Praznenje akumulatorja

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
očitno boš najprej moral menjat skuter pol pa šele akumulator.....zgleda da ti symi namerno praznijo aku.....jaz mojeg pred zimo odklopim, napolnim in spomladi pred priklopom spet napolnim, dolijem destilirano vodo in dela bp, ta drugi že četrto al peto leto
wink-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.819
113
Pomeri z inštrumentom če ti kaj kuri tok.

Če ne, nafilaj baterijo in boš videl koliko drži. Če se sprazni v 10ih dneh je zanič baterija.

Jaz ima na skuterju baterijo skoz priklopljeno..nafilam jo 2 x prek zime in to je to. Moped ima zdaj 3 leta.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik markosekula pravi:
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
sem samo napisal fantu, da ni potrebe po novem akumulatorju ampak lahko naredi tako, kot sem delal jaz.
Če bo pa kupil spet nov akumulator, ki se naj nebi praznil, lahko pa moj post mirne duše ignorira.
lp
aplauz.gif

zmaga.gif

Takih nasvetov seveda NE ignoriram,sem dolil destilirano vodo v star (originalen s skuterjem) akumulator in očitno je to nasvet dneva!
Malo sem sicer okleval,ker na pokrovčku piše "do not open" ,ampak je samo iz ene celice malo pihnilo. Vse celice so bile zgoraj suhe ,dolil sem v vse enako, po 5ml, skupaj torej 30 ali bolj jasno 0,3 , za enega "ta kratkega"
Sedaj se polni in čisto malo brbota ,sklepam da je polnjenje uspešno.
Sosed je takoj 'razvil' teorijo,da kitajci namenoma nalijejo premalo vode,da lahko prodajo več akumulatorjev.

Bom še poročal, če je uspel poseg!
Seveda mora delovati. Problem bi znal biti samo, če so bile celice predolgo suhe. Ni pomembno kolko si dolil. Lahko je različno na celico. Glavno je, da so prekrite s tekočino.
Sosedova teorija ne bo točna. Pri novem akumolatorju sam naliješ kislino v celice in so prekrite. Zakaj potem zmanjkuhe počasi.... ne vem.
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Pri polnjenju poteka kemicna reakcija, pri kateri voda izhlapeva. Svinceni akku brez vzdrzevanja ima nek lovilec te tekocine, ki bolj ali manj ucinkovito deluje. Najbolj ziher je 2x letno preverit nivo tekocine.
 

mii

Pripravnik
29. sep 2007
126
8
18
Kako pa je pri avtu? Se bolj malo vozimo, nekje 1x na teden, včasih še to ne. Na koliko časa je dobro avto zalavfat oz. ali je dovolj za polnjenje akumulatorja samo, če je nekaj časa avto prižgan ali je dobro naredit nekaj km?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik yamahafazer pravi:
Pri polnjenju poteka kemicna reakcija, pri kateri voda izhlapeva. Svinceni akku brez vzdrzevanja ima nek lovilec te tekocine, ki bolj ali manj ucinkovito deluje. Najbolj ziher je 2x letno preverit nivo tekocine.
V zgoraj omenjenem primeru, se baterija prazni z tokom in tekočino. Naj bi bil pa zaprt sistem. bla bla. Zakaj je takšna poraba toka je verjetno ta, ker ima res ogromno luči in žarnic. Zakaj so po času suhe celice.... ok... sprejmem tvojo obrazložitev, da že pri polnjenju med vožnjo tekočina počasi izhlapeva. (le kam pa, če je zaprt sistem???? ) Zanimivo je predvsem to, da je Yamahin skuter z enakim akumolatorjem laufal 2-3 leta brez polnjenja, SYM pa po nekaj mesecih manjka tekočina
13.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Plinjenje pri polnjenju je prisotno pri vseh aku (svinčenih), zato pa ni noben diht..ker mora vodik na plano, s tem pa tudi počasi izginja tekočina..in" dobro bi bilo", da se je preverja in doliva vsake tolk časa.-jaz to počnem, posledično imam akumulatorje kar dolgo.

Mogoče ima znamka sym previsoko napetost polnjenja in s tem povečano izhlapevanje?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
dobro bi bilo", da se je preverja in doliva vsake tolk časa.
ja... ampak govorimo zdaj o tem, da je to zaprt sistem. Je fant lepo napisal, da na pokrovu piše "do not open".
Torej odpret ne smeš, torej ne moreš doliti . Hebe lud zbunjenog
bonk.gif

Ja, res nimam pojma zakaj naj bi mankalo tekočine. Vsi elektrikarji so mi rekli, da fila lepo in prav. Zravem pa ponujal nove akumulatorje.
hysterical-1.gif
Mogoče je tud to, ko ti praviš...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.819
113
Če avto teče na mestu absolutno ne bo dovolj da bo akumulator nafilan. Priklopite ga na polnilec (vsake 2 meseca) in napolnite do polnega (preko noči).

