sončna elektrarna

B81

22. jul 2007
35.119
9.373
113
treba bo začet pisat še izvajalce teh elektrarn. Nekam težko verjamem, da so vse znamke in izvajalci taki krš.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.788
5.729
113
Si ti prebral clanek? Kako je lahko povzetek tega clanka: "se pravi, po novem se ti ne splača več"?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.788
5.729
113
Sej sem... Kateri stavek točno ti da vbtem PR clanki ZA sončnico misliti/vedeti, da so zaključili, da se po novem ne splača...
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
724
374
63
Komentarji so v večini negativno napisani proti SE. To je mislil #WeWatchingYou ko je napisal preberi do konca. ;)
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
540
84
28
Kaj pa postavitev sončne elektrarne na tla? Imam nakaj gradbenih površin pred hišo, sence ni. Kaka pa je cena le te? Jo je že kdo naredil?
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
298
140
43
Sem hotel investirati v SE, ker je nekaj viška denarja, a je pri meni bilo kr nekaj motečih dejavnikov, malo neugoda postavitev hiše + kukerli, dodatno bi bilo treba konkretne (drage) linijske snegobrane zmontirati, sicer bi sneg zgrmel iz 10m komu na avto, ali še huje na glavo. Potem berem še o požarih, no itak pa je nakoncu netmetering vloga bila zavrnjena. Pa nič, mogoče še bolje tako na koncu, porabimo iz leta v leto manj, imamo tč, 2 klimi, vse na štrom razen avto pa bo poraba ta mesec le okoli 300kWh, letno pridemo na nekje 7MWh, kar bo sedaj 1200€ letno za štrom. Bomo pa kam drugam investirali...
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
540
84
28
Sem hotel investirati v SE, ker je nekaj viška denarja, a je pri meni bilo kr nekaj motečih dejavnikov, malo neugoda postavitev hiše + kukerli, dodatno bi bilo treba konkretne (drage) linijske snegobrane zmontirati, sicer bi sneg zgrmel iz 10m komu na avto, ali še huje na glavo. Potem berem še o požarih, no itak pa je nakoncu netmetering vloga bila zavrnjena. Pa nič, mogoče še bolje tako na koncu, porabimo iz leta v leto manj, imamo tč, 2 klimi, vse na štrom razen avto pa bo poraba ta mesec le okoli 300kWh, letno pridemo na nekje 7MWh, kar bo sedaj 1200€ letno za štrom. Bomo pa kam drugam investirali...
Pri meni pa 200+200€. Vsak mesec... je pač kmetija.

Ker obstaja velika možnost čez 10+ let da bi kaj zagorelo, raje ne bi dal na stanovanjsko hišo ali pa hlev od katerega živim. Raje na tla. Zna biti na dolgi rok ceneje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.051
1.132
113
www.adriamedia.si
Odličen članek o tveganjih, povezanih s sončnimi elektrarnami.

Tole:
"Redko se požar začne na samih sončnih panelih, najpogosteje gre za kable in spoje zaradi nastanka t. i. električnega obloka."

Kvalitetna SE takoj zazna oblok in se izklopi. Ena od osnovnih varnostnih funkcij (je pa zanimivo, da je v ZDA obvezna, v EU pa ne). Če se pa špara (optimizatorji, poceni razsmerniki) pa tega ni (beri: javni razpisi, kjer šteje le najnižja cena, ni pa predpisana zadosti dobra oprema kot minimum, vključno s to AFCI funkcijo), je pa potem ta problemNe najdem več, ampak enkrat sem bral eno študijo ene ameriške zavarovalnice (ali zav, združenja ali nekaj podobnega) kjer so napisali, da je možnost požara brez optimizatorjev in AFCI več kot 100x večja.
Vsaj zavarovalnice bi morale to zahtevat, če se že države ne premakne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: s_samotar

Schime

Guru
22. nov 2008
1.899
701
113
In to bi moral biti podatek, da se oceni zakaj je sončna zagorela. Saj verjetno ta podatek pri analizi dobijo ( vsaj upam) in bodo na podlagi tega kakšni ukrepi.
Vem pa za SolarEdge, da so bli zaznani pri AFCI funkciji neželjeni izklopi. Zna biti razlog, da je bolj kot ne po defaultu izklopljen, če ni potreben po zakonu. Je pa verjetno bolje, da vsake toliko neželjeno izklopi kot, da enkrat zagori pa bi bilo lahko to preprečeno z enostavno funkcijo.