Citat:
Uporabnik igi pravi:
Hvala za razlago. Nisem vedel, da se laboratorij, ekg,... plačuje iz tega žaklja. Sem imel v glavi predstavo, da vse kar napišeš "napotnico" da je to dodatno obremenjen zzzs. Kje je potem "meja"? Rengen, ct, magnetna,....?
Meja je tam, kjer rabi napotnico za drugega zdravnika- torej da želi mnenje od tistega zdravnika specialista.
Za laboratorij ali EKG ne rabi mnenja drugega zdravnika. Rabi samo papir z vrednostmi, ki si jih potem sam razlaga.
Če pa mu na EKGju ali na laboratoriju kaj ni jasno, kakšne čudne cifre, potem pa napiše napotnico za specialista (ZZZS strošek).
Za rentgen napiše napotnico, ker rentgenolog še pogleda sliko in napiše izvid. Ker družinski zdravnik ne bo opazil kot las tanke sence na levem pljučnem klrilu, pa če bo cel dan gledal.
Na izvidu laboratorija pa so samo številke in jih mora razumeti. Če je CRP visok, potem..., če so trombociti visoki, potem....
Če so pa številke izven "običajnih" bolezenskih stanj, pa pošlje k specialistu (na napotnico ZZZS).
Enako npr. za EKG. Meritev naredi sestra, družinski zdravnik pa ve, kako mora zgledati običajna slika, pozna nekaj pogostih bolezni, skupaj z laboratorijem lahko ugotovi kkšno kap, če je slika "čudna", pa pošlje k specialistu.
Kot sem že napisal, družinski zdravnik izvaja tudi enostavne ambulantne posege. Recimo potegne vodo iz kolena. Oz. so to delali, dokler so še imeli na voljo dovolj časa na pacienta. Bolečina odpravljena v pol ure. Zdaj v tistih nekaj minutah, ki jih ima na voljo, napiše napotnico za specialista, kjer boš čakal nekaj mesecev.
Ponekod na podeželju v ambulantah še vedno šivajo manjše rane, to, kar v večjih mestih na urgenci delajo (kjer pa spet dežurajo družinski zdravniki).