Toplotna črpalka - odtaljevanje

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Pa ti se fulll spoznaš na TČ. Dej ne bluzi....

Kja imajo potem nadpovprečni uporabniki vgrajeno?
Clima Veneto?

Jaz dejansko nimam pojma o TČ, priznam, a vseeno vem da Daikin ni noben topič med toplotnimi, tudi cenovno je v rangu zgoraj naštetih aziatov, pač srednji razred in Nibe ni v tem razredu pa če se ti na glavo postaviš. Pa ne govorim da so zgoraj naštete toplotne slabe. Govorim zgolj da ti govoriš neumnosti če primerjaš Nibe in Daikin. Aja.. pa tudi sam imam aziata pa ne primerjam forda in mercedesa.
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
56
23
8
jaz mam zdej TČ (zubadan 10kW) od junija naprej pa me zanima kolk mate kj porabe.
Hiša 145m2 šaleška regija, v oktobru skoz na 23stopinj C poraba + sanitarna voda (300l) 303kWh, v mesecu novembru nastavjena na 22stopinj C poraba 555kWh.
Poraba pri nas v novembru komplet štrom 2100kw.Ogreva se 340 m2 vse na radiatorje plus topla voda za 9 oseb.2 gospodinjstva plus pisarna(računovodstvo)
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.029
569
113
Mato AvtoFun dejan_
dejte mi pustit mal veselja
res sem frisen sj vem, da je 100 pa 1 razlog lahko za razlicno porabo sam vseen tak okvirno me je zanimalo.

pa se vesel sem, ker prej sem bil na UNP pa ko je prisla zdej poloznica za strom sem skakal od veselja
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Sej zato sem ti pa napisal. Če hočeš pa še več podatkov, pa glej forum PSS. Tam imaš samo o porabi TC ogromno temo. O samih TC pa za mesec branja.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Mato AvtoFun dejan_
dejte mi pustit mal veselja
res sem frisen sj vem, da je 100 pa 1 razlog lahko za razlicno porabo sam vseen tak okvirno me je zanimalo.

pa se vesel sem, ker prej sem bil na UNP pa ko je prisla zdej poloznica za strom sem skakal od veselja


Na porabo vpliva res toliko dejavnikov, da karkoli ti kdo napiše, ti kaj dosti ne koristi - še največ bi zvedel med stroškom ogrevanja s starim energentom/kurilno napravo in zdaj TČ.
To razliko boš konec zime tudi sam videl (če seveda nimaš novogradnje in štartaš z nule)...in ta bo tebi merodajna. :zmaga:

(Pr nas mo nekje na 350 EUR stroška prek zime za ogrevanje in SV, nekje 3-4 osebe, 200 kvadratov (talno + radiatorji), s poštimano izolacijo stare hiše.)
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej_ in AvtoFun

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Popolnoma brezveze ja. Pri moji doma imajo novejšo hišo 160m2, 2 nadstropji, pa se hvalijo da letno plačajo komplet elektrike okoli 500€. Se pravi TČ, gospodinstvo ter čistilna naprava. Je pa res da imajo pol vej od zgoraj zaprtih ker nihče gori ne živi, niti nimajo ultra toplo, pere se ob nižji tarifi itd...skatka brezvezna referenca. Mi imamo samo elektrike za gospodinstvo + ogrevanje sanitarne vode (na TČ) okoli 45€, npr. račun za mesec september.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.262
1.923
113
Predvsem kmalu ugotoviš, da večina laže, oziorma imajo neke čudne življenjske sloge.
Predvsem tisti ki imajo nenormalno majhne porabe.

Pri meni je TČ pokurila za STV in ogrevanje v 12 mesecih - 430€
Za STV - 160 €
Za ogrevanje - 270 €
Povprečna cena kWh - 0,15€
Hiša ni velika, je pa izdatno izolirana - lesena, skeletna gradnja
Grejemo na nekje 23 - 24 stopinj

Elektrika za 12 mesecev je pa cca. 1350€. Priklop je 3 x 25A
Je pa zraven v tej ceni še manjša delavnica, kjer se tudi porabi nekaj elektrike

Evo, to je realno
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
287
132
43
To pa ne vem če je realno, ker 15 centov dvomim da imaš povprečno ceno kWh, ker bi to pomenilo da imaš tam 50% dražje kot mi. Verjetno si kar zdelil vsoto vseh 12 računov s porabljenimi kWh. To je pogosta napaka, ki jo folk dela, še najraje ko TČ primerja z drugimi energenti, sem že v več primerjalnih tabelcah videl ceno kWh elektrike 15 centov ali celo več. No realnost je taka, da je ta cifra bližje 10 centov kot 15, sploh ker štrom pri hiši pač moreš met in kar nekaj je fiksnih stroškov na računu, pa če se greješ s TČ ali ne, to fiksen del moraš plačati, tudi če nič ne porabiš.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.147
3.081
113
Koliko plačaš za porabo 0 (nič) kWh, za 100 kWh ter za 1000 kWh? Pa naj bo ta primerjava za en mesec.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.029
569
113
a delas za kronoterm? hec! sori!
slaba izkusnja s prodajalcem od njih.

mene recimo pri 21 zebe. najraj imam nekje med 22 in 23. ze pri 22 stopinj je vcasih mi hladno.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Mi imamo spodaj 23.5 konstantno (majhen otrok). Meni bi tudi pasala kakšna stopinja manj. V zgornji etaži kjer so tudi spalni prostori pa je sigurno kakšna stopinja ali več manj (dost velikih steklenih površin in se pozna. Ravno prav za spanje.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.262
1.923
113
To pa ne vem če je realno, ker 15 centov dvomim da imaš povprečno ceno kWh, ker bi to pomenilo da imaš tam 50% dražje kot mi. Verjetno si kar zdelil vsoto vseh 12 računov s porabljenimi kWh. To je pogosta napaka, ki jo folk dela, še najraje ko TČ primerja z drugimi energenti, sem že v več primerjalnih tabelcah videl ceno kWh elektrike 15 centov ali celo več. No realnost je taka, da je ta cifra bližje 10 centov kot 15, sploh ker štrom pri hiši pač moreš met in kar nekaj je fiksnih stroškov na računu, pa če se greješ s TČ ali ne, to fiksen del moraš plačati, tudi če nič ne porabiš.
Seveda da sem delil. Pogledaš znesek na računu, kWh, in zdeliš.
15 centov je povprečna kilovatna ura neglede na visoko/nizko tarifo.
A fiksne stroške pa dedek mraz plača?

Če selektivno računam brez fiksnih stroškov potem mi TČ skoraj vrača energijo :)
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
287
132
43
"A fiksne stroške pa dedek mraz plača?"
Ravno obratno... fiksne stroške plača VSAK, tudi če nima TČ... in imenujejo se fiksni z razlogom in nimajo nobene veze z realno ceno kWh, ki je po tvoji logiki lahko tudi neskončna, če nič ne porabiš.
Recimo fiksne stroške plina pa ne plača vsak, ker plina pač nima vsak za razliko od elektrike . In ko v temi o TČ razlagaš, da je kWh 15 centov, to dejansko NIČ ne pove o realni ceni elektrike in je sploh škoda da pišeš 15 centov, ker je to čisto tvoja osebna računica za tvoj primer porabe in tvoje razmerje NT/VT, ki ga btw nisi niti napisal, kako si lahko potem kdo kaj s temi podatki pomaga?

"15 centov je povprečna kilovatna ura neglede na visoko/nizko tarifo."
Lahko tole obrazložiš kaj si mislil s tem? Torej po tvoje ni važno razmerje NT/VT, ker je itak 1kWh 15 centov?
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.147
3.081
113
ok, v izogib nesporazumom: povejta mi first1 in dejan_
Koliko plačaš za porabo 0 (nič) kWh, za 100 kWh ter za 1000 kWh?
Pa naj bo ta primerjava za en mesec, ter izenačena poraba med VT in MT.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
"A fiksne stroške pa dedek mraz plača?"
Ravno obratno... fiksne stroške plača VSAK, tudi če nima TČ... in imenujejo se fiksni z razlogom in nimajo nobene veze z realno ceno kWh, ki je po tvoji logiki lahko tudi neskončna, če nič ne porabiš.

Saj to je logično vsakemu bedaku kaj pomenijo fiksni stroški in logično da če se pogovarjamo o o stroških ogrevanja, potem se ti fiksni stroški ne upoštevajo saj so fiksni. Če smo malo pikolovski, bi lahko k ogrevanju prišteli zgolj del fiksnih stroškov ki potencialno odpadejo na TČ... del k hladilniku, del k pralnemu stroju, del k sušilcu itd... kar je butasto.