sončna elektrarna

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
berem o ukrepih eu in kako se bo sledilo smernicam. sosed je dal čez celo streho sončne celice, še par takih hiš je v okolici.
zanima me matematika, finance, način dela. nekaj časa je bil to hit, potem so rekli, da ni več zanimivo, kako je sedaj. ponudniki večinoma pišejo o samooskrbi, kar razumem kot delam elektriko in jo menjam za tvojo, ne pa prodajam. kako je z viški? če je manjko, sklepam, da velja klasičen cenik. gen vidim, da ima posebej ceno za tiste, ki bodo dali elektrarno na streho.
koliko časa je zadeva delujoča, kak je poseg v hišo, kako je z lego hiše, orientacijo strehe, igra vlogo sonce megla, ali je svetlo temno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Viške senkas... Omreznino plačuješ se zmeri... Racunica v najboljšem primeru se vedno pade... (najboljši primer je največja mozna elektrarna za net metering). Če nič ne vzdržuje, nič ne pucas nič se ne pokvari, se vedno fejst dvomestno število let... Preveč.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Jebe se slo politiki za obnovljive vire. Zato so tudi sami rekli da do 2030 ne bomo niti poskušal postaviti si ciljev podobnih kot v Evropi, kaj šele da bi jih poskušali doseči.
Na račun elektrarne se bo kar nekaj omrežja po vaseh moderniziralo. Na račun investitorja in ne na račun upravljalca omrežja ki upravlja omrežje do števca
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
Jaz jo imam na strehi od avgusta.
Računica se izide, če hkrati menjuješ še ogrevalno tehniko in v račun vržeš stroške prejšnjega ogrevanja. Mene je celotna investicija prišla 17000 z odštetimi subvencijami. Prej smo letno za kurilca, drve in elektriko porabili cca 2000 eur. Zdaj se plačuje samo omrežnina 12,8 na mesec. Zdaj pa kalkulator v roke. S tem da sem elektrarno malček predimenzioniral, in pri toplotni bi tudi kakega jurja lahko prišparal, pa sem za voljo sosedov vzel dražjo in tišjo.
Dimnikarja smo tudi skeslali, tako da iz tega naslova je nekaj prihranka, bo pa verjtno dražje zavarovanje hiše. Pa ne zaradi toplotne, ta je že zdaj v paketu, ampak zaradi elektrarne.
Torej računica se prej izide, večji kot si porabnik električne energije. Sama 9kW elektrarna je bila okroglih 10k eur z odštetimi subvencijami. Z njo pridelaš če jo imaš postavljeno na jug nekaj čez 10MWh na leto. Koliko imate danes stroška z elektriko in kako veliko elektrarno kdo rabi je stvar posameznika. Cena z velikostjo pa ne raste linearno ker je razsmernik do 17kW enak. Razlika je potem samo v številu panelov.
 
Nazadnje urejeno:

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
508
79
28
Ce imas elektrarno pri sonce.com lahko visek preneses na naslednje obracunsko obdobje ali pa na drugo merilno mesto, tako da ne gre v nic.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
To informacijo sem sicer zamolčal. Suncotnract (ali Sonce energija d.o.o. ima opcijo da višek preneseš v naslednje leto (obračunsko obdobje) ali podariš v dobrodelne namene ali podariš drugemu odjemalcu v njihovi skupini. Recimo prikladno če imaš vikend in viške preneseš na njega.
Mi imamo od lani 1MW viška. Da zaradi tega pečica neprimerno več laufa ne rabim omenjat :)
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.163
-8.273
113
Jebe se slo politiki za obnovljive vire. Zato so tudi sami rekli da do 2030 ne bomo niti poskušal postaviti si ciljev podobnih kot v Evropi, kaj šele da bi jih poskušali doseči.
Na račun elektrarne se bo kar nekaj omrežja po vaseh moderniziralo. Na račun investitorja in ne na račun upravljalca omrežja ki upravlja omrežje do števca
Kot sem nazadnje videl, se hidro še šteje pod obnovljive vire. Boljši smo kot pol Evrope
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Viške senkas... Omreznino plačuješ se zmeri... Racunica v najboljšem primeru se vedno pade... (najboljši primer je največja mozna elektrarna za net metering). Če nič ne vzdržuje, nič ne pucas nič se ne pokvari, se vedno fejst dvomestno število let... Preveč.

Poraba KO + el. = 2300€ letno
Investicija v SE + TC = 15k€
Letni strošek po novem 200€

Kje ti vidiš dvomestno cifro?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
Seveda je odvisno. Temu nihče ne oporeka. Lahko te žena greje, pa je zastonj.... Pri tej opciji se ne splača SE postavljat.

Ampak drva so druga zgodba... Blagor tistemu ki se mi da s tem ukvarjat...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Lahko pa softi tudi kako objavo tule prebere
Pa tule kako temo preleti
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Poraba KO + el. = 2300€ letno
Investicija v SE + TC = 15k€
Letni strošek po novem 200€

Kje ti vidiš dvomestno cifro?

Zdaj daj pa samo TČ pa SE ne. Pa še enkrat racunaj... Porabimo 10-11kkwh na leto, pa se mi ne izide. Je vedno bolje, že ene par let spremljam, ampak nismo se na <10. Pa vzami tole ta poceni varianto, k jo imaš v svojem izračunu. Pa tam tudi še pristej vse ostalo, kar te stane da SE na streho dobiš pa zaženeš...

Tisto k v predračunu spodaj piše, kaj mora biti vse pripravljeno...

Zadeva mi je jako zanimiva in bo na strehi, ko... Se bo splačala... Entuziazma pa res ne gojim nekega hudega do teh zadev
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
Ampak brez SE po amortizaciji TČjke, imaš dalje še vedno strošek z ogrevanjem in elektriko. Če imaš zraven še SE in jo vržeš v amortizacijski plan in upoštevaš neko življensko dobo, se krivulja močno dvigne. Ali drugače, po poplačilu SE praktično nimaš stoškov ne z ogrevanjem ne z elektriko. To je v teoriji. V praksi bo sigurno še kak servis potreben.
Ampak, ko sam ja da ti sudim, sploh ker piham na lastni rog in je moj um v tem primeru malenkost zamegljen.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Zakaj bi pa moral račun frizirat, da bo tebi odgovarjal?
Jaz sem samo ovrgel tvojo trditev o dvomestni cifri. Nisem pa zasledil, da bi kje napisal, da gre za tvoj primer, ampak je bila trditev kot splošna in veljavna za vse.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Zdaj ga friziras... Strošek si ubil s TČ napram olju, zdaj pa SE zraven tlacis s ceno ki je ni... Ampak dobro, prodat je treba...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
Pri izračunih še je potrebno upoštevati višanje cen elektrike, ki bo sigurno šla gor. Pa ne malo.