bolečine v križu

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
Če boli cela noga po zadnji strani navzdol je vnet živec ischiaticus. Izhodišče ima na vretencih v ledvenem in križnem delu. Nekje ga torej ščipa. To se na rentegnu ne vidi. Najlažje je potipat in če je nekdo izkušen ti pove bolj natančno kot mri.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.477
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
K dohtarju potem, injekcija direkt v tkivo, pa bo mir

To je pa nekako takole: se pelješ z avtom, zasveti rdeča lučka za motor na armaturi, ti pa se ustaviš in lediko od lučke ven vzameš, da ne gori več. Pa bo mir, pa gasa dlaje, a neda...
hysterical-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.023
6.711
113
Nekako tako poteka pri nas zdravljenje tega ja...no...bolj je nekaj takega: lučka za motor zasveti, ti se ustaviš, jo vzameš ven in normalno nadaljuješ pot, ne gas, ampak normalna vožnja.

ker pri večini ljudeh je itak problem, ker naredijo nek gib/dvig/potezo, ki preobremeni tkivo, potem pa je bolečina posledica tega. In je lažje pač dat injekcijo in predpisat počivanje, večini ljudem se itak ne da potem nič narediti za preventivo, ker pač telovadba pomeni napor.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Citat:
Uporabnik jaka6 pravi:
Če boli cela noga po zadnji strani navzdol je vnet živec ischiaticus. Izhodišče ima na vretencih v ledvenem in križnem delu. Nekje ga torej ščipa. To se na rentegnu ne vidi. Najlažje je potipat in če je nekdo izkušen ti pove bolj natančno kot mri.

Ja tako je bilo pri meni vendar ortoped ni bil dovolj izkušen in me je poslal na MR
smile-1.gif
. Je pa preizkušal reflekse stopala kot sem opazil. Kasneje ko sem malo skakal okoli tehnikov na MR, če je možnost da kakšno luknjo pri odpovedi zapolnim me je le ta opozoril, da v primeru, da bi mi stopalo začelo "padati dol" moram takoj k zdravniku, ker lahko pride do odmrtja živca in poti nazaj več ni. Je pa trajalo en mesec in pol da je išias popustil pa še sedaj občasno čutim, da me nekaj cukne po levi nogi.
Včeraj sem prišel na vrsto za MR, čez en teden dobim izvide.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Evo dobil mnenje o moji hrbtenici. Izrazitejša centrolevostranska herniacija i.v. diska L4-L5.
Nekako imam občutek da se tole z raznovrstnimi vadbami ne bo dalo porihtat. No pošljem ortopedu pa bo on povedal.
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Spinalni kanal je še primerno širok?
Protruzija diskusa sega do epiduralne ovojnice hrbtenjačnih živcev? Je živec močno ukleščen? Domnevam, da je ukleščen glavni živec, ki gre v levo nogo. Je iz slik razvidno, da močno ali zgolj dotik?
S pravilno vadbo (krepitev globokih posturalnih mišičnih skupin, mišic) se da veliko rešiti, predvsem pa izogibati se tresljajem, ki nabijajo hrbtenico.
Pravilno sklanjanje in pobiranje predmetov iz nižjih površin. Čim manj rotacij trupa še manj situacij rotacija in hkraten dvig nižjih težjih predmetov.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.277
38
48
Zdaj mi pa znalci povejte, h komu se lahko človek obrne v Sloveniji, ki bi znal prepoznati kaj oseba potrebuje, kakšno zdravljenje/vadbo, da bi se stanje izboljšalo?
Govorim za žensko, staro 34 let, ki ima že leta težave s hrbtenico. Po obisku ortopeda in slikanju je jasno, da ima premaknjen disk med vretenci in tudi obrabo. Več me ne sprašujte, ker trenutno ne vem. Rešitev uradne medicine je:
vadba (kakšna točno, ne povejo) in tableti. Če bo neznosno pa operacija in fuzija vretenc. To je to. Kakšna vadba točno, ne vemo, ali dejansko pomaga, ne vemo, oz. imam občutek, da nima veze.

Načeloma ima lahko pol leta mir, potem pa jo ob nekem gibu ali dvigu zagrabi in ne more nič par dni, ko se s pomočjo tablet privleče skozi in zadeva popusti. Po pripovedovanju tudi vidim, da je nikoli v bistvu NE boli, samo naučila se je živeti s tem.

Ker vidim, da obstaja v Slo nekaj ljudi, ki bi znali pomagat/spremljat človeka, da se stanje izboljša me torej zanima kam iti? Želja je predvsem iti k nekomu, ki bo vedel kaj dela, ne da bo še slabše.
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Raztegovanje in pravilno izvajanje vaj, ki krepijo globoke (plitke) posturalne mišice. Treba se je raztegovati in delati vaje za moč na omenjenih mišicah.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
CD ja niti ne bom dajal v računalnik, ker na teh slikah jaz nikoli nič ne vidim. Med drugim je napisano tud to:
Blažje sinistokonveksna skoliotična deviacija.
Blažje spondilotične spremembe.
Izguba intenzitete signala i.v. diskov L3-L4 in L4-L5 zaradi degeneracije
Višina i.v. primerna
V aksialni ravnini je v nivoju L3-L4 vidna blažja protruzija diska po celotni posteriorni površini brez utesnitve.
Degenerativne spremembe L/S hrbtenice.

