sončna elektrarna

27. jan 2022
5.087
1.876
113
V moji pogodbi z izvajalcem je zapisan tudi pregled konstrukcije. Glede na to, da je streha 10m od tal me zanima kako bodo to izvedli. Letos bi pa moral biti izveden pregled. Pogodba je 2 letna in v teh dveh letih izvajajo nadzor na daljavo in odpravlajo napake. V drugem letu je pa predviden pregled elektrarne. Sporočim kako bo to potekalo, ko se izvede.
In kako izvajajo nadzor na daljavo? Preko SolarEdge aplikacije? To lahko sam delaš.
Pregled pa bo z dronom verjetno kjer na kameri in curc vidiš, edino s termovizijo se vidi napake.

Mimogrede: gledam proizvodnjo v juniju in je za :obesise:
 

B81

22. jul 2007
34.984
9.269
113
Januar, april in maj imam kar precej več kot lani.
Isto. Ampak meni vsako leto pada in res ne vem ali sonce strajka ali paneli izgubljajo funkcijo, bi rekel da slednje, ker tudi najvisje proizvodnje ne doseze nikoli, vsi se pa na vreme zgovarjajo.


Mimogrede, ravno imamo zavarovanje ven...pri generali je ca. 100 eur, pri dobavitelju SE pa preglee, vzdrzwvanje in zavarovanje s strojelomom 262 eur.

Torej sklepam, da dokler je vse v garanciji 20 let, ne rabis strojeloma?
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.886
690
113
In kako izvajajo nadzor na daljavo? Preko SolarEdge aplikacije? To lahko sam delaš.
Pregled pa bo z dronom verjetno kjer na kameri in curc vidiš, edino s termovizijo se vidi napake.

Mimogrede: gledam proizvodnjo v juniju in je za :obesise:

Na daljavo je monitoring. Če je napaka dobim obvestilo in potem isto obvestilo, da je rešena zadeva. To je pač v kompletu.
Pa v pogodbi je časovno definirano v kakem času se morajo napake odpraviti. Do sedaj sicer ni bilo nič takega. Dva manjša alarma, ki so jih potem odpravili.

Sem šel pogledati pogodbo in je sledeče zapisano:
Tedenski pregled delovanja opreme preko daljinskega nadzora.
Vsaki dve leti pa fizični pregled. Pregled delovanja razsmernika (čiščenje ventilatorjev), pregled pritrjenosti konstrukcije in panelov, pregled celotne opreme s termovizijo, pregled elektro omarice).
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.886
690
113
Kar se pa letošnje proizvodnje tiče sta pa februar/marec manjša od lanske cc 20%. Januar lansko leto elektrarna še ni obratovala.
April/Maj sta pa tam od 10% do 15% višja po proizvodnji od lanske. Se pa od petka naprej obeta lepše vreme tako, da bo situacija potem boljša za ta mesec. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Schime

Guru
22. nov 2008
1.886
690
113
Na daljavo gledajo samo delovanje elektrarne/raszmernika in, če je napaka dobijo obvestilo. Če lahko napako odpravijo na daljavo jo tako rešijo.
Če pa ne pa je potem verjetno obisk. Kot sem napisal so pa v pogodbi napisani časovni okvirji, ko morajo odpraviti napako.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Schime

Guru
22. nov 2008
1.886
690
113
Jaz imam Sol Navitas pa nimam nekih pripomb čez njih. Poznam še ene 4 do 5 v okolici in tudi ne slišim, da bi imeli kake probleme.

Brat ima Gen-i pa razen, da je dolgo čakal tudi vse ok. Pa tudi poznam še kakega, ki ima od njih in tudi ne slišim kaj, da bi imeli probleme.
 

123678

Zelenc'
20. maj 2008
19
5
3
ima kdo od sledečih treh izvajalcev, pa da naslednjič raje ne bi?
- Gen-i;
- Sol-Navitas;
- Sonce energija.
Sonce energija, samo če hočeš na suncontract, imajo hude probleme z komunikacijo, naročiš eno dobavijo drugo. Njihovi zastopniki so zunanji izvajalci. Dve leti nazaj, so mi delali elektrarno. Takrat se niso oglašali na telefon, niso odgovarjali na maile, pismeno sploh težko kaj dobiš od njih, razen slabo specificirane pogodbe.
Torej vsak dogovor zahtevaj pismeno, preverjaj vsako stvar večkrat. Shranjuj si vso komunikacijo, dokumentacijo, zapiši ali posnemi telefonske pogovore.
 
  • Všeč mi je
Reactions: javr

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
228
175
43
Imam Geni od aprila 2022. Nimam nobene pripombe. Deluje kot obljubljeno. Trajalo pa je 9 mesecev od uvodnega povpraševanja do postavitve.
 
  • Všeč mi je
Reactions: javr