Da ga ti vžgeš, so vklopljene lučim dela ventilator, po možnosti igra še radio...in avto teče na mestu..si ga še malo bolj spraznil.
 

mii

Pripravnik
29. sep 2007
126
8
18
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Če avto teče na mestu absolutno ne bo dovolj da bo akumulator nafilan. Priklopite ga na polnilec (vsake 2 meseca) in napolnite do polnega (preko noči).

Da ga ti vžgeš, so vklopljene lučim dela ventilator, po možnosti igra še radio...in avto teče na mestu..si ga še malo bolj spraznil.

Kaj pa brez polnenja s polnilcem, na koliko dni je dobro naredit koliko km (približno), da se sproti nafila?
 

map

Guru
6. jul 2008
7.793
1.930
113
najrajš na babi
V garaži nimam štroma, akku na skuterju pa je pizdareja ven dobiti. Čez zimo motor kurblam na mestu nekako 1x na 3 tedne ali 1x na mesec. Pri tem ga pustim laufat nekako 30-40 minut. Akumulator popolnoma napolni. Akumulator je prva vgradnja in laufa že sedmo leto, tako da štangas ga primerno polni.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Citat:
dobro bi bilo", da se je preverja in doliva vsake tolk časa.
ja... ampak govorimo zdaj o tem, da je to zaprt sistem. Je fant lepo napisal, da na pokrovu piše "do not open".
Torej odpret ne smeš, torej ne moreš doliti . Hebe lud zbunjenog
bonk.gif

Ja, res nimam pojma zakaj naj bi mankalo tekočine. Vsi elektrikarji so mi rekli, da fila lepo in prav. Zravem pa ponujal nove akumulatorje.
hysterical-1.gif
Mogoče je tud to, ko ti praviš...
Kot sem, rekel, noben Pb aku ni hermetično zaprt. Na nekaterih piše seveda, da ne odpiraj, brez vzdrž. itd, ampak, nekateri se pa kljub temu dajo in lahko doliješ elektrolit in s tem občutno podaljšaš življensko dobo..dobro, nekateri se pa res ne dajo odpret, ti pač delajo, dokler delajo in hajd po novega..tko je.
Na drugega- če ti avto stoji, je najboljše odklopiti aku, ker je stalni prisotna min. poraba energije(ura ipd).
Ko nisem potreboval drugega avta, sem ga odklopil, enkrat na mesec sem ga pa zalaufal in naredil krog, da se je motor ogrel (cca 20 min) , nato sem pa spet parkiral in odklopil aku..še danes laufa brez problema.
 

mii

Pripravnik
29. sep 2007
126
8
18
To z odklopom akumulatorja tudi ravno ne bi prakticiral, ker avto včasih hitro rabim, včasih 4x na teden, drugič tudi 2 tedna ne, skratka, ne vem kdaj ga bom rabil in koliko. Zato me zanima kar sem že zgoraj vprašal, je OK, če recimo 1x na teden naredim 5km, da se akumulator vzdržuje?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Ne, to je premalo vožnje.

Poleg tega motor uničuješ s tako kratkimi vožnjami samo za namen polnjenja accuja. Če se z avtom na 3 tedne ne naredi ene konkretne vožnje, kupi vzdrževalec akumualtorja, in imej nanj priklopljen avto
zmaga.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.819
113
Ko bo v hoferju/lidlu polnilec ga nabavi. Mislim da so okoli 30 eur. Pa z njimi nafilaj.

Če gledaš da polnilec rabi celo noč da napolni akumulator, verjemi da avtomobilski alternator med vožnjo ne dela čudežev (koliko dejansko polni...amperaže ...žal ne vem. Za sproti fila dovolj...da boš na tak način polnil aku žal ne gre).

Pri ženi sem prejšnjo zimo v nedeljo zvečer (ko so napovedali največji mraz zjutraj) ji zvečer avto vžgal in pustil teči 15 minut da se malo nafila..zjutraj ji tudi vergler ni obrnil, kaj šele da bi vžgal (dizel)
evil.gif
(nato 5 minut na polnilcu ..je kresnil in se je odpeljala...)