sončna elektrarna

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.937
3.953
113
Tole:
"Redko se požar začne na samih sončnih panelih, najpogosteje gre za kable in spoje zaradi nastanka t. i. električnega obloka."

Kvalitetna SE takoj zazna oblok in se izklopi. Ena od osnovnih varnostnih funkcij (je pa zanimivo, da je v ZDA obvezna, v EU pa ne). Če se pa špara (optimizatorji, poceni razsmerniki) pa tega ni (beri: javni razpisi, kjer šteje le najnižja cena, ni pa predpisana zadosti dobra oprema kot minimum, vključno s to AFCI funkcijo), je pa potem ta problemNe najdem več, ampak enkrat sem bral eno študijo ene ameriške zavarovalnice (ali zav, združenja ali nekaj podobnega) kjer so napisali, da je možnost požara brez optimizatorjev in AFCI več kot 100x večja.
Vsaj zavarovalnice bi morale to zahtevat, če se že države ne premakne.

Problem je da je sončni panel generator toka, in da sta optimizator in razmernik vezan za njim. Panel ki ni nikamor prikjučen lahko proizvaja napetost/tok in noben od zunaj ne more vplivat na to. Da preprečiš generiranje toka izven panela moraš dejansko naredit razklenjen stik na samem viru.Tako da famozna AFCI funkcija lahko deluje samo tako da kurzšlusa vsak panel posebej. Če je funkcija del inverterja ti skuri varovalko na vseh panellih oz. če je del optimizatorja ti skuri varovalko na enem ali dveh panelih ki sta vezana na optimizator. V vsakem primeru mora nekdo na streho pa na panelu menjat varovalko, zato je ta funkcija večinoma iz ekonomskih razlogov izkjučena.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.899
702
113
AFCI funkcija je, da zazna oblok in izklopi inverter ( posledično vse optimizatorje).
Optimizatorji pa zagotavljajo, da razklenejo panel in da napetost na njem ni večja od 1V. Pri teh napetosti se oblok potem ne more vzdrževati.
AFCI funkcije ne prekine nobene varovalke. Sploh pa mislim, da na teh elektrarnah ni varovalk za vsak panel posebej. Je skupna za cel DC sistem ( pri nas 20A). Panel pa tko izklopi optimizator.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.214
2.595
113
No tole tudi mene moti, da zadeva ni privzeto vključena na razsmerniku. Sicer mislim, da moji optimizatorji P801 sploh nimajo te funkcije detekcije obloka.

Po zadnjih posodobitvah tega niti preveriti ne morem, ker nimam admin dostopa v aplikaciji, dostop preko 172.16.0.1 pa je onemogoče
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.214
2.595
113
Z direktno povezavo na Solaredge inverter si lahko kontroliral parametre in nekaj nastavitev direktno na notranji strani razsmernika. V novih verzijah firmwara pa to ne deluje več in moraš za vsako informacijo ali pisati na Solaredge ali pa klicati izvajalca.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.977
817
113
Z direktno povezavo na Solaredge inverter si lahko kontroliral parametre in nekaj nastavitev direktno na notranji strani razsmernika. V novih verzijah firmwara pa to ne deluje več in moraš za vsako informacijo ali pisati na Solaredge ali pa klicati izvajalca.
iz cistga firbca - zakaj bi pa karkol nastavljal/spreminjal v nastavitvah razsmernika?
 

B81

22. jul 2007
35.119
9.373
113
Ti imas SE na hlevu? Moras kaj prat zaradi krmil in ostalega?
Nasa 5 letna bi ze rada bila oprana, se mi zdi, ceprav baje ni potrebno.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.214
2.595
113
Ja. Zagnana November 23, vmes sem jo celo sam nekaj skušal prat, pa ni bilo ravno efektivno. Zato jo je letos spomladi prišel oprat z namensko zadevo. Je bilo ene 5 KWh razlike. Gor se nabere masten prah iz hleva in prah od krmil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in B81
27. jan 2022
5.225
1.956
113
Tako je, nekje splošno je da od naklona 20° naprej jih ni treba čistit.
Jaz moje z 7° naklona čistim 1X letno po spomladanskih "peščenih" padavinah, ampak zgleda, da bom moral letos spet kmalu.
 
27. jan 2022
5.225
1.956
113
Mehka voda, kerher in vrteča krtača na dolgem štilu. In močne roke
Ja tako ti očistijo profiji za XYZ €.

Jaz čisto preprosto vzamem avto krtačo na podaljšku iz katere šprica voda in potem sperem z vodo na koncu. Do sedaj je bil učinek OK.

Mi pa zadnje dni BF meče nek podaljšek za čiščenje "fasad" za cca 100€ in mislim, da bi to celo odlično delovalo.

Moja streha je 7° in pohodna, SE pa dostopna z vseh strani.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad
27. jan 2022
5.225
1.956
113
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.051
1.132
113
www.adriamedia.si
In to bi moral biti podatek, da se oceni zakaj je sončna zagorela. Saj verjetno ta podatek pri analizi dobijo ( vsaj upam) in bodo na podlagi tega kakšni ukrepi.
Vem pa za SolarEdge, da so bli zaznani pri AFCI funkciji neželjeni izklopi. Zna biti razlog, da je bolj kot ne po defaultu izklopljen, če ni potreben po zakonu. Je pa verjetno bolje, da vsake toliko neželjeno izklopi kot, da enkrat zagori pa bi bilo lahko to preprečeno z enostavno funkcijo.
Velja tudi za Utiševalca: AFCI je na solaredgih pri večini večjih ponudnikov v SLO (ok, za nas sem 100%, za ostale pa samo 90%) vključena in se je ne izključuje.
Za zadnji stavek pa imaš seveda prav.
Pa za Utisevalca: nobenih varovalk AFCI ne meče ven. Ugasne razsmernik in posledično optimizatorji "odklopijo" panel (napetost na minimum).
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
374
164
43
Evo našel eno varianto:

baje je problem tudi voda iz vodovoda, problem kamna...