sončna elektrarna

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ena neumna oz. bolj nevedna glede soncne

ce so dela na omrezju - predvidevam, da mi v stevcu elektrarno na daljavo “izklopijo” (da ne gre nic vec).. kako pa je v tem primeru z elektriko v hisi? Jo mam al ne?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.464
113
Če so dela na omrežju in ni napetosti v omrežju, kako točno bi ti imel v tem primeru elektriko v hiši?

Sicer pa ima vsaka elektrarna svoje stikalo proti omrežju, ki ga pride rajonski ročno izklopit, ko se karkoli dela na omrežju. Zaradi varnosti.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Če so dela na omrežju in ni napetosti v omrežju, kako točno bi ti imel v tem primeru elektriko v hiši?

Sicer pa ima vsaka elektrarna svoje stikalo proti omrežju, ki ga pride rajonski ročno izklopit, ko se karkoli dela na omrežju. Zaradi varnosti.
Ob normalni situaciji mi soncna dela z recimo 10kW. Hisa porablja 2kW. 8 kW oddajam. Torej najprej “porabim” proizvedeno elektriko.

Ob izpadu - me odklopijo - soncna se vedno dela 10kW, hisa ima se vedno 2kW porabe - le tistih 8kW ne gre v omrezje (zaradi varnosti). Torej bi po moji logiki - hisa se vedno imela elektriko?

sej pravim - ne vem.. zato vprasam

ne verjamem, da rajonc hodi rocno izklapljat soncne.. ko je rajonc priklapljal SE, je dal v stevec GSM kartico (najbrz za odcitavanje - ampak predvidevam, da je stevec dovolj pameten, da se tudi izklopi na daljavo)?
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.821
638
113
Ne gre tako. Ko se izklopi se izklopi celotna elektrarna. To kar ti hočes bi lahko imel v primeru, če bi imel baterijo ali pa mogoče, da bi imel preklop kot pri uporabi agregata. Vendar brez baterije ne vem, če je to izvedljivo?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.464
113
Ob normalni situaciji mi soncna dela z recimo 10kW. Hisa porablja 2kW. 8 kW oddajam. Torej najprej “porabim” proizvedeno elektriko.

Ob izpadu - me odklopijo - soncna se vedno dela 10kW, hisa ima se vedno 2kW porabe - le tistih 8kW ne gre v omrezje (zaradi varnosti). Torej bi po moji logiki - hisa se vedno imela elektriko?

sej pravim - ne vem.. zato vprasam

ne verjamem, da rajonc hodi rocno izklapljat soncne.. ko je rajonc priklapljal SE, je dal v stevec GSM kartico (najbrz za odcitavanje - ampak predvidevam, da je stevec dovolj pameten, da se tudi izklopi na daljavo)?
Z navadnimi inverterji brez baterij nobena sončna ne dela brez omrežja. Torej, ko bo zmanjkalo omrežja bo sončna delala natanko 0.

Vsaka SE se ročno izklopi. Ravno iz razloga, če elektronika zataji in bi se slučajno vklopila, da koga, ki dela na omrežju ne ubije. Stikalo je zaklenjeno v glavni omarici pri števcu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.464
113
Ne gre tako. Ko se izklopi se izklopi celotna elektrarna. To kar ti hočes bi lahko imel v primeru, če bi imel baterijo ali pa mogoče, da bi imel preklop kot pri uporabi agregata. Vendar brez baterije ne vem, če je to izvedljivo?
Načeloma se jo z agregatom da vzbuditi, ampak potem jo moraš malo drugače priklopiti. Je pa vprašanje koliko je to dobra ideja, glede na to, da napetost iz agregata ni ravno tako stabilna kot napetost iz omrežja, da ne bi slučajno skuril inverterja.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.821
638
113
Bolj sem mislil, da bi elektrarno preklopil, da bi potem napajala hišo. Verjetno bi bilo podobno kot recimo, ko bi delalo na baterijo. Samo verjetno to ni preveč ok, ker bi znalo biti preveč nihanj v napajanju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Hvala.

da bluzim se mal naprej..

Ni nobenih del na omrezju - torej nihce ne izklopi elektrarne. Je pa redukcija oz. elektrike ni (beri ukraina&rusi.press).
tud v tem primeru “nic od nic”?

sej pomoje odgovor vem - ce drugega ne se mi zjutraj razsmernik brez “zunanje” elektrike ne bo prizgal..
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.354
6.545
113
Hmm…jaz imam nekako v spominu da mi je nekdo rekel da bi z “navadnim” UPS lahko poganjal SE.

Sicer verjetno online razlicico?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.351
5.860
113
pri taščici
Da je SE stalno pod napestjo iz UPS.
Pozabite ba kakrsnokoli elektriko v primeru izpada omrezja.
Solar edge in ostali ponudniki netmetering elektrarn morajo zahotoviti avtomatski izklop SE ko izpade onrezje.
Opcija je da izbere konkurenco (huawei...) solaredga s hibridnimi razsmerniki in baterijami.
Tam je potem opcija da si tudi pri zledu, redukcija, popravilu onrezja....pod elektriko
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.167
3.091
113
Kako pa pri otočnih elektrarnah, ki delujejo "samostojno". In kao naj bi delala vzporedno z omrežno elektriko in tudi sama brez akujev. Ali to pomeni, da je brez baterij neuporabna pri izpadu omrežja?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Kako pa pri otočnih elektrarnah, ki delujejo "samostojno". In kao naj bi delala vzporedno z omrežno elektriko in tudi sama brez akujev. Ali to pomeni, da je brez baterij neuporabna pri izpadu omrežja?
Navadna sončna elektrarna ima inverter, ki spremlja frekvenco omrežja in poskrbi da zgenerira 3f napetost ki se povsem ujema s frekvenco omrežja.
Če zunanje omrežje pade, potem se tudi inverter izklopi. Opcija je da hišo povsem odklopiš od omrežja na njo priklopiš agregat, posledično bo SE spet začela delat, ker bo inverter mislil da omrežje deluje.
Otočna SE je pa taka, ki ne oddaja v omrežje. Inverter torej ne potrebuje zunanje frekvence na katero bi se sinhroniziral. Torej hišo imaš povsem odklopljeno od omrežja. Če imaš baterijo potem ti fila baterijo in imaš štrom tudi ponoči, če pa nimaš baterije si pa brez štroma, ko ni sonca...
Tale opcija je pomoje samo za kakšne vikende z zelo nizko porabo, ker baterije so zaenkrat hudo drage.
Npr https://www.europe-solarstore.com/s.../byd-battery-box-premium-lvs-20-0-20-kwh.html
12,000€ za 20kWh... Pa taka baterija ti zadošča samo za kak dan ali dva...

Gledam da obstaja še tretja opcija...

Torej inverter je dovolj pameten, da nikoli ne pošilja v omrežje, lahko pa vzame energijo iz omrežja, če je v baterijah ni dovolj...
Vprašanje pa je ali je taka SE dovoljena pri nas? Mogoče kdo ve? Tole bi bila idealna opcija, ko netmetering ne bo več aktualen...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.354
6.545
113
Vprašanje pa je ali je taka SE dovoljena pri nas? Mogoče kdo ve? Tole bi bila idealna opcija, ko netmetering ne bo več aktualen...

Saj če si off-grid, potem ti ne more država pogojevat, kaj je dovoljeno in kaj ne?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.354
6.545
113
No, ali pa tako ja, torej če nimaš SE "priklopljeno" na GRID, jaz ne vidim načina, kako bi ti lahko država prepovedala...