Saj jih ni premalo.
Jih je dovolj ZA ŠTEVILO STORITEV, KI JIH ZZZS PLAČA.
Ni pa to dovolj za 24/7/365 prisotnost znotraj rednega dela.
Za 1000 operacij na leto je čisto dovolj 1 anesteziolog.
Ampak ta en ne more pokriti še intenzivne enote 24/7/365 kamor gre teh 1000 operirancev (vsaj en del njih).
To se lahko reši s plačilom dežurstev. V večini primerov itak spijo tam.
Trenutno je problem največji na primarnem nivoju. Tam pač ni kadra. ZZZS ponuja dodatno plačilo, ni kandidatov.
(OK, pustimo malenkost, da za 130.000 pacientov brez osebnega zdravnika ZZZS ponudi financiranje dodatnega 6,17 tima. Čisto zajebavanje.)
Propad pa se je začel z Virantovo reformo 2008.
Kjer je bil družinski zdravnik postavljen 5 razredov nižje od vseh ostalih.
Poglej si statistiko vpisov na DM od takrat dalje.
Pada od 50 proti zdajšnjih 30 na leto.
V naslednjih nekaj letih jih gre 400 v penzijo (največja povojna generacija).
Nadomestil jih bo kdo?
sej a veš, razumem to, te berem, sem imel info iz prve roke kakšno je stanje v zdravstvu, sedaj ga pa žal spremljam iz druge strani. Na precej rednem nivoju.
Nekje je potrebno začeti. In vsega se ne bo dalo rešiti čez noč. Pač greš po korakih, kjer je največja težava. In brez jamranja, kako to ne gre, kako pa ni prostorov, pa to in ono.
Nikakor ne ponudiš povišice vsem povprek. Eni imajo dovolj/preveč, pa tega noče nihče slišati/priznati. Seveda pa daš konkretno povišico primernemu nivoju. Lahko vsakega posebej pokličeš na sestanek in oceniš kaj in kako, sej pa govorimo o 1000 osebah. Dodaš še nekaj bombončkov, ki bodo pritegnili mlade. Vse čimbolj podpreš z informacijsko podporo, umakneš kartone in kaj vem kakšno papirologijo še. Dodaš administratorja, kot je že bilo rečeno. Zdravnik in medicinska sestra pa naj delata SVOJ POSEL. V Avstriji kolikor je bilo nekje zgoraj napisano zdravnik dela SAM, BREZ brez medicinske sestre, se pravi mora on oddelati tudi vse preveze, injekcije, izpiranje ušes ... Tega pri nas ni. V bistvu sta dva iz stroke v ambulanti. In če dobita tretjega, ki bo vse papirje, klice, maile, potrdila popedenal, pa ni hudič, da se krivulja nebi obrnila v drugo smer.
Verjamem, da boš rekel, da ni prostora za administratorko. Ma ona naj dela zaradi mene "od doma" ali pa je čisto na drugem koncu ZD. Sej pa je (bo) vse elektronsko.
Sekundarni nivo (sem pa tudi že pisal) če se ga lotiš organizacijsko, lahko z istim kadrom dvigneš produktivnost za 30% na večini področij. Ampak je potrebno začeti gledati kako obdelati več v istem času in ne kako od zavarovalnice pobrati več za enako/manj dela. Z informacijsko podporo bi se delo moralo olajšati, ne pa da zadeve še bolj zakompliciramo.
Samo en primer: MR glave in vratne hrbtenice bi se naj pri postavljeni diagnozi opravljal vsaj na letnem nivoju.
V Celju to NE GRE v enem obisku (naročeno jim je, da morajo tako delati). Dobiš 2 termina, 2x naročanje, 2x papirologija, 2x priprava, 2x odčitavanje rezultatov, 2x izvid...
Kje drugje se čudijo, da saj pa to je normalno narediti v enem koraku, vzame par 10 minut več in je vse urejeno.
A komu ni jasno zakaj je tako? Za izvajalca je tako absolutno ugodneje, ker dobi vse plačano 2x, ima vse termine zapolnjene, nima časa za kaj druga. Pacient je druga skrb.
Ni enako na vseh področjih, je pa prostora za optimizacijo OGROMNO. Zato pa bi radi vsi zdravniki šli privat, ker tam pa kar naenkrat gre narediti več in za manjši strošek. OPTIMIZACIJA!