Akumulator in polnjenje

Guinness

Guru
2. jul 2008
4.043
2.791
113
Zdravo, eno newbie vprašanje. Motor imam v neogrevani garaži čez zimo, akumulatorja pa nisem odklopil. Velikokrat berem da ga je priporočljivo vsaj vsak mesec malo vžgati in ga pustiti da teče. Moja kmečka pamet mi pa pravi da se aku itak ne polne če se motor ne premika - se motim? Drugo vprašanje na motorju imam avtomatski vklop luči, ki se mi zdi da se ga ne da izklopiti. Torej če pustim motor laufat se bo posledično aku še toliko bolj praznil
confused-1.gif


Hvala za odgovore
nahrung002.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.861
5.625
113
akku se polni ko motor laufa........zaradi avtomatskih luči se bo pač sam počasneje polnil.....

Kupi si polnilec za accuje........tak z parimi programi (polnjenje, praznenje, osvežitev, test) je že v rangu 80eur+++ Videl zadnjič v hoferju.......al pa poglej kak conrad online
 

sbor

Pripravnik
22. avg 2007
562
0
16
Verjetno se akumulator ne polni preko dinama ampak preko alternatorja - le ta pa polni ko motor teče in ne ko se vozilo premika. Še boljše kot laufanje motorja (ki kaj dosti ne bo naredilo) je priklop akumulatorja na polnilec toliko da se ga napolni do konca.
 

eCoyote

Pripravnik
21. apr 2009
500
0
16
Fun4Days.Com
Delno se motiš, alternator polni baterijo, kadar motor teče- tudi če se ne premika
smile-1.gif
Res pa je, da v prostem teku ne polni ne vem koliko. Boljši efekt je, če so obrati motorja nad 2000rpm.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

V navodilih ti vse piše.

Če bo motor stal dlje časa, par mesecev, je dobro, da je akumulator bil predhodno čisto napolnjen. Poln akumulator zdrži namreč tudi velike minuse in mu mraz ne bo škodil (gel accu, ki je v novejših mašinah). Vendar ga je v tem primeru pametno odklopiti (odviješ eno klemo).

Sicer ga bo elektronika počasi praznila.

Druga varianta pa je nabava vzdrževalca-polnilca, ki ga priklopiš na akku in laufa čez zimo.

Tretja, da motor tu pa tam vžigaš in malo dopolniš, čeprav po moje lahko narediš več škode (na samem motorju) če ga v mrazu tu pa tam vžigaš (kovina ima svoje zakonitosti). Drugo je ogrevana garaža.

Četrta pa je, da akku odneseš na toplo (to sem jaz izbral). Lani pa sem ga pustil, vendar okdlopil.

Drugače pa Kameleon: v Hoferju in Lidlu imaš te polnilce za 20 EUR+ že. Imam enega takega iz Hoferja (Tevion) in dela lepo. Za avto, motor, 6c, zimsko vzdrževanje itd.) Malen ali sportski.
 

NAVI_boy

Fizikalc
29. nov 2007
2.368
0
36
Potem se splača kupiti te Hoferjeve varijante za 20 eur? Sem zadnjič gledal, pa sem se raje odločil za odklop varijanto.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ne, ampak to mora biti zanemarljivo pri današnji zaščiti avtov.
Praktično celo leto je oldtimer v garažo z odklopljeni akku. Pa ni nikjer vidnih sledov rje. Ob nakupu je bil zaščiten z dinitrolom leta 1978.

Novi pa so itak vsi pocinkani in ne vem kaj še vse. Tako da to je bol teorija a ne?
 

eCoyote

Pripravnik
21. apr 2009
500
0
16
Fun4Days.Com
Ne vem, če je ravno teorija. Res pa je, da ne vem, kako se to izraža v praksi
smile-1.gif
Očitno ni ravno opazno. To mi je en kolega pravil, ki je sicer res velik mahar na avtoelektr.področju. Recimo, da mu verjamem (do sedaj je imel vedno še vse prav). Tudi jaz imam enega oldtimerja l.1968 in je accu v glavnem kar priklopljen (tudi če je prazen) Nekaj z elektrolizo ima fore al kako že... Kakšen bi bil pa sicer avto v vseh teh 15 letih, odkar sem ga podedoval, ne vem..
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik NAVI_boy pravi:
Potem se splača kupiti te Hoferjeve varijante za 20 eur? Sem zadnjič gledal, pa sem se raje odločil za odklop varijanto.

