Avto-prikolica

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Zakaj bi bilo neuporabno? Ravno v tem je fora kamere, da jo vidiš ko se ti lomi, da lahko pravi čas popravljaš v primeru da je ne vidiš. Če zamudiš za 1m je tko in tko treba v vsakem primeru popravljat.. Po moje je pri ljudeh večji problem prostorski občutek ter dejstvo, da gre prikolica kontra kamor vrtiš volan.. Ko se začne lomit itak 95% ljudi ne ve več kam bi obrnil volan..
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.871
394
83
Da malo obnovimo teorijo. Kolk je tovor lahko daljši od prikolice:)? 4m deske bi moral pelat.
Pa kaj je sedaj obvezno, da se obesi na konc? Rdeče "tangice" predvidevam, da niso več dovolj?
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Na prikolico mora biti oprtega 5/6 tovora.

Mislim, da je odsevnik dovolj, jaz sem zadnjič peljal 4,5m jacuzzi kateri je gledal 15cm čez rob na vsaki strani pa smo nalepili 40x40 table.. Edino pol metra naprej smo ga naložili, da ni gledal čez pa še lepše se je vseskupaj peljalo.. 1000km nobenega problema pa sem ogromno policajev srečal in tudi precej vpadljivo je bilo..

Probaj naložit čimbolj naprej na rudo pa boš zadaj imel še nekaj rezerve. za 4m rabiš dejansko vsaj 3m prikolico.

1666610283947.png
 
Nazadnje urejeno:

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
382
123
43
Tako na hitro, sicer imam nekje pravilnik, bom poiskal ob priliki;
Tovor mora biti enakomerno razporejen na prikolici. Spredaj lahko gleda čez rob prikolice, ampak spet ne "kar po želji", saj teža ne sme presegati dovoljene navpišne obremenitve kljuke, ki je verjetno 50 ali 75 kg. Zadaj lahko gleda čez rob prikolice 1.5m, kar mora biti ustrezno označeno. Tako na hitro....
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.561
690
113
Da malo obnovimo teorijo. Kolk je tovor lahko daljši od prikolice:)? 4m deske bi moral pelat.
Pa kaj je sedaj obvezno, da se obesi na konc? Rdeče "tangice" predvidevam, da niso več dovolj?
Kolega ima taktiko, da da na streho in prazno prikolico zraven. Nisem še preverjal, kako točno je zapisano v zakonu
 
  • Wow
Reactions: tony

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.561
690
113
haha. hmm. bi se res dalo debatirat , če mu zadaj čez avto še cca 4m visi :)
saj ni mišljeno 4m čez, to itak ne bi bilo stabilno

v zakonu je skupina vozil, se pravi vozilo in prikolici skupaj

(3) Tovor ne sme segati čez sprednji del vozila. Lažje predmete je dovoljeno prevažati na zunanjem prtljažniku na osebnem avtomobilu ali tovornem vozilu tako, da sega tovor največ 1 m preko sprednjega dela vozila. Del tovora, ki sega preko sprednjega dela vozila, ne sme biti nižje od nivoja strehe vozila.


(4) Tovor lahko sega največ 1,5 m preko zadnjega dela vozila oziroma skupine vozil, razen pri izrednih prevozih, ki se opravljajo na podlagi dovoljenja pristojnega organa. Na tovornem ali priklopnem vozilu mora biti tovor oprt na najmanj 5/6 svoje dolžine.

spredaj 1m
zadaj 1,5m
+ 5/6

 
  • Všeč mi je
Reactions: RoMeX

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
kje imate prikolice spravljene, ko niso v uporabi?

pa da vzamejo minimalno prostora v garazi, pod nadstreskom ...
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
jaz sem manjšo nekaj časa rinil v neko lopo, pol sem obupal in začel puščat zunaj, itak je pocinkana menda v vseh letih ni zarjavela.. tavelka je skoraj 6m, je že vsa leta zunaj nimam tolikšnega nadstreška da bi jo pospravil.. še :D
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.892
113
pri taščici
Tale 5/6 je strupena.
Ce hoces peljati 6m tram, rabis 5m prikolico. Lahko pa ga pelješ na strehi "vsakega avta" .
Pa.ceprav je oprt samo na 2/6 dolzine.
 
  • Všeč mi je
Reactions: RoMeX

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Tram na streho ravno ne bo šel, razen če ja papirnat (nosilnosti so ponavadi tam do 80kg)! ;)

Okoli prikolic je "teorija", ki pravi da mora bit tovor "oprt" 5/6 na priklopnik. Sedaj a se podaljšek stranice zadaj in ruda šteje kot "opora" je stvar pravne/policijske dikcije. Vsaj ruda je nosilna konstrukcija, dejansko imaš prikolice ki imajo "podaljšano" rudo ravno za namen prevoza daljših stvari in torej to ne more bit problem. Tako da imaš pri klasičnih prikolicah vsa 1m dodatka spredaj. Če pelješ en tram ga dejansko lahko daš do kljuke kar je še več kot 1m na dolžini. Zadaj pa spet če je stranica "opora" si na + 0.5m dolžine. Tako da 4m tram ni ni problem peljat s prikolico ki ima 2m nakladalne površine, karkoli več je pa itak problem zaradi "pometanja" oz. klinjenja v avto v zavojih.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.892
113
pri taščici
6m spirovce sem v najboljsih letih sam nosil na rami.
Teza je dobra polovica od tvojih 80kg.
Teza lege pa res kahko preseze tvojih 80kg ampak....
Streha naceloma zdrzi tezo avta. Vprašanje je, kaj zdrzi prtjaznik.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
6m spirovce sem v najboljsih letih sam nosil na rami.
Teza je dobra polovica od tvojih 80kg.
Teza lege pa res kahko preseze tvojih 80kg ampak....
Streha naceloma zdrzi tezo avta. Vprašanje je, kaj zdrzi prtjaznik.

Pustimo sedaj detajle. Dejstvo je da lahko tudi na 2m prikolici "legalno" voziš 4m dolge stvari. Sam tudi 4m remlne in deske raje dam na prikolico kot pa vozim na strehi, ker nekako tisti dober meter med prečkami ni ravno idealna kontaktna površina, čeprav preko avta ne gleda nič izven pravil. Se je pa treba zavedat da če ti visi 2m čez zadnji rob prikolice imaš že "metlo" in v kakšnih večjih zavojih že ogrožaš sebe in ostale v prometu, tako da take stvari je treba prevažat po pameti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi