Toplotna črpalka - odtaljevanje

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.369
5.405
113
Še enkrat te vprašam, ker ne razumeš.

Kam opredeliš fiksne stroške, ali gre ta znesek iz tvoje denarnice, ali ti jih dedek mraz plača?
Če gre iz tvoje denarnice, potem je to strošek gospodinjstva se pravi posledično porabnikov elektrike v hiši. Ali ne?

Jaz tebe čisto razumem, kaj hočeš povedati, ti pa samo povem, da je narobe. Zdaj nismo več pri stroških za štrom, ampak pri stroških gospodinjstva. Seveda ne plača deda mraz, še več deda mraz sem jaz, kar je strošek gospodinjstva. Sem morala iti prav pogledati in skupaj vržt par cifer na način kot jih še nikdar nisem. Po tvoji logiki me je kwh prišel 9,78€ novembra. Sem seštela kar vse stroške prejšnjega meseca in delila s porabljenimi kwh. Ker mater, še deda mraza mi ni deda mraz plačal, zagonil pa puno...
 
Nazadnje urejeno:

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Kot prvo, ni potrebovala. Če pa bi moral varovalke pojačati zaradi TČ pa bi sigurno to bil strošek katerega cenovno razliko med 16 in 25A bi si vsak mesec prištel med stroške ogrevanja, če sem zopet pikolovski, tudi to razliko v naročnini od npr. poletnih mesecev bi moral prišteti k kurjavi . Štekaš? To pojačanje varovalk pač ni fix katerega bi rabil čez celo leto in za vse ostale porabnike el. energije na splošno tremveč je to pojačanje namenjeno zgolj za TČ in logično da odpade ta razlika na ogrevanje. Zakaj pa nebi tega štel na indukcijo ki je tudi mislim da teoretično 8KW če bi vklopil vse plošče in booste? Pač to je neumno. Fix je fix in fix je VEDNO pa če ti trošiš 1KW ali 99999KW mesečno. In ne, ne plača tega deda mraz, plačaš ti, si pa to šteješ med fix-e če že vodiš neke evidence in je to to. Sicer pa neumna debata, vsak si naj obračunava kakor mu je volja, suma bo konec meseca enaka.
Ni neumna debata, pišete stroške ogrevanja samo po kWh, brez fiksnih in dobite nenormalno nizke porabe.

Potem pride nov uporabnik in mu ni jasno kako imaš ti pri 23 stopinjah v bajti, nižjo porabo kot on pri 19 stopinjah.

In fix ni čisto fix, ker na določeno priključno moč, več kot toliko kWh ne moreš porabiti.

Če porabiš več kWh, večja priključna moč, večji fiksni stroški, večja položnica..... Tako to gre

Pri normalnih stanovanjskih hišah je to dokaj preprosto
 
  • Všeč mi je
Reactions: piagolo

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.369
5.405
113
Strošek kWh je jasen. Če tebi ali komurkoli drugemu ni, naj se to pač nauči. Če ne gre, pa pač ne gre, kar se ne pomeni, da je zadeva kaj drugačna. Je kot je, ne do kjer seže najbolj neumnemu.

Strošek kWh je in je vedno bila cena, ki ti jo opali distributer, plus vse omrežnine in davščine vezane na kWh. Tako je bilo in ne izgleda, da se bo to v prihodnje kaj kmalu spremenilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Če porabiš več kWh, večja priključna moč, večji fiksni stroški, večja položnica..... Tako to gre

Pri normalnih stanovanjskih hišah je to dokaj preprosto

Ne razumem? Če imam 16tke varovalke, in porabim 50kwh ali 950kwh. Kaj to vpliva na mojo priključno moč???? Nič. Evo osebno imam 3x20A varovalke, šel sem gledat zgodovino, porabo sem imel vse od 83 do 2469kwh mesečno. Fix vedno enak.
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
dejan_ pač ne razume, da če odstranim TČ in prestavim ogrevanje na plin (ali drva ali olje ali katerkoli drug energent) mi fiksni stroški elektrike ostanjo enaki in jih bom moral še naprej plačevati, zato jih ni smisleno upoštevati pri porabi same TČ kot stroške ogrevanja.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Razumem vse, pogovarjamo se o porabi tč, ne če imaš drug vir ogrevanja.

Vsak po svoje
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Razumem vse, pogovarjamo se o porabi tč, ne če imaš drug vir ogrevanja.

Vsak po svoje
Tako je. In fiksni stroški elektrike nimajo veze s porabo pri ogrevanju. Plačati jih moraš v vsakem primeru. Če imaš ali nimaš TČ.

Po tvoji logiki bi moral fiskne stroške elektrike upoštevati pri stroških za ogrevanje tudi če se grejem na kurilca.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.985
113
EU
Če imaš TČ verjetno moraš dati močnejše varovalke. To prines tudi "močnejšo" omrežnino na odjemnem mestu.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.369
5.405
113
Pri nas je 3x25A, ko jaz se v zamisli nisem bila. Je 4€ dražje, samo koliko bi me pa menjava na 3x20A prišla, da vidim kdaj bi to razliko notri dobila. Pa plačevala sem ta fix strošek kar nekaj let, ko se števec ni niti za kWh obrnil. A pol ta strošek gospodinjstva, ki mi ga ni plačal deda mraz, prištejem k porabi elektrike v stanovanju 50km stran? To so recimo vse elektropoloznice...

Res nima smisla, kolikor stane kWh, pac stane. Zadeva je zelo eksaktna, ni kaj dosti prostora za interpretacije. Kot da je stvar odločitve ali je 1+1=2 ali 3.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Najlažje bo na tem primeru razumel: Janezu crkne peč na kurilno olje, sedaj je pred odločitvijo, ali vzeti novo peč na kurilno olje ali vzeti plinsko peč ali pa TČ. Janez skrbno preračuna investicijo ter stroške energenta ter izbere TČ. In ko je Janez preračunal cene energenta, pri TČ ni upošteval fiksnih stroškov elektrike, saj te že plačuje. Janeza namreč zanima koliko več elektrike bo moral plačati, če se odloči za ogrevanje na TČ.

Jabe je verjetno v manjšini, da je morala povečati varovalke zaradi TČ, sploh ob njeni skromni porabi TČ. Mesec, ko je pri nas bil štrom zastonj, so laufali kaloriferji na polno in pokurili preko 3,1 MWh na 3x20A. Sedaj v 4 letih odkar je TČ, je bila max mesečna poraba 1,7MWh. Sicer so momenti, ko bi lahko trenutna poraba sprožila glavne varovalke, če se vse poklopi (2x pečica, hud mraz, indukcija) a se to še ni zgodilo. Res pa da imam TČ omejeno na 65% (bolj zaradi hrupa) in je brez grelcev, 7,1KW indukcijo na 4kW (glavno mi je, da gre ena plata boost na polnih 3,7kW, to pogosto rabim), vsi ostali aparati pa niso kritični.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Jaz gledam na porabo s tega vidika..izven kurilne sezone je elektrike X, v kurilni sezoni je Y. Razlika je strošek ogrevanja hiše in SV.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in KStoner

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Kaj pa sanitarno vodo? Na koliko imate nastavljen bojler? Mi imam 300L, pa je na 52 stopinj. Smo pa trije in razmišljam da bi zmanjšal na ene 45-46 stopinj. Mnenja?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.940
5.015
113
Jaz imam 47 na 180 literskem boljlerju (v sklopu notranje enote TČ). Moja sicer jamra da bi v bani rada imela več, ampak za tuširanje pa je OK. Je pa res, nižja ko je temp manj je izločanja vodnega kamna, zraven nižjih stroškov ogrevanja.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Bom prestavil na ene 46 pa da vidim rezultat. Je pa višja temperatura verjetno dobra za razkuževanje cevi???? Pri koliko crkuje legionela?
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: Najbolji in tony

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.642
999
113
300l na 43°. Če rabimo več, 1x na teden dam na 50°. Program za legionelo je na moji na 60° ampak se ne sekiram preveč, ker je pretok vode kar velik. Mogoče 1x letno dam na ta program, po toplotni bi moral vsake 2 tedna.