sončna elektrarna

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113

Samooskrbna TROFAZNA OFF-GRID Solarna Elektrarna – deluje brez priključitve na električno omrežje.Za priklop me potrebujete soglasja, saj se ne povezujete z omrežjem distrbuterja.
Ja če si dejansko offgrid potem verjetno ni težav glede zakonodaje. Samo bistven feature tega inverterja je, da lahko jemlje energijo tudi iz omrežja, če je v bateriji zmanjkalo energije...

Growatt has developed a kit that makes your home completely self-sufficient. It takes the energy for electricity directly from the batteries, but we can also use the electrical network to help (if we have several consumers connected). In this case, the power plant takes only the difference to its full power from the grid. This self-sufficient solar power plant does not send any surpluses to the grid, and in fact you will use them entirely yourself.

To pa potem ni več OFFgrid in je vprašanje kako (če sploh) je to rešeno z zakonodajo...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ali ni tako, da ti sploh ni dovoljeno biti off-grid, če je okrog tebe možnost priklopa na elektriko? Nekje sem že bral o tem. Ne vem pa, če tukaj ali morda na slo-tech. Seveda nepreverjeno. Ampak naj bi bilo možno le tam, kjer sploh ni napeljane elektrike in je ni smotrno napeljati.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Ali ni tako, da ti sploh ni dovoljeno biti off-grid, če je okrog tebe možnost priklopa na elektriko? Nekje sem že bral o tem. Ne vem pa, če tukaj ali morda na slo-tech. Seveda nepreverjeno. Ampak naj bi bilo možno le tam, kjer sploh ni napeljane elektrike in je ni smotrno napeljati.
Ja jaz sem tudi nekje to zasledil...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.464
113
Ja če si dejansko offgrid potem verjetno ni težav glede zakonodaje. Samo bistven feature tega inverterja je, da lahko jemlje energijo tudi iz omrežja, če je v bateriji zmanjkalo energije...



To pa potem ni več OFFgrid in je vprašanje kako (če sploh) je to rešeno z zakonodajo...
Kako pri tej trofazni elektrarni dobiš zamik vsake faze za 120 stopinj, da lahko normalno delujejo trofazne stvari? Ker kolikor vidim vsak inverter napaja svojo fazo, kako se uskladijo?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Je pa najbrz res, da se lahko priklopis na minimalno moc, ampak omrezja sploh ne uporabljas? Minimalen strosek ti pac ne uide v tem primeru, kar pa ne vpliva nujno na racunico?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Je pa najbrz res, da se lahko priklopis na minimalno moc, ampak omrezja sploh ne uporabljas? Minimalen strosek ti pac ne uide v tem primeru, kar pa ne vpliva nujno na racunico?
Ja sigurno je opcija, da greš uradno na 1f sistem in 10A varovalko. (Znotraj imaš pa svoj 3f sistem) Ugibam...
Kako pri tej trofazni elektrarni dobiš zamik vsake faze za 120 stopinj, da lahko normalno delujejo trofazne stvari? Ker kolikor vidim vsak inverter napaja svojo fazo, kako se uskladijo?
Kolikor sem gledal inštalacije na YT so inverterji vedno povezani z ