Covid-19 Zakaj se ne cepiti?

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Bravo darjan.
Denar sveta vladar. Sam tega dnarja ti videl ne boš. Ti sam ramo nastav, drugi bodo pa roko.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113

Evo jugoviči zopet na vrhu. Seveda, jugovič ve kaj je prav :valjamse: Fakenews again? Dam link? :evil:
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.326
113
A 41,3% precepljenost da je visoka? Ne, ni. So malo pod nami, ki smo na 46,9%. Kje so šele procenti Danske (74,8%), ko bi lahko razmišljali o opustitvi ukrepov...
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in 8888

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Eto resen odgovor. Nova študija:


Torej 1:1000 cepljenih ima myopericarditis.
Kje pa je teh 1000 ekstra primerov vidnih v slo statistiki, in zakaj jih ni? Ker se tebi ne da sešteti takšnih zapletov iz slovenske statistike (dve strani nazaj je nekdo objavil link za do prejšnjega tedna), se meni tudi ne da.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
(...) To je žalostno.
Kaj si mi ti za en sonček.

Dečko, tole niso dejstva tipa "v Merkatorju je znižanje, skoraj ste ga že zamudili!". Kako za vraga tebi zniža kvaliteto življenja, če ti na vseh naslovnicah ne piše, da je že peti dan za mišjega manj Covidnikov? Saj si pismen, dostop do sledilnika je pa zastonj, nihče ti ne brani tega poštudirati 5x na dan.

Aja, da bi to pomagalo ljudstvu, pa zdaj tega ne vejo? Za državo v celoti so to popolnoma nepomembne številke. In nemogoče je zagotoviti, da zato lahko sklepamo, bo ta trend vztrajal. Ne moremo. To je statistična kurioziteta.

(Reptili na vladi pa, kot smo že videli, številk niti ne poznajo, in delajo tisto, kar jim Janez reče. Janez pa dela tisto, kar si zaželi Urška.)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Sam sem prejle poslušal jamranje nekega zdravnika (uradna vladna konferenca) da bo s takim tempom (!?!??!) konec oktobra v bolnišnicah XXX ljudi in da je zdravstvo trenutno na meji. Če pogledamo po valovih je vsak naslednji val trenutno prinesel relativno manj hospitalizacij. Dobra primerjava je tretji val (anglež) ko je bil vrh pri številkah ki so podobne trenutnim za delto, tam je bilo ob vrhuncu okužb hospitaliziranih 600+ ljudi in 150+ na intenzivni negi. Trenutno nismo pa niti na 400 hospitaliziranih in slabih 100 na intenzivni.

Skratka spet PR jamranje, kjer ne pozabijo omenit da je najmlajši na intenzivni star 27 let in da covid ne izbira. Še Kacin manjka da pove kakšno smešno zraven, recimo če že koga zanima pri 27 so sicer umrli Kurt Cobain, Amy Winehouse, Jim Morrison ... same legende, ne bodi legenda tudi ti! :valjamse:
Tvoja afiniteta do morbidnega in zmožnost relativiziranja trpljenja sočloveka le zato, da bi potrdil svoja anti-vaxx verska prepričanja postaja asocialna. Kakšen cinizem je to, niti ne 400 hospitaliziranih. Neverjetno.

In mimogrede, na intenzivni so 103 ljudje. Včeraj je umrlo 5 ljudi.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
In kaj je 400 ljudi v bolnišnici na 2 miljonski narod? UKC lj ima 2000 postelj za bolnike, a misliš da so tam turisti drugače? A imaš mogoče podatke kako je pa drugače pozimi v bolnišnicah?

Ti povem, preverjena dejstva ...

Lani prvi tedenu novembra (vrh glavnega vrha covida pri nas, največ okuženih na dan etc. a veš tisto ko smo vsi doma se stiskal posrani [brez WC papirja] bili od covida19) je bilo v bolnišico sprejetih SARI (severe acute respiratory infections) pacientov, pazi to:
- 242 covid19 pozitivnih
- 5 covid netestiranih
- 570 covid negativnih

Skratka lani ko smo zapirali vse je v bolnišnice največ rinil folk, ki ni bil covid19 pozitiven in tam tudi zasedal mesta.

Čez poletje ko smo svajlkali 30 covid okuženih po bolnišnici je vsak teden prišlo v bolnišnico 100+ ne-covid SARI bolnikov.

