Iz Večera:
Posel je vreden 72 milijonov evrov. Do dejanske dobave bo po podpisu pogodbe poteklo še od 14 do 18 mesecev.
Minister za obrambo Matej Tonin je včeraj v Rimu z italijanskim kolegom Lorenzom Guerinijem podpisal dogovor o sodelovanju med ministrstvoma na področju letalstva, ki vključuje tudi nakup taktičnega transportnega letala C-27J Spartan italijanskega proizvajalca Leonardo. Vrednost podpisanega dogovora je 72 milijonov evrov z davkom na dodano vrednost. Pri tem je osnovna vrednost letala 48 milijonov evrov, cena dodatnih modulov pa je 11 milijonov evrov. Dodatni moduli so namenjeni različnim namenom, od navadnega prevoza oseb, prevoza okuženih in poškodovanih oseb do gašenja požarov. Kot je ob podpisu poudaril Tonin, letalo ne bo namenjeno le potrebam Slovenske vojske, temveč za različne namene: "Z letalom zagotavljamo svojo suverenost in neodvisnost, obenem pa ga bomo lahko delili tudi z drugimi državami." V ceno so vključeni tudi logistična podpora, rezervni deli, usposabljanje posadk, uporaba simulatorjev, tehnična dokumentacija in končno certificiranje. Tonin je poudaril še, da podpis sporazuma odpira pot tudi ostalim investicijam po sistemu vlada-vladi.
Generalni direktor direktorata za logistiko na obrambnem ministrstvu Uroš Korošec je povedal, da so se za nakup prav tega letala odločili po primerjavi ponudb, pri čemer je bila ta ponudba finančno najugodnejša. Primerjali so več tipov letal, poleg tipa Spartana še letala Casa C295, C130J Hercules in Embraer C-390 Millennium. V Evropi takšno letalo poleg Italije, ki jih ima v uporabi dvanajst, uporabljajo še Bolgarija, Grčija, Romunija, Litva in Slovaška. Pogodba med italijansko vlado in Leonardom še ni sklenjena, to naj bi se po besedah Korošca zgodilo v mesecu dni. Do dejanske dobave letala Slovenski vojski pa bo od podpisa poteklo od 14 do 18 mesecev.
"Z letalom zagotavljamo svojo suverenost in neodvisnost, obenem pa ga bomo lahko delili tudi z drugimi državami," pravi obrambni minister
Poveljnik 15. polka vojaškega letalstva Janez Gaube je poudaril, da bo letalo služilo tako za potrebe premika vojaških sil na območju delovanja, kakor tudi pri transportu z območja delovanja domov, pa za humanitarne namene in evakuacijo slovenskih državljanov. Gaube je prepričan, da bo lahko letalo izpolnjevalo naloge v najzahtevnejših pogojih. Letalo bo umeščeno v 15. polk slovenskega vojaškega letalstva, v 152. letalsko eskadriljo na vojaškem letališču Cerklje ob Krki, kjer je zanj predvidena tudi gradnja novega hangarja. Za upravljanje z letalom sta predvideni dve posadki, pri čemer posadko sestavljajo kapitan, kopilot in tako imenovani 'loadmaster'.
Letalo ima dolet 5365 kilometrov, leti pa lahko na maksimalni višini 9144 metrov. Prevažalo bo lahko 46 oboroženih vojakov ali 60 pripadnikov Slovenske vojske z osebno prtljago. Maksimalna nosilnost letala je 11,3 tone. Gre za najnovejši tip omenjenega letala - 'Next Generation', ki pa ne bo imelo možnosti prečrpavanja goriva v zraku, saj bi bil nakup takšne različice po besedah Korošca neekonomičen.
S tem nakupom vlada nadaljuje proces posodobitve Slovenske vojske, lansko leto sprejeti zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski namreč do leta 2026 predvideva investicije v skupni vrednosti 780 milijonov evrov. Slovenija je tako letos že prejela prvih 38 oklepnikov ameriškega proizvajalca Oshkosh, ki pa jih še ni prevzela, saj nekatera dobavljena vozila niso ustrezala pogodbenim določilom. Do dokončnega prevzema vozil, za katera je Slovenija plačala 26,7 milijona evrov brez davka na dodano vrednost, bo prišlo, ko bodo odpravljene vse pomanjkljivosti in bo to ugotovljeno z zapisnikom o kakovostnem prevzemu. Ministrstvo za obrambo je hkrati podpisalo sporazum za nakup dodatnih 37 oklepnikov. Ta sporazum z Američani predvideva, da bi lahko v naslednjih letih kupili še 62 tovrstnih oklepnikov, za nakup omenjenih 99 dodatnih oklepnikov pa je predvidenih 137 milijonov evrov.