Toplotna črpalka - peč na drva - bojler

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Mislim da nič narobe . če še ena tema z malo več specifike.

Predvsem me zanima par tehničnih zadev.
Pustimo sedaj nekako podrobnosti od oken ,fasade.
Bolj me zanima sama montaža.

Hiša 100m2 ogrevana z radijatorji +peč na drva in še peč na olje. Preklop delom ročno z ventili.

Sanitarna voda se ogreva preko centralnega ogrevanja. V kači v bojlerju kroži ista voda kot v radiatorjih..


Sedaj bi dodal na najbolj enostaven način toplotno

LG HM091MR.U44​

Sedaj pa k izvedbi.
Kot berem toplotno črpalko lahko priključimo hidravlično na obstoječo centralno zraven peči na drva, dovod ,odvod...
Ali se to lahko priključi na klasične ročne kroglične ventile ali je potreba po kakšnih elektro ventilih. Zaželjeno obdržati čimveč klasike.

Sedaj pa topla sanitarna voda.Za bojler je najverjetneje najbolj optimalno speljati dodatno napeljavo ,cevi za kačo v bojlerju ali pustiti da se isto ogreva kot do sedaj preko vode v centralnem sistemu ? Gre za to ,da bi se sanitarna voda ogrevala pač odvisno od vira toplote . Ali je to toplotna črpalka ,če pa zakurim na drva pa od te vode v centralnem sistemu ..

Sedaj imam ves sistem postavljen kot "odprti sistem". To bo potrebno spremeniti , dograditi na zaprt sistem ,ali lahko ostane zaprt ?

Hvala za mnenja.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Ne vem. Tole s pečjo na drva in preklapljanje ventilov do TČ ni prostora za napake. Ne vem, naj kakšen monter pove, kako bi na sistem pripel monoblok in koliko predvidoma zdržijo komponente na izmenjevalcu TČ. Mi imamo rešeno z alkatenom pri teh idejah, ampak kotla na pelete ali olje tak ne delata preko 65°C. Kotli na drva pa vsi vemo, da uidejo. Slej, ko prej.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Odv od kotla. Če so varovala in hlajenje rešeni kot je treba ne uide.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Sklepam, da govorimo o starejšem tipu kurilnice seveda. Temp varovalo pripiranje kotla in to je to.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Zato pa sprašujem.. Kako pa potem rešiti da peč na drva lahko ostane. Treba je preprečiti da bi voda iz peči ba drva prišla do toplotne. Najbolj enostavno so ročni ventili,res pa tudi najvecja možnost da gre kaj narobe če pozabiš zapreti...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Ročni ventil ne pride v poštev. Babica bo pozabila. Uporabi na motorni (električni) pogon in krmiljdnje prepustiš termostatskem tipalu. Ko je peč na drva topla, ventil ima dostop do toplotne zaprt.
Jaz imam podobno rešeno z dodatnim kapilarnim termostatom (od starega boilerja), ki drži odklopljen električni grelec boilerja, dokler je peč na drva še topla. Tako odpade možnost, da se pri tuširanju zaradi padca temperature vode, vklopi po nepotrebnem električni grelec, ker peč na drva ne utegne še tako hitro dogreti vode.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Se pravi obstaja takšen električni ventil... Ker peč na drva bom obdržal ,ker imam še vrata z gorilcem na kurilca...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Podobni preklopni venil imam jaz, ker je vodovodaš pri montaži centralne na drva pustil priklop za peč na kurilca in priložil električni ventil v embalaži, katerega bi zmontiral, ko bi nabavil peč na kurilca. Peći nisem nikoli nabavil, in ventil še vedno čaka v embalaži. Peč na drva sem že zamenjal za novo, ker je bila stara osemnajst let in je zaćela spuščati na sredi kurišča,. Torej je ventil prav toliko star, ganjc novi . Dam ti ga za eno pivo, če ti kaj pomaga.
Peči nisem nikoli nabavil, tako da je ventil še original neuporabljen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Ne, vežeš ga na termostat, ki ob nastavljeni temperaturi sklene kontakt, in motor obrne ventil. Lahko tudi na kakšno stikalo, pa ročno vklopiš. Tu pa je težava, ko nikogar ni doma...