Od česa misliš da umre letno 20.0000 slovencev? Največ od raka in srčnožilnih bolezni kot enoten vzrok, samo to sešteto daje ven malo več kot pol smrti. Ostali največ umrejo "naravne smrti", velika večina kot posledica neke repiratorne okužbe, od teh pa je večina virusnega vzroka oz. na koncu smrt kot posledica bakterijske pljučnice (bolnišnična okužba, kar je tudi pri covid bolnikih velikokrat dejanski vzrok smrti).
Popolnoma se ti je obrnilo. Nehaj z relativiziranjem bolnih ljudi.

Še dobro, da imamo Covid, da ima folk, ki se na tri šihte UBIJA, da ne bi 103 ljudje od Covida v naslednje pol ure umrli, kaj za delat. Naj bodo na smrt bolni, to je vendar smisel bolnic, da so tam bolni ljudje!

Med drugim pa že zdaj odpovedujejo nenujne in elektivne operacije, ker zanje nimamo več zdr. delavcev (bilo danes po Valu 202). Nepomembno.

In ne, osnova medicinske etike je, da poskušamo preprečiti trpljenje vsakogar. Kje pa so zdaj sredi septembra tvoji gripozni bolniki, da bi številke od Covida lahko izpadle manj pomembne? Je zato zdaj Covid kaj manj nalezljiv? So ljudje, ki so novembra umrli od Covida, kaj manj mrtvi?

Covidne številke bi bile lahko še precej hujše, pa smo k sreči lahko pol populacije že cepili.

Lani smo imeli v Slo največ smrti od leta 1945. Nehaj s smrtmi iz naravnih vzrokov. To je nezaslišano.

P.S.: Posrani ste se doma novembra stiskali sončki, ki da vam bo od cepljenja zrasla še ena glava. Zdravstveno osebje je bilo kar lepo v službi. In nehaj s temi blodnjami okrog WC papirja, razen če nisi v klinčevi Avstraliji.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Tvoja afiniteta do morbidnega in zmožnost relativiziranja trpljenja sočloveka le zato, da bi potrdil svoja anti-vaxx verska prepričanja postaja asocialna. Kakšen cinizem je to, niti ne 400 hospitaliziranih. Neverjetno.

In mimogrede, na intenzivni so 103 ljudje. Včeraj je umrlo 5 ljudi.

Na intenzivni je mnogo več ljudi, ker poleg covida obstaja še kup drugih razlogov zakaj so zasedene. Ne boš verjel da tudi druge stvari obstajajo.

V sloveniji povprečno umre vsak dan 100 ljudi, če jih s covidom 5 in je to zate problem je vprašanje kdo relativizira.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan in jendomen

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Sej si pameten dec in te je kar zanimivo brat. Sam ni vsak antivaxer, ki podvomi v vladni PR in mu gre tema na oči, ko ob novicah o novih okužbah slišmo, "bilo je pozitivnih "kar" 20 procentov testov "(vmes smo bli že bliz 30). Pa vpitje, kako bolnice pri 300 bolnikih "pokajo po šivih". Vse te budalaštine v bistvu hranijo antivax sceno in jim dajejo navidezno kredibilnost.

Ne morš verjet ane, da ma tud mirsi kdaj prav.
Poslušaj, meni dol visi za vladni PR in število pozivnih, zato ne z enim ne z drugim v tej temi sploh ne operiram. Boli me đoko. Večkrat sem že napisal, da je epidemija zanič vodena. To obsojam z vsemi štirimi. Kako naj obramboslovec in infektologinja vodita obvladovanje epidemije? A v oštarijo tudi hodita k avtomehaniku?

V bolnicah imamo vsega skupaj 270 intenzivnih postelj, ko so od teh 103 zasedene od "nepomembnega Covida" je to veliko po vsakih vatlih. Brez heca se že odpoveduje nenujne operacije, ker ni ljudi, ki bi jih naredili, ker pedenajo Covidnike.

In, btw., ker takšnih izkušenj sam nimaš, ko boš fasal kakšnega sorodnika, ki bo tedne in mesece na obroke umiral v bolnici, boš spoznal, da tam ljudje niso "na dopustu" ali "zaradi lepšega".

Tam so zato, ker so sprejeli slabo odločitev o svojem zdravljenju in se niso cepili. To je6o bi si lahko prišparali, pa si je niso, ker so v teh časih najbolj slišani tisti, ki so najbolj glasni, ne pa tisti, ki o materiji kar vedo. To je tisto, kar je problem tle.
 
Nazadnje urejeno:
  • Haha
Reactions: jonny77

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Nemčija ima ločeno štetje "s covidom" in "zaradi covida" in v EU centralni register javlja samo številke "zaradi covida". Domnevam da to prinese neke razlike tudi pri hospitalizacijah in njih štetju.

Drugače "uspeh" nemčije je tudi meni neznanka. Niso nekaj striktni z ukrepi, imajo veliko migracij v populaciji, in imajo par velikih gosto poseljeniih območji. Trenutno tudi niso ravno zgled za cepljenje, čeprav so malo nad povprečjem EU. Nasproti temu imajo najbrž najboljši zdravstveni sistem v EU (ampak ga v primeru covida očitno niti ne izkriuščajo na polno).

Še vedno pa če mi testiramo nonstop 5000+/100k nemci niti približno toliko, ne glede na stanje epidemije pri njih.
Švabi nimajo takšnih debat po internetu :fredi: ( :valjamse: )
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Na intenzivni je mnogo več ljudi, ker poleg covida obstaja še kup drugih razlogov zakaj so zasedene. Ne boš verjel da tudi druge stvari obstajajo.

V sloveniji povprečno umre vsak dan 100 ljudi, če jih s covidom 5 in je to zate problem je vprašanje kdo relativizira.
Podtakneš mi lahko marsikaj, ampak totalen butelj pa nisem.

Kar jaz tukaj plozam je samo to, da teh 5 ljudi danes (to je torej 5% vseh smrti, kar niti slučajno ni malo) ne bi umrlo, če bi se cepili.

Razmerje med umrlimi od Covid cepiva in umrlimi od Covida je 1:1000. To je relevantna matematika v tej temi.
 
  • Haha
Reactions: jonny77

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Podtakneš mi lahko marsikaj, ampak totalen butelj pa nisem.

Kar jaz tukaj plozam je samo to, da teh 5 ljudi danes (to je torej 5% vseh smrti, kar niti slučajno ni malo) ne bi umrlo, če bi se cepili.

Razmerje med umrlimi od Covid cepiva in umrlimi od Covida je 1:1000. To je relevantna matematika v tej temi.

Kdo če bi se cepil? Mi vsi, ostale 99.999% populacije ali un ki je umrl?

Ker trenutno oba pogoja ne zagotavljata nesmrtnosti pred covidom. Sem danes že napisal in bom še 1x, da umirajo žal tudi cepljeni. Populacija v DSO se spet "prekužuje" četudi so 96+% precepljeni in žal ta populacija tudi spet umira. Vsekakor manj kot bi če se nebi cepili, to je logično dejstvo, ampak umirajo vseeno. A so sedaj necepljeni 25 letniki krivi ali mogoče država, ker je PCT pogoj za obiske v DSO uzakonila šele 6. septembra?

Sej vem, najlažje je kazat s prstom v množico, sploh če je velika.

Pa dalje o opcijah 1:1000. V sloveniji je od covida do 35 leta starosti umrlo uradno 5 ljudi (na prste ene roke jih lahko prešteješ). Na cesti jih je ta mesec več umrlo v tej starostni skupini. Zakaj ku.rc bi se šli ti ljudje cepit?

Pa če potegnemo samo slovensko statistiko noter, lep matematični prikaz relativizacije.
- smrti s covidom do 45 let = 28 (11 žensk in 17 moških)
- smrti zaradi cepljenja = 1 (uradno vemo za ženo diplomata, mislim da je imela malo nad 40 let?)

Torej tvoje razmerje v starosti do 45 let ne drži, ampak je uradno v sloveniji razmerje 1:28 oz. celo 1:11 če si ženska.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan in jendomen

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.947
5.026
113
Najbrž še nisi videl MRI mašine in v njej recimo jagode kako v sredini breztežnostno lebdi. Precej močen magnet, mi človek rekel. Pojdita s sinkom na YT, pa se kaj naučita.
Khm... govora je da se medeninast kovanec prime rame. Sklepam da se samo kovanec, tvoje jagode, slive, hruške pa ne... razumeš?
Sicer pa daj pomagaj mi z iskanjem MRI .. čeprav ti meni navajaš breztežnost, jaz pa omenjam privlačnost, kar mimgrede ni enka stvar. Pa če mi boš magnetno reaonanco poiskal, daj vseeno mi poišči še magnet ki privlači medenino.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Kdo če bi se cepil? Mi vsi, ostale 99.999% populacije ali un ki je umrl?

Ker trenutno oba pogoja ne zagotavljata nesmrtnosti pred covidom. Sem danes že napisal in bom še 1x, da umirajo žal tudi cepljeni. Populacija v DSO se spet "prekužuje" četudi so 96+% precepljeni in žal ta populacija tudi spet umira. Vsekakor manj kot bi če se nebi cepili, to je logično dejstvo, ampak umirajo vseeno. A so sedaj necepljeni 25 letniki krivi ali mogoče država, ker je PCT pogoj za obiske v DSO uzakonila šele 6. septembra?

Sej vem, najlažje je kazat s prstom v množico, sploh če je velika.

Pa dalje o opcijah 1:1000. V sloveniji je od covida do 35 leta starosti umrlo uradno 5 ljudi (na prste ene roke jih lahko prešteješ). Na cesti jih je ta mesec več umrlo v tej starostni skupini. Zakaj ku.rc bi se šli ti ljudje cepit?

Pa če potegnemo samo slovensko statistiko noter, lep matematični prikaz relativizacije.
- smrti s covidom do 45 let = 28 (11 žensk in 17 moških)
- smrti zaradi cepljenja = 1 (uradno vemo za ženo diplomata, mislim da je imela malo nad 40 let?)

Torej tvoje razmerje v starosti do 45 let ne drži, ampak je uradno v sloveniji razmerje 1:28 oz. celo 1:11 če si ženska.
a) Vsa populacija naj bi bila v idealnem primeru cepljena. Običajno smo navajeni preprečevati epidemije s polno cepljenostjo populacije, ki je v stiku s patogenom. Ko pošlje firma ekipo v Afriko, jih tudi vse cepijo proti malariji, ne samo tistih pred penzijo itn. Če gredo tja cele družine, se cepi tudi otroke/mladostnike s tistimi cepivi, ki so zanje dokazano varna. Za mladostnike imamo glede Covida že dovolj raziskav, da vemo, da jih je varno cepiti. Raziskave za otroke se že delajo.

b) Nek delež jih umira zato, ker jim imunski sistem žal ne deluje več tako kot mladim ljudem in ob cepljenju niso razvili dovolj dobrega imunskega odziva, ki bi zagotovil ustrezno pomnenje za kasnejši močan odziv takoj ob srečanju s Covidom. Večji delež pa zato, ker je njihova imunost s časom že izzvenela, zato se bodo še tretjič cepili.

In, ker bo spet koga od omembe "treh pikecov" vrglo božje : boljših ukrepov znanost nima. Ljudje zbolijo, nato pridejo na smrt bolni k zdravniku in pričakujejo, da bo dohtar malo zamahnil s čarobno paličico (pa ne preveliko, ne s palico, to nikakor ne bi šlo!) in oni bojo isto popoldne smeje odšli domov. To je nemogoče.

c) Zarukani so. Za reptile pametni ljudje pač nočejo delati. Kaj ima to s cepljenjem?

d) "Ker se niso znali cepiti proti hitrosti?"

Zato, ker se zdi, da Covid kroži med najranljivejšo populacijo. V prvem valu so hudo zbolevali in umirali predvsem najstarejši, v naslednjem se je starost hospitaliziranih že znižala in danes je povprečna starost hospitaliziranih od Covida 55 let. Starejši so preboleli (nato so bili začasno imuni), bili cepljeni ali pa umrli. V dveh letih smo prišli iz "to je bolezen 80+ letnikov" na "to je bolezen 50 letnikov". Če epidemija ne bo enkrat izzvenela sama (kot je bilo to s špansko gripo) se bo ta meja v naslednji fazi spet znižala, in enkrat prišla tudi do mladostnikov, ker drugih "kandidatov" preprosto bolezen ne bo našla.

Epidemiologija pa (kakorkoli vi internetni sralci ustvarjate famo, da ni vredna več kot drek na cesti) epidemije zna obvladovati in ima tudi kaj pokazati. Vsakdo bi moral že vedeti, da je s cepljenjem ogromne večine ljudi na svetu izrebila črne koze in v rekordnem času leta 2003 ustavila SARS (pisal sem tudi že, zakaj ji to pri Covidu ni moglo uspeti). In najbolj uspešno dejanje epidemiologije za obvladovanje epidemije je cepljenje vse populacije.

Da to odlično deluje smo pokazali pri otroških boleznih, kjer že imamo visoko precepljeno populacijo, te bolezni pa krožijo izključno med necepljenimi. Ko kak otrok iz ciganskega naselja prinese ošpice med cepljeno populacijo, se te preprosto ne morejo širiti prav daleč.

Spet bodo histerične mamice sončkov jokale na 24ur, vendar je smiselno cepiti tudi mladostnike. Če nas bo čakal še peti val, tudi otroke. Izkušnje z edpidemijami povejo, da se to tako mora delati, če hočemo kaj doseči. (Kako že pravijo Trumpovci: fuck your feelings.) Taka so dejstva in tako je znanost pogruntala že zdavnaj. Lahko greste pa na Mars, tam še ni Covida. Ljudje umirajo, ker poslušajo enovrstičnice anti-vaxx vernikov ne pa treh strani članka Alojza Ihana.

