Začetnik-varjenja pive

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
No, saj po tem takem tako veš kje si :) Usedlina je delno tudi tekočina, ker ne moreš vsega izvlečti.

Tudi v fermentorju še ti ostane malo, sploh če je več hmelja bilo.
 

enapi

Zelenc'
1. dec 2021
10
0
1
Hvala za odgovore. Zanima še me glede Mash Outa. Recimo da drozgaš na 67 stopinjah, potem pa v receptu piše, da se na koncu naredi 10 minutni mash out na 77 stopinj. Pomeni to, da:
a) v teh 10 minutah počasi dvigneš temperaturo na 77
ali
b) segreješ na 77 stopinj in potem držiš to temperaturo 10 minut
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Ne vem kaj/kako/zakaj/čemu/... mi je uspelo narediti en 8,5% pir(močnejši ale), ki me požene na wc:obesise:

Pri izdelavi je bilo vse v rangu običajnih odstopanj, enako fermentacija, flaširanje. Okus je prav tako popolnoma normalen, ne začutim nobene posebnosti.
Misterij:zavijazocmi:
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

Ss304

Fizikalc
31. jul 2020
112
138
43
Nepovret sladkor in posledično ostanek kvasovk? Verjetno si pred flaširanjem ohladil in zavrl fermentacijo,sedaj pa imaš pivo na mrzlem?mogoče sem brcnil v temo...
 

enapi

Zelenc'
1. dec 2021
10
0
1
Pri izdelavi blontnega ale-a sem prvič uporabil kvas M36 liberty bell. Do sedaj sem navadno uporabil US-05. OG je bil 1.041, pričakovani FG pa je 1.011. Fermentacija se je začela po cca 8 urah. Vse lepo normalno. Temparatura v fermentorju je 22-23 stopinj. Danes, 12 dni od kuhanja še vretje vedno ni končano. Približno na vsake 3-4 minute na vrelni vehi naredi blup. Izmeril sem SG = 1.019. Je potrebno kaj storiti? Ali ta kvas enostavno rabi dlje časa? Drugače sem delal z BIAB. Drozganje na 66-67 stopinj eno uro. Prvič sem delal mash out, in sicer 10 min na 76 stopinj, če je slučajno s tem kaj povezano?
 

enapi

Zelenc'
1. dec 2021
10
0
1
Pri izdelavi blontnega ale-a sem prvič uporabil kvas M36 liberty bell. Do sedaj sem navadno uporabil US-05. OG je bil 1.041, pričakovani FG pa je 1.011. Fermentacija se je začela po cca 8 urah. Vse lepo normalno. Temparatura v fermentorju je 22-23 stopinj. Danes, 12 dni od kuhanja še vretje vedno ni končano. Približno na vsake 3-4 minute na vrelni vehi naredi blup. Izmeril sem SG = 1.019. Je potrebno kaj storiti? Ali ta kvas enostavno rabi dlje časa? Drugače sem delal z BIAB. Drozganje na 66-67 stopinj eno uro. Prvič sem delal mash out, in sicer 10 min na 76 stopinj, če je slučajno s tem kaj povezano?
Sem ugotovil v čem je problem. Prvič sem uporabljal refraktometer. Ko tekočina vsebuje alkohol, refraktometer daje nepačne rezultate. Obstajajo kalkulatorji za korekcijo meritve. Hidrometer pokaže FG kot predvideno po receptu. Pri merjenju OG refraktometer kaže pravilno.