Twingo e-tech

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Kak si ne more privoščiti? 10 let nazaj se je ven metalo olje in stavilo noter ogrevanje na lesno biomaso, ter vrglo noter cca. 10 jurjev. Sedaj so in toplotne črpalke in se spet vrže noter 10 jurjev. Čez 10 let bo in spet nekaj tretjega in se bo spet vrglo noter že 15 jurjev.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.958
113
Od kje ti ideja da jo primankuje? Če bi jo zares primanjkovalo bi imeli mrk. Poraba elektrike se veča iz leta v leto, to je že dejstvo brez EV. Kapacitete imamo ampka morda niso najbolj poceni, zato se razmišlja o gradnji NEK2 in dodatnih poceni kapacitet, ne zato ker bi brez tega imeli mrk ampak zato ker je to biznis.
O NEK2 se razmišlja predvsem, ker bo NEK1 v nedaljni prihodnosti, zaradi zastarelosti, treba ugasnit.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Kak si ne more privoščiti? 10 let nazaj se je ven metalo olje in stavilo noter ogrevanje na lesno biomaso, ter vrglo noter cca. 10 jurjev. Sedaj so in toplotne črpalke in se spet vrže noter 10 jurjev. Čez 10 let bo in spet nekaj tretjega in se bo spet vrglo noter že 15 jurjev.
Odlično za okolje, kar naprej en kup starega železa :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
O NEK2 se razmišlja predvsem, ker bo NEK1 v nedaljni prihodnosti, zaradi zastarelosti, treba ugasnit.

To že, ampak NEK2 bo imela 65% večjo moč in s tem proizvodnjo. Poleg tega pri trenutni gre polovico proizvodnje na hrvaško, pa če je pri nas še taka kriza, tega dela ne smemo kar usmeriti v k nam. Sicer se tudi pri novi dogovarja s hrvaško, ampak ne nujno za 50%.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.291
1.061
113
Zdaj, pa si predstavljajte ceno el. energije čez 10 let, če bo več kot 50% avtomobilov električnih. Še sedaj primankuje el. energije:bonk:

No ja... Za vsak nov električni avto na cesti je en na fosilno manj.... In tako se kompenzira pri energiji potrebni za pridelavo bencina/dizla
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Po mojem lahko v realnem življenju na NEK 2 pozabimo. Avstrija bo močno proti in tega ne bomo mogli ignorirati. Države, ki so same v opuščanju JE (denimo Nemčija) bodo stopile za njo in smo bosi.
Res pa je, da je fajn, da se delajo neki plani, scenariji in lahko nekdo na osnovi tega nekaj zasluži.
 

kegelj

Fizikalc
30. apr 2012
406
93
28
Po mojem lahko v realnem življenju na NEK 2 pozabimo. Avstrija bo močno proti in tega ne bomo mogli ignorirati. Države, ki so same v opuščanju JE (denimo Nemčija) bodo stopile za njo in smo bosi.
Res pa je, da je fajn, da se delajo neki plani, scenariji in lahko nekdo na osnovi tega nekaj zasluži.
Nemci so še precej daleč od marjetic in vijolic. Ne pomaga veliko, če se hvališ kako zeleno elektriko imaš, če pa jo na veliko uvažaš od sosedov - in to še zdaleč ne tisto iz obnovljivih virov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Če je hiša zaradi hriba praktično celo zimo v senci, ni ravno najbolje. OK tudi pozimi je nekje 3h sonca na strehi.
Seveda se zaradi tega nekoliko.podaljsa amortizacija zaradi tega.
Tule imas "letno" proizvodnje primera iz SE, pa racunaj koliko izgubis, ce zimske tri mesece odstejes. Letna proizvodnja je bila 7,6MWh.
 