Seveda je možno, da bo epidemija kmalu izzvenela zaradi dovolj cepljenih med starejšimi in dovolj prebolelimi med mladimi (ki so večinoma prebolevali manj katastrofalno kot 80-letniki), vendar tega ne more zagotoviti nihče. Cepiva so varna, in nehajte tle s to paniko, ker o teh stvareh premalo veste.

Poglejte si dananšnje Am. statistike iz Teksasa (30 mio ljudi, velikost Turčije), kjer je zaradi Covida 100% polna PEDIATRIČNA intenzivna nega polovica Teksasa (mimogrede, na 96% polne so tudi intenzivne nege odraslih - to je pravzaprav 100%, ker je razlika na meji merske napake). S tem, da so bogata država, ki ima npr. intenzivnih postelj za odrasle (glede na prebivalca) 2x več kot Slo.

e) Pri takšnih statistikah je seveda treba upoštevati tudi hospitalizacije in zaplete ob Covidu.

Ustvaril si dilemo, ki ne obstaja, zdaj se greš pa pretepanje slamnatega moža. Te številke so pač trenutno še take, ker:
-ne vemo, če bo enkrat Covid začel krožiti med mlado populacijo (ko bo starejših zmanjkalo), in kakšne še bodo takrat posledice;
-se je do zdaj cepilo relativno malo mladih ljudi, in se je pač ta nesrečen slučaj smrti pokazal že zgodaj.

Glej, na svetu smo potalali več milijard doz cepiva, in ne izkaže se, da mladim cepivo škodi pomembno kaj bolj kot drugim. Zdravstvene koristi cepljenja so jasne tudi za mlajše od 45 let.

Predvsem pa ni mogoče vnaprej napovedati, kakšni bodo zdr. učinki Covida, ko bo ta prekužil vso mlajšo populacijo, najboljši ukrep za preprečitev morebitnih posledic pa je VNAPREJ PRECEPLJENA tozadevna populacija. Cepiti jo z zamudo, sredi epidemije, ker bo tako pokazala nuja, ni tako učinkovito - kot lahko vidimo vsi v teh časih.

O varnosti cepljenja pa imamo tako podatke iz raziskav, kot podatke cepljenj iz celega sveta (ne samo bazena 1 mio cepljenih ljudi), kjer se je tudi statistik za mlajše od 45 let nabralo že dovolj.

Zelo jasne so tudi finančne koristi, in ker zdr. sistem nima neomejeno denarja, financiramo pa ga vsi, ta mora ravnati tako, kot je nabolj smiselno za vse skupaj.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: mosseero in bizi

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.214
5.596
113
A 41,3% precepljenost da je visoka? Ne, ni. So malo pod nami, ki smo na 46,9%. Kje so šele procenti Danske (74,8%), ko bi lahko razmišljali o opustitvi ukrepov...
Sedaj lahko pričakuješ napad troll brigade (Gargy, mcn, mosseero, zino) , kot se je zgodil meni v drugi temi https://www.alter.si/tema/covid-19-svedska-zgodba.2671833/page-64#post-3148894.

Objavlja se eno drugo cepljenost.


Utisevalec

V sloveniji povprečno umre vsak dan 100 ljudi, če jih s covidom 5 in je to zate problem je vprašanje kdo relativizira.

20 000 na leto deljeno z 365 je 55 na dan (povprečno ).


tony

Epidemiologija pa (kakorkoli vi internetni sralci ustvarjate famo, da ni vredna več kot drek na cesti) epidemije zna obvladovati in ima tudi kaj pokazati. Vsakdo bi moral že vedeti, da je s cepljenjem ogromne večine ljudi na svetu izrebila črne koze in v rekordnem času leta 2003 ustavila SARS (pisal sem tudi že, zakaj ji to pri Covidu ni moglo uspeti). In najbolj uspešno dejanje epidemiologije za obvladovanje epidemije je cepljenje vse populacije.
kovidi-19 izbruha niti približno v večini držav ne vodijo epidemiologi, temveč politiki, ki dajo na čelo "nijz" mamilaše, infektologe, torakalne kirurge, pediatre, ekonomiste.
Zato je stanje tako kot je.
Fucked up.
Samo sedaj prebsi pričakujejo, da bodo taisti, ki so zadevo zapletli do konca, zadevo nekako rešili.

Iz Oct 14, 2020
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: AndY1 in tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
"20 000 na leto deljeno z 365 je 55 na dan (povprečno )."

Torej glede na povprečje +10% dnevno umrlih danes, in +20% včeraj. Meni se zdi ogromno.