Citat:
Asimetrija mobilnih cen ostaja še do aprila 2009
Objavljeno 23.6.08 00:01, tiskana izdaja št. 119/2008
Naši mobilni operaterji imajo zelo različne poglede na asimetrijo, vsaj velikima pa je skupno nezadovoljstvo.
Evropski mobilni trg je zaradi različnih uredb - kot kaže, se nam v kratkem obeta nova, ki bo predpisovala cene prenosa podatkov v EU - vse enotnejši. Kljub temu pa so znotraj posameznih držav operaterji še vedno v različnih položajih. Tako je zaradi asimetrije cen tudi v Sloveniji.
Kaj je asimetrija?
Operaterji si med seboj plačujejo zaključevanje klicev svojih uporabnikov v omrežjih drugih ponudnikov. Ko na primer uporabnik Simobila kliče Mobitelovo številko, pri tem uporablja omrežje zadnjega (kar Mobitel zaračuna Simobilu). Vendar te medoperaterske cene niso simetrične, saj Simobil od Mobitela zahteva več kot Mobitel od Simobila.
To je po določilih evropske komisije dovoljeno le izjemoma, recimo ob vstopu novega podjetja na trg, a tudi v tem primeru le omejen čas. Mobitel tako zaračuna 5,76 centa na minuto, Simobil 7,2 centa, kar pomeni 25-odstotno asimetrijo (še lani je bila celo več kot 70-odstotna), T-2 je z obema v simetriji, Tušmobilova cena pa nam ni znana.
Mobitel nezadovoljen zaradi Simobilove cene
"Ker ima drugi operater višje cene, so posledično naši stroški višji. V lanskem obdobju je imel drugi operater zaradi asimetričnih cen za več milijonov evrov prihodkov in za prav toliko tudi večji dobiček. Na njih to torej vpliva pozitivno, na naš pa negativno," pravijo v Mobitelu. Naši viri dodajajo, da je Simobil lani tako dobil dodatnih sedem milijonov evrov, letos pa naj bi jih nekaj manj, predvidoma štiri.
Simobil je za večjo asimetrijo
Drugače stvar vidijo na Simobilu: "Te cena določa agencija za pošto in elektronske komunikacije (APEK) in glede na to, da je razlika v velikosti med Mobitelom in Simobilom ena največjih v EU, bi bilo logično, da je asimetrija primerno velika. Tudi ceno zaključevanja v Tušmobilu z visoko asimetrijo je posredno določil APEK. Vendar pa je pri tem treba opozoriti, da oba nova operaterja uporabljata tudi Mobitelova omrežja, zato ni razlogov za tako asimetrijo cen," menijo na Simobilu, ki je asimetrijo pridobil nekaj let potem, ko je že imel v celoti izgrajeno omrežje.
Hkrati ocenjujejo, da znižana cena, ki velja od konca letošnjega aprila (7,2 centa, prek 10,15 centa), ne pokriva več vseh stroškov, zaradi česar so v nekonkurenčnem položaju. Poleg tega se ni prenesla na uporabnike, saj Mobitel klicev ni pocenil. "Velika težava je še visoka cena Tušmobila. Ta uporablja predvsem Mobitelovo omrežje, nam pa ga zaračuna po dvakratni ceni," končujejo na Simobilu.
T-2 edini s simetričnimi cenami
"Asimetrija je za vsakega operaterja lep prihodek, ki povečuje dobičkonosnost poslovanja," pa priznavajo v T-2, ki je edini s simetričnimi cenami (Mobitelu in Simobilu zaračuna enako kot onadva njemu). "Na trg smo vstopili šele konec prejšnjega leta, zato stroški in prihodki iz naslova medomrežnega povezovanja na poslovne rezultate niso imeli posebnega vpliva. Podobno pričakujemo tudi za letos," pa ocenjujejo na Tušmobilu.
Kaj nas čaka?
Kot pravijo operaterji, APEK letos načrtuje novo analizo trga zaključevanja klicev v mobilnih omrežjih, ki naj bi bila končana v drugi polovici leta. "Vendar javna objava analize trga in zbiranja mnenj zainteresirane javnosti še ni bila izvedena, zato ni pričakovati, da bi že letos začeli veljati novi ukrepi. V skladu z zdaj veljavnima odločbama pa se bodo za nas in Simobil cene izenačile 1. aprila 2009," razlagajo v Mobitelu. To pa ne ugaja Simobilu: "Če spremembe regulacije ne bo, bomo že v prihodnjem letu postali neto plačnik tako Mobitelu kot Tušmobilu."
Cene: Sporočila in podatki vsi zaračunavajo enako
Ponudniki si medsebojno izmenjavo SMS- in MMS-sporočil ne zaračunavajo, zato tudi ni razlik v ceni poslanega sporočila prejemniku v domačem ali omrežju drugega operaterja. To velja tudi za prenos podatkov.
http://www.finance.si/216558