Priponke

  • Screenshot_2021-09-28-11-26-09-170_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-09-28-11-26-09-170_com.android.chrome.jpg
    207,2 KB · Ogledi: 107

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Kak si ne more privoščiti? 10 let nazaj se je ven metalo olje in stavilo noter ogrevanje na lesno biomaso, ter vrglo noter cca. 10 jurjev. Sedaj so in toplotne črpalke in se spet vrže noter 10 jurjev. Čez 10 let bo in spet nekaj tretjega in se bo spet vrglo noter že 15 jurjev.
30 let nazaj so se pa peci na drva ven metale in nadomeščale z oljem. In, ja marsikje se ven mece delujoca in uporabna zadeva.
Sedaj ljudje dajejo TC notri ker s tem nimajo nobenega dela, strosek ogrevanja pa malenkost visji od drv.
Naj nekdo zvrta podatek koliko olja in koliko drv se je za povorecno placo dobilo pred letom 90.
Danes dobi recimo 1100l olja in 15-20m3 drv.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: igi, sad in Pepe

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.070
113
cez 10 let sploh peči ne boš več rabil...par kolektorjev na strehi za pa bo, globalno sregrevanje pa to... Včsaih so bile po 2 meseca mrzle zime pod 0, danes je to par dni na zimsko sezono. To je fakt, da se zadeve zadnje čase spreminjajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
cez 10 let sploh peči ne boš več rabil...par kolektorjev na strehi za pa bo, globalno sregrevanje pa to... Včsaih so bile po 2 meseca mrzle zime pod 0, danes je to par dni na zimsko sezono. To je fakt, da se zadeve zadnje čase spreminjajo.
Zna biti da bomo res vec klime rabili za hlajenje kot peci za gretje.
Zato bodo soncne celice poleti po mojem mnenju dobrodosle za.pokrivanje spic ki ga bodo povzrocile klime.
V spominu imam da kaliforniji velikokrat grozi razpad elektro sistema zaradi delovanja klimatskih naprav v vrocini!
Off smo (spet)
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
cez 10 let sploh peči ne boš več rabil...par kolektorjev na strehi za pa bo, globalno sregrevanje pa to... Včsaih so bile po 2 meseca mrzle zime pod 0, danes je to par dni na zimsko sezono. To je fakt, da se zadeve zadnje čase spreminjajo.
Hja, odvisno kje živiš. Pri nas smo začeli ogrevati že 29. avgusta :) Vmes sicer res malo ne do sedaj... ampak sezona ogrevanja je 5+ mesecev. Pa tudi, če je 2 meseca pod 10, bo treba ogrevati.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.147
3.081
113
Imamo "nemože nam niko ništa" države ala S. Koreja, Iran od katerih lahko odkupujemo jedrsko elektriko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek
22. jul 2007
12.768
1.299
113
123
Da ne bo kdo sanjal, kako je električne energije preveč klik
Vse to bomo kmalu občutili potrošniki z višjo ceno izdelkov iz kitajske.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Po mojem lahko v realnem življenju na NEK 2 pozabimo. Avstrija bo močno proti in tega ne bomo mogli ignorirati. Države, ki so same v opuščanju JE (denimo Nemčija) bodo stopile za njo in smo bosi.
Res pa je, da je fajn, da se delajo neki plani, scenariji in lahko nekdo na osnovi tega nekaj zasluži.
To bo v prvi vrsti odvisno od naših politikov. Če bomo imeli na oblasti cuzi muzije ali pa ljudi, ki se jih da izsiljevati, bomo v težavah.

Je pa zadnjič bil po TVju nek lokalni avstrijski politik, ki je ob nekem Slo političnem obisku presenetljivo trezno komentiral zadevo, češ da oni so proti jedrski energiji, ampak da jim je seveda jasno, da nimajo "prava na glasanje".

Če bodo pametni, se bodo tudi spomnili, da jim zanesljiva uvožena jedrska elektrika tudi pride zelo prav, in jo menda tudi na veliko uvažajo iz Čeških JE...
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco