sončna elektrarna

Schime

Guru
22. nov 2008
1.814
631
113
Brat ima cc med 40€ in 50€ elektrike (ne vem zdajle kok to pride porabe). Predlagali so mu 6kW elektrarno z dobo vračanja malo manj kot 15 let. 15 let pa naj bi bila neka meje rentabilnosti po informacijah dobavitelja, ki je v tem primeru bil Gen-I.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.273
6.524
113
Mislim, da ste zopet zašli iz teme SONČNA ELEKTRARNA. Debata o avtomobilih in prevoženih kilometrih najbrž ne spada sem. Res ne vem, zakaj nekateri kar naprej smetite po temah z vsem mogočim. A je tako težko najti ustrezno temo in tam razpravljati? Marsikdo ima potem težave, ko se prebija skozi kilometre brezveznih postov glede na naslov teme in izgublja čas za iskanje konkretnih informacij.
Jaz se s tem sicer ne strinjam, namreč SE in "elektrifikacija" vsega ostalega sta z roko v roki.
Marsikdo, da recimo SE + TČ, zakaj ne bi razširili debate še na SE + TČ + EV...namreč najbolje je, da se v celoti izkoristi možna površina za SE, ne pa da se da sedaj majhno, potem pa čez nekaj let spet dodaja module.

In kot je rekel sajkek, marsikdo se ne zaveda, da je lahko obrok za EV enak, kot dobi človek v službi potnih stroškov oz trenutno zatanka, kar pomeni da se bo preostali čas praktično vozil "zastonj".
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.096
2.448
113
V mojem primeru so glavne varovalke 3x25A, elektrarna (verjetno proti omrežju) pa bo imela 3x20A varovalke.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.343
9.077
113
Brat ima cc med 40€ in 50€ elektrike (ne vem zdajle kok to pride porabe). Predlagali so mu 6kW elektrarno z dobo vračanja malo manj kot 15 let. 15 let pa naj bi bila neka meje rentabilnosti po informacijah dobavitelja, ki je v tem primeru bil Gen-I.
ja podobno je pri meni, glede same porabe ni računice da se ti splača kar tako, ko zraven rukneš pa kak EV itd, potem pa se zadeve bolj privlačne..tako tudi jaz tripam na cca 11 do 13 kw, pa EL avto. drugače nima smisla sploh.

eno hitro vprašanje...kako je elektrarna dovzetna na električni udar strele? ce si mal na višjem.
še eno inovacijsko vprašanje? obstajao kakšni paneli, ki bi imeli zadaj panela hlajenje z vodo? kot kolektor...zgolj za debato.
Razmisljam da verjetno je podstrešje s paneli potem hladnejše, ker ga senčiš?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.273
6.524
113
Če mmisliš da Se bolj pritegne strele? Potem pač narediš dodaten strelovod in poskrbiš za primerno zavarovanje.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Mi smo sli v SE investicijo pri poloznici za elektriko cca 100€ (koncna cena) in z idejo da povecamo porabo elektrike (avto/toplotna). Kdaj se zares povrne - kdo ve :)

sajkek - paneli oz prostor pod njimi sluzijo kot dodaten zracen kanal.. v teoriji naj bi bila podstreha zato hladnejsa (nekje sem “ujel” - da za cca 2 stopinj.. lahko da je “rekla kazala”). Pri nas se vedno laufa klima.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Jaz se s tem sicer ne strinjam, namreč SE in "elektrifikacija" vsega ostalega sta z roko v roki.
Marsikdo, da recimo SE + TČ, zakaj ne bi razširili debate še na SE + TČ + EV...namreč najbolje je, da se v celoti izkoristi možna površina za SE, ne pa da se da sedaj majhno, potem pa čez nekaj let spet dodaja module.