Plus tisto kar sem že napisal.
Drugače pa trenutno normalno funkcioniram, le da sem pri dvigovanju težjih bremen bolj previden.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.023
6.711
113
Citat:
Uporabnik sparkyboy pravi:
Raztegovanje in pravilno izvajanje vaj, ki krepijo globoke (plitke) posturalne mišice. Treba se je raztegovati in delati vaje za moč na omenjenih mišicah.

Kako pa se krepi te mišice, brez da se jih obremeni pod koti/premiki, pod katereimi se morajo ojačati? Torej če nekdo želi močne mišice, ko se prepogne naprej, globoko, kako ojačati, brez da se prepogiba (površno povedano namerno za lažje razumevanje)?
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.696
598
113
@sumica, tele vaje niso nič prav posebno drugačne kot "keglove vaje" ženšče vprašaj če jih pozna drugače pa jaka je kar kaliber glede tega kar ti napiše in kar odgovori.
Fant ne mlati prazne slame
 

B81

22. jul 2007
35.110
9.361
113
Ksz

Ste smesni s temi nepravilnimi gibi zarad katerih gres po injekcijo ce pa to Rugole resi, sprosti v enem obisku.
Veckrat preverjeno.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.023
6.711
113
Bistvena je tu preventiva, zakaj bi se ti nonstop dogajalo, da te "zaštiha", če se lahko enostavno temu izogneš.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
Rugole je doktor medicine in kiropraktik. Kiropraktika lahko pomaga v nekaterih primerih vendar obstajajo bistveno boljše in manj invazivne tehnike.
Težava kiropraktike je osnova, ker kiropraktiki nekako trdijo, da kosti držijo mišice in da je treba premakniti kosti v sklepih in potem bo zadeva ok. Na podoben način je večina manualnih tehnik, ki jih delajo fizioterapevti.
Zmeraj bolj pa se ugotavlja, da je zadeva v osnovi malenkost drugačna in sicer da mišice držijo kosti. Se pravi lotimo se mišic, pa bo sklep sam skočil nazaj na pravo mesto, ko bo prenehala delovati sila, ki ga vleče stran. Seveda se ne lotimo mišic kr s treningom, ampak z ustrezni terapijo.
Zato lahko trdim, da lahko pri nas ponudim najboljšo storitev. Terapevt je osteopat, (v tujini temu rečejo doktor osteopacke medicine pri nas pa maser
smile-1.gif
) Proti koncu je pa še na tem inštitutu http://www.barralinstitute.com/seminar_schedule/index.php
Te zadeve so za klasičnega fizioterapevta kot znanstvena fantastika. Zato sem siguren, da je to najboljši naslov za obisk. Poleg tega pa smo v ekipi še trije diplomanti fakultete za šport (jaz še na doktoratu), ki nismo naredili samo vikend tečaja, tega ne počnemo 2 meseca in zraven ne prodajamo (herbalife) proteinov. Sodelujemo med sabo, sodelujemo s parimi zdravniki (ki jih imam na pavšalu), zato, če si hočeš dobro prideš k nam. V tem poslu smo eni redkih, ki dejansko vemo kaj delamo. Imeli smo ogromno ljudi, ki so prišepali, pripeljali, prinesli, pa so sedaj čisto ok, brez bolečin itd...
Zavedam pa se da smo slabi v samopromociji
frown-1.gif

tukaj je en star video:
https://www.youtube.com/watch?v=FXw3GLZExP0
 

B81

22. jul 2007
35.110
9.361
113
Jaka, bo potrebno razmišljat o novi lokaciji kje na štajerskem
smile-1.gif


Rugole nam je v Rogaški še najbližje in masaža hrbtenice in potem "lomljenje" delata čudeže, žal pa ljudje potem ne delamo vaj, ki nam jih on naroči. Večina ljudi, sploh starejših, se ne giba, ne telovadi in kak obisk na urgenci je sčasoma neizogiben.
BTW, cool video
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.281
4.789
113
Imaš v MB zdravnika, ki prav tako stavi na sprostitev mišic in ne "lomi". Res pa je, da ne dela vaj s pacientom, ko ga spravi na noge.
 

B81

22. jul 2007
35.110
9.361
113
Mi je pravil kolega o nekom iz Mb ja.
Hja vaje so pomembne, da se naredijo mišice na križu in hrbtu, ki jih nimamo.
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Upogibanju naprej kjer je vrtišče predel križa se je treba v največji meri izogibati. Predmete se pobira tako, da se nekoliko počepne in z ravnim hrbtom pobira s pomočjo mišic nog.
Če pa to ne gre pa je treba pri nepravilnem upogibu iz prvega stavka stisniti trebušno steno oz. popek povleči noter, stisniti mišice medeničnega dna in nato pobrati. S tem ''manevrom'' se okoli ledveno-križnega dela hrbtenice ustvari aktivacija globokih stabilizatorjev, ki fiksirajo hrbtenična vretenca, da ne zdrsnejo iz osnovne lege. Nastane torej nekakšen mišično stabilizacijski pas okoli tega dela.
Če torej nimaš močnih globokih stabilizatorjev (pridobiš z ustrezno vadbo) ti ta manever pomaga manj oz. malo.