Tudi drugi hvalijo. Sem polnim z njim že 2x avto. aku, na motorju pa sem par dni nazaj preveril kakšno je stanje in je poln do daske.

Evo ga.
http://www.hofer-slovenia.si/si/html/offers/58_10391.htm

To je v bistvu Medion firma, ki trži te izdelke pod b. znamko Tevion.

Pri mojem so bile edino kleme narobe montirane po farbah
smile-1.gif
Ampak ima naprava zaščito in pokaže klicaj=napako.
Za ta denar je gut genug.

Da bi pa to imel nonstop na štromu pa mi nekak ni, imam pomisleke glede varnosti nasplošno, ko je štrom v garaži na dopustu...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Če nimaš potem kupi akku polnilec. Itak ga boš imel 30 let - tako za avto kot motor. Tako da ne kupi največji šmafu.

Potem pa daj nafilat akumulator in nato odklopi minus kabel.

Tam enkrat konec februarja spet nafilaš akumulator ter zadevo priklopiš.

in to je to.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Samo boš videl, da se do konca februarja ne bo kaj dosti izpraznil, če sploh.

Drugače pa ni treba imeti predsodkov glede lidl-hofer polnilca, dejansko je to vse podobno, elektronika pa je danes poceni.

Pa zaradi accu tudi ni treba delat panike, to je potrošni material, ki se menja na par let... ni neki hudi denar. Za malo jači polnilec lahko dobiš dva accuja, to pa je recimo za 8-9 let
smile-1.gif
 

getrag

Pripravnik
5. nov 2010
262
0
16
50
en star trafo za računalnik pa vmes močnostne upore pa maš skoraj zaston polnilec za aku
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.861
5.625
113
Citat:
Uporabnik eCoyote pravi:
Ali ste vedeli, da je avto precej bolj podvržen rjavenju, če nima priključenega akumulatorja?

Al greš pa v elektroštacuno....conrad bi mogu to met......pa kupš elektronsko zaščito proti rji.......sam pol ti skos u easy accu prazne če avto stoji......ma nečak na eni prastari alfi33 še na frgazar......stara je cca 20let na njej ni pa niti pikce rje
smile-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.861
5.625
113
Tko majo naprimer ladje narjeno zaščito proti rjavenju.....
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Kot je že Snecer napisal ... tudi sam imam Lidlov polnilec/ohranjevalec.
Zadeva je fenomenalna in deluje BP, tako da res ni potrebe imeti pomislekov, če je pač kupljeno v Hoferju ali Lidlu.


P.S.
Pri meni barve klem niso bile obrnjene, je pa res, da polnilec "kurzšlus" prikaže z klicajem saj je zaščiten proti napakam uporabnika, prav tako pa sam zazna vrste akkuta.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
A pa je tezko iti enkrat na mesec za pol ure na motor, da mal zmigas bate?
confused-1.gif
Ne vem, resno sprasujem, ker zim res nimamo sibirskih, da se enkrat ne mesec ne najde vsaj pet soncnih dni, ko se temp. pribliza vsaj nuli. Januarja recimo, ki je najbolj mrzel mesec.

Tapravih motoristov je bolj malo tukaj gor vidim. Ker kolega je sel prejsnjo zimo, februarja v makedonijo z xt660 in nasploh se skos prevaza z motorjem pa ni vec med mlajsimi.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Zakaj bi pesek in sol nabiral na motor?
smile-1.gif
Na Primoskem ne rečem, če ni burje, je verjetno še kar znosno.

Kdo pa so to pravi motoristi? Fanataki? hehe

Zanimiv je tudi predpis za zimsko opremo za motorje. Ne določa ničesar, je samo za dvosledna vozila.
http://www.uradni-list.si/1/content?id=95141

Tu gori boš našel, kakor v durih temah, samo alter motoriste, to je uber podskupina. Za prave motoriste boš moral na kakšen usnjen forum
smile-1.gif