bitje, ki se zaveda, da so njegova čustva, razum in telo le orodja za izražanje svoje bitosti, pa boš na te darove pazil, in jih ne zanemarjal. Koliko smo kot "napredna" družba dejansko degenerirali se lahko vidi prav po tem, koliko je npr operacij hrbtenice ali pa npr samomorov. Seveda takšne statistike zdravniška mafija ne bo izdala...

Če koga fejst križ boli, naj pred nožem mal prelista tole: http://www.cangura.com/ozdravimo-bolecina-hrbta.php
 

Brklc

Pripravnik
27. jun 2015
96
0
6
Citat:
Uporabnik Jado pravi:
katere vaje delate za krepitev hrbtnih/križnih mišic?

Praktično nobenih. Pazim le, da se pravilno gibam in da so prisilni položaji hrbtenice čimmanj obremenilni.= Telo pokonci drži mišičevje ne pa skelet.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.984
6.687
113
To je napačno, v teoriji sicer laufa ok, ampak nikol ne veš, kdaj se bo zgodil gib, ki te bo vrgel "iz tira".

Človek v naravnih gibih nikoli ne drži "nevtralne" hrbtenice, zato je takšno početje nespametno. Lumbarno mišičevje je izjemno močno, tako da ni razloga, da ne bi zdržalo naporov, tudi konkretnih.

Recimo tole je še ena taka fajna vaja, ki razgiba vsako vretence in ojača mišičevje okoli: https://www.youtube.com/watch?v=XSh3aYomTCo
Cilj je telesna teža, 8-10 ponovitev, čimbolj globoko, kot dopušča flexibilnost.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.220
1.848
113
Tole kar je prilepil darjan...sploh prvi link. Lahko to vajo (krepitev mišic) delaš tudi brez pripomočkov...samo uležeš se na trebuh...stegneš roke in noge ter (poskušaš) dvigniti roke oz. trup...zna bit da bo na začetku šlo zgolj za namen dvigniti se...a nič ne de, mišice bojo delale na polno. Če se med vajo dvigujejo tudi noge ni problema.

joga-hrbtenica-2.jpg


Pa obvezno je treba delat trebušnjake...noge zatakneš za radiator, pokrčene pod kotom 90 stopinj in gremo...2 ponovitvi dokler zmoreš vsak drugi dan.

Odlična vaja za hrbet je tudi taka (ne vem imena vaje..upam da jo uspem opisat)...daš dva stola kak meter med sabo narazen. Na en stol daš pete, noge stegnjene....drugega se držiš na robu...roki ob telesu, tako da z rokama držiš trup. Nato trup spustiš dol dokler gre..in se dvigneš (razdaljo med stoloma naštelaš tako da lahko daš pete na en stol...drugega dosezeš z rokami pa ko se spustiš ne smeš s hrbtom podrgnit po stolu).
Narediš tri ponovitve...kolikokrat pač gre (jaz jih naredim po 15). Občutek je fenomenalen...kot bi si raztegnil hrbet...še držiš se tako kot bi hotel povdarjat junačka prsa
grin1.gif
...a to zato ker tako dobro dene.

Eto...našel fotko

vhv-tricep.jpg


To je vaja ki dobesedno paše...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.220
1.848
113
Saj praktično pri nobeni vaji ne dela samo ena skupina mišic...na vsak način delajo tricepsi a hrbet tudi...predvsem občutek je fenomenalen ko narediš...sploh če te križ zafrkava.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Tale ima koncesijo in pred nekaj leti je bila čakalna doba samo nekaj dni. Pokliči in vprašaj.

Zaenkrat so najkrajši - začetek oktobra. Ostali so november-december. Iščem dalje.....
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.984
6.687
113
Pluni 165 eur + stroške in idi na hrvaško.

Problem bo, ker bodo minili tedni/meseci, preden boš prišel na vrsto, do takrat pa se bo zadeva malo popravila in se ti spet ne bo dalo it, ker boš mislil da je bolje, al pa boš spet pretiravat in lahko še poslabšal zadevo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Te dni mi je en terapevt svetoval, da preden se poženem zjutraj iz postelje, naj si vzamem dve minuti, se primem za pokrčena kolena in dvignem glavo med kolena, kolikor zmorem. Položaj zadržati nekaj 10 sekund, trikrat ponoviti.
Raztegneš in ogreješ hrbtenico, preden jo obremeniš. Bom poskusil in čez par mesecev bom vedel, če kaj koristi.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Ja to je en izmed vaj za hrbtenico. Pa prvi dvig naj ne bo do kolikor zmorem ampak počasi stopnjuj silo pokrčenja.