In kot je rekel sajkek, marsikdo se ne zaveda, da je lahko obrok za EV enak, kot dobi človek v službi potnih stroškov oz trenutno zatanka, kar pomeni da se bo preostali čas praktično vozil "zastonj".
Nisem mislil, da ne bi smeli omenjati v temi nič drugega kot SE, ampak ko zadeve odidejo preveč na široko, postane tema popolnoma nepregledna in tisti, ki išče neke informacije, enostavno izgubi voljo do iskanja in odpre novo temo. S tem pa se stvari podvajajo, marsikateri uporabnik z izkušnjami glede konkretne teme pa tudi nima volje ponavljati in pojasnjevati stvari, ki jih je že enkrat obrazložil. Če so teme pregledno ločene, je pa vseeno lažje iskati informacije.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Nisem mislil, da ne bi smeli omenjati v temi nič drugega kot SE, ampak ko zadeve odidejo preveč na široko, postane tema popolnoma nepregledna in tisti, ki išče neke informacije, enostavno izgubi voljo do iskanja in odpre novo temo. S tem pa se stvari podvajajo, marsikateri uporabnik z izkušnjami glede konkretne teme pa tudi nima volje ponavljati in pojasnjevati stvari, ki jih je že enkrat obrazložil. Če so teme pregledno ločene, je pa vseeno lažje iskati informacije.
Mas prov.. ceprav smo pa ljudje leni in egoisticni.. vecini je lazje vprasat kot pa dejansko nekaj brat in iskat.. 79 strani o elektrarni je prevec za brat - tudi informacije so najbrz zastarele (tako oprema, postopki, subvencije, cene,…).

Skratka vprasanja so/bodo ista vedno znova “a je ta izvajalc dobr.. a je ta panel 3% boljs k uni… a je black panel res black pa zakaj ni…”

sumasumarum je pa to alter.. redko katera tema obdrzi svoj fokus vec kot pa 5 strani.. ponavadi “zabluzimo” pri nekje 5-em postu
 
  • Všeč mi je
Reactions: Janez_Krajnski

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Verjamem da ja, ampak je naknadno nizal odjem. Sosedu tudi niso sli menjat pancrk, so samo v stevcu omejili elektronski limitator. V starih casih, ko se ni bilo digitalnih stevcev z limitatorji in oddaljenim odcitavanjem, in si poznal rajonskega, si komot lahko placeval npr 3x16A, pancrke si dal notri pa za 3x30A ali pa se vec..

point je, da elektro da tako omejitev. več kot toliko ti ne pusti oddajati, zaradi slabega omrežja, pa čeprav imaš ti zakonsko ali po pravilniku ali kaj ti jaz vem te termine, lahko 13,6kW max oddaje v omrežje pri 3x25A. Kot vidiš ima Daniel omejitev 13,2, kar je manj kot 13,6. četudi bi imel 3x35A, bi mu elektro dal enako omejitev za oddajo, samo prejemal bi lahko več.
"Tesla öffnet offenbar Netz von Destination Chargern > teslamag.de" https://teslamag.de/news/private-tesla-wallboxen-abrechnung-oeffentlich-51324


Evo jabe

Tesla destination charger si omisli, pa boš lahko kasirala

pa še vedno se všečkajo teli posti... problem je enak, kot je bil, preden sem dala SE gor (sem tudi to gledala, bi dala večjo SE, placa za SE in parkplace dost, pa na kmetih zraven še kaj prodaš) in ko sem par dni sjakeku odgovarjala in zdaj spet... na hitro, ampak res samo na zelo hitro in na zelo površno, je pa dobra ideja.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Trenutno da.

Me pa zanima cisto tako iz firbca. Ce sredi leta ponudnik spremeni ceno, kot na primer, geni zdaj avgusta, kako se obracunava morebitne manjke konec leta. S ceno, ki je 31.12.?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Ja verjetno.... Vem pa ne, zato sprašujem. Je pa v tem primeru povsem vseeno kam se odločiš, da boš šel, ker cene avgusta so nerelevantne