Vse o avtodomih in avtodomarstvu

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.404
1.017
113
Samo platišča so toliko vredna. Nexen vse različice gum, so bile pred 10. leti drek, danes so pp po testih gum. Mi od aprila 33 nočitev, samo prikolica, malo še šotor in apartmaji. S krompirjevimi upam, da dosežemo 40 noči, tak je plan, če bo vreme. Če bo vreme nad 0° in ne bo padavin, planiramo tudi Novo leto letos na morju. Če lahko dodam za prikolico, imamo Dometic klimo FreshWell, katera pod 5°C izgublja moč za gretje, uporabljamo konvektorski radiator treh moči, 750W, 1250W in 2kW. Najhladneje probali 4°C, Vrsar velikonočni prazniki, prenočili z 750W (vleče 3A) grelcem, skoraj malo vroče je bilo pod kovtrom. Prav v zimo ne bomo rinili, da se ne bom zakopal kam spektakularno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.412
3.525
113
Prihaja zima, kako ogrevate avtodom, uporabljate Trumo, webasto, kalorifer, kombinacijo?
Če ti je kaj do avtodoma, ne uporabljaj karoliferja. Če je že štrom zastojn na lokaciji in bi rad kakšen evro prišparal, uporabi oljni radiator. Karolifer nenadzorovan zagori kot bakla. Pred leti sem imel to priliko videt, sicer ne v AD. Opcija je tudi klima, samo je pri tleh vedno mrzlo, meni neugodno.
Truma (če je to primarni način ogrevanja) je za moj okus najboljša izbira, saj nimaš vogalov mrzlih, deluje tiho, porabi malo štroma. Vebasto je glasen tudi navzven, zato se jaz takih sosedov izogibam, požrešen je tudi na štrom.
Pa če je treba navest št. nočitev jih je do zdaj 72. Letno pa okoli 90.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.412
3.525
113
Sem pa dobil ponudbo za 4 zimske gume na platiščih, letnik 2021/2022, Nexen, 225/70/R15, zelo malo vožene za 200€. Mislim, da bom kar vzel!

Jaz imam od julija, ko sva ga kupila, 42 nočitev. :cool:
Poglej, če ti te gume ustrezajo homologaciji in pa predvsem indeks nosilnosti.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.414
9.365
113
Nisem misli poceni in dobre, ampak kakšne dobre gume v akciji oziroma najboljše razmerje med kakovostjo in ceno. Sem pa dobil ponudbo za 4 zimske gume na platiščih, letnik 2021/2022, Nexen, 225/70/R15, zelo malo vožene za 200€. Mislim, da bom kar vzel!

Jaz imam od julija, ko sva ga kupila, 42 nočitev. :cool:
A nimaš ti v homolomo 215/70/15? In ne na tvojem mestu ne bi jemal rabljenih gum. Tebi trpijo zaradi dolgega previsa predvsem zadnje gume in žal v 15 colah ni kaj dosti izbire. Al šaltej na 16 col (imaš kar nekaj preprodajalcev, ki trgujejo s prvo vgradnjo gum s platiščio vred za kamper) al pa vzami nekaj višjega srednjega razreda s čimvišjo nosilnostjo in dovoljenim max tlakom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

Car

POSTman
4. avg 2007
8.452
1.405
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
V originalu so res 215/70/r15, ampak je narejena tudi homologacija za 225/70/r15. Potem bi moral delat homologacijo še za 16 col. Kupil bi od kolega, me ne bo nategnil, če so cenovno res ugodne s platišči se po moje splača. Tudi če dve dokupim, ker so najbrž kakšno leto starejše.

Kalorifer bi uporabljal samo za dogrevanje, ko sem v ad prisoten, kupil bi keramičnega, je res malo dražji, ampak bolj varen za uporabo, osnovno ogrevanje pa je itak truma.

Kje hranite ad preko zime? Ali izpustite vodo ven ali ga ves čas ogrevate, da voda ne zamrzne? Mnenje strokovnjaka je, da če je ad parkiran zunaj, naj bo truma na 1 ves čas in potem ni potrebno paziti na zmrzal.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.414
9.365
113
Na to enko se ni za zanašat, lohk se ti truma kej zacikla pa maš sranje. Jest vodo vedno spustim ven, pa pipe prepiham in predvsem, kar je bistvo, pustim odprte. Pet minut dela. Dan pred odhodom zakurim trumo na 2,5, da se vse odtaja, šele potem natočim vodo in zaprem in vklopim pipe.
Sem imel kalorifer v začetku, pa ni bilo nikakršne potrebe po tem, ostaja doma. Truma čist zadovoljivo opravlja funkcijo, če pa crkne pa v minusu tud s kalorifrjem nimaš kej praskat, morš zalaufat pa domov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new in Car

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.412
3.525
113
Kje hranite ad preko zime? Ali izpustite vodo ven ali ga ves čas ogrevate, da voda ne zamrzne? Mnenje strokovnjaka je, da če je ad parkiran zunaj, naj bo truma na 1 ves čas in potem ni potrebno paziti na zmrzal.
Tole s trumo na 1 ti je spet en buče prodal. Probej eno zimo koliko plina/elektrike bo šlo pa spomladi poročaj. Vem tudi za nasvet "strokovnjaka" ko je zagrel AD na max misleč, da bo tako sneg iz strehe stopil, namesto skidal. :valjamse:

V času zmrzali, vodo po uporabi vedno spustim ven in odprem pipe. Zadnja leta pa tudi ne prepihavam več instalacije, pa je ravno tako dobro. Dan pred odhodom prižgem trumo, da se prostor segreje na cca 15 stopinj, tako na destinaciji hitro pride na 22. Na prejšnjem AD je Truma laufala tudi med vožnjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.414
9.365
113
Važn je, da voda steče s pipe ven, če ostane odprta, tud če not zmrzne mal vode ne bo škode, če je ne zapreš preden se odtaja.. Prepihavanje je pa za dobro mero, če kaj razlike nardi nimam pojma.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.412
3.525
113
Razlika je samo ta, da v ceveh in odcepih voda ne zmrzuje. V tanovem imam dva izpustna ventila več in tega problema ni.
Pipa pa mora biti odprta na sredini med toplo in mrzlo, ne samo na eno stran. Maš tudi take, ki jim je to nepomebno, naslednjič, ko se odtaja jim je pa, ker pušča.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new
27. jan 2022
5.783
2.270
113
1. Nexena nikoli več ne dam na AD
2. ogrevanje: imam Trumo in dva webasta (zračni za dogrevanje sprednjega dela in vodnega za ogrevanje motorja pred vožnjo in za vožnjo navzdol).
3. Webasto je glasen prvih par minut, potem je kvaliteten Webasto relativno tih in tudi poraba elektrike je zmerna.
4. voda gre pozimi ven in tako je edino prav; pumpo laufaš še par minut "na suho" (ne ne bo zaribala), da spiha vse ven; ali spihat instalacijo? včasih jo, večinoma ne, mi je pa na enem AD zmrznilo na spojih cevi in je posledično raztegnilo "šelne" in posledično kapljalo po duplem podnu. :(
5. pipe se pusti odprte, tuš na tleh, da vse ven steče. Voda se polni in pipe zapirajo, ko je AD ogret!!!!
 
27. jan 2022
5.783
2.270
113
Nimam težav z izpuhom na kitajcu - original cev, original izpušni lonec in 2m cevi na drugo stran avta, da mi ne smrdi pri vhodu. Dela BP tistih 4 X po pol ure na zimo; več ne rabim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur