Začetnik-varjenja pive

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Jaz naredim 1L arekine in 30L vode. Napolnim fermentor in not zmečem vso opremo.

To je mogoče malo močna mešanica, za primer, da veš, da si fasal infekcijo na opremi.

Enkrat je Utiševalec podal sledečo tabelo (oz. sem si jaz takole zapisal):
- Bleach midlow (no rinse): 1dl / 25L
- Bleach middle: 2.5dl / 25L
- Bleach high (infection): 5dl / 25L
- Bleach insane: 25dl / 25L
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Zivjo,
nikje sem zasledil da po koncanem kuhanju v sladico nalije vodo iz izvira ki ni prekuhana....z tem shladi sladico in potem samo se ohladi na 20 st...pravi da je pivo ok....Kaj pravite vi na to ali je to izvedljivo?
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Potem ce prav razumem zagrejem vodo 30l na 68st.....drozgam 60-90 min...Potem zagrejem na 100st. dodam hmelj in po eni uri vlijem se 15l hladne vode neprekuhane ....za ostalo razliko da pade tem.sladice na 20 pa shladim z hladilnikom...?
 

djozinho

Zelenc'
27. jan 2019
9
1
3
Zdravo,
Imam tezavo z izgubo arome in okusa po prisilni karbnizaciji v kegu. Naredil sem nek dryhopan pale ale. Prvi dan karboniziram na 3 bare, drugi dan na 2,5 bara in je karbonizacija nekako po mojem okusu.
Problem je v tem, da po prvem danevu (3bare) poizkusim pivo in je odlicno, le premalo karbonizirano. Po drugem dnevu (2.5bara) pa okus in aroma nekako zvodenita. Ni vec tiste arome dryhopa. Stvar se mi je ponovila ze 2x-3x.
Kje bi lahko bil problem?

Hvala
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Potem ce prav razumem zagrejem vodo 30l na 68st.....drozgam 60-90 min...Potem zagrejem na 100st. dodam hmelj in po eni uri vlijem se 15l hladne vode neprekuhane ....za ostalo razliko da pade tem.sladice na 20 pa shladim z hladilnikom...?
Prekalkulirat moraš količino vode. Če boš naknadno vlil 15L vode, jo moraš prej nekje odvzet, če želiš enako končno količino v fermentorju. Poleg tega je od količine vode oz. pivine je odvisno tudi, kako se bo hmelj "poznal" na pivu. Tako pri aromi kot tudi pri grenkobi. Malo se graj s kalkulatorjem. Načeloma je pa tako, kot si napisal, ja.

Sicer si tukaj izpostavil tudi temperaturo drozganja. oz. vode, v katero boš stresel slad. Če bo začetna temp. vode 68, bo po vmešanju slada padla za vsaj 2C (spet, odvisno od količine in temperature slada). Temp. drozganja je pomembna.

Če na hitro izračunam na svojem BIAB sistemu: Če bi dal v 30l drozgat 5kg sladu, bi po drozganju ven dobil 25L sladice. Pri 60min boilu bi meni povreli 4L, kar pomeni, da bi bila količina po končanem vrenju 21L. Če bi dodal 15L hladne (raje MRZLE) vode, bi v fermentor dobil 36L. + - kak liter ali dva, odvisno koliko hmelja uporabiš in koliko "svinjarije" pustiš v loncu.

Pa še eno opozorilo. S 15L hladne vode ne boš uspel 21L vrele vode spraviti na 20C.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Zdravo,
Imam tezavo z izgubo arome in okusa po prisilni karbnizaciji v kegu. Naredil sem nek dryhopan pale ale. Prvi dan karboniziram na 3 bare, drugi dan na 2,5 bara in je karbonizacija nekako po mojem okusu.
Problem je v tem, da po prvem danevu (3bare) poizkusim pivo in je odlicno, le premalo karbonizirano. Po drugem dnevu (2.5bara) pa okus in aroma nekako zvodenita. Ni vec tiste arome dryhopa. Stvar se mi je ponovila ze 2x-3x.
Kje bi lahko bil problem?

Hvala

Meni to nikakor ni logično in nimam pojma kaj se ti dogaja. V enem dnevu ni mogoče, da pivo izgubi toliko arome (sploh iz kega), sploh pa ne, da izvodeni. Naslednjič naredi tako, da po vsem dobro znani tabeli karboniziraš pivo na ustreznem pritisku po metodi "set & forget", kar pomeni, da priklopiš pivo na tak pritisk, ki ti glede na temperaturo piva, pri kateri ga boš karboniral, ustreza za željeni CO2 Vol. Tako pusti 10-14 dni. Hitreje bo, če bo pivo mrzlo (v tem primeru bo tudi potreben pritisk nižji).

Če imaš možnost, keg prepihaj s CO2jem, preden ga napolniš. Potem zapri pokrov, in ponovno priklopi co2. Nekajkrat spusti zrak iz kega (s tem boš spravil iz head spacea zrak), nastavi pritisk in pusti, da se karbonira.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Ze dolgo je od kar sem delal kak lager. Zanima me glede priminga.
Ali je potrebno za stekleničenje dodajat tudi kvas in kaka je temperatura priminga? Enako kot pri prvi fermentaciji ali na sobni temperaturi?
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Oster vonj v fermetnorju.
Po pretakanju piva iz fermentorja (60L plastični kanister) sem čistil fermentor. Usedlino v njem sem razredčil z dodajanjem vroče vode iz pipe, pretresel fermentor potem pa preden sem vsebino izlil v odtok pomolil nos vanj. Oster vonj mi je zelo močno zarezal v nosnice, da me kar zapeklo. Zanima me, kaj je ta plin, ki sem ga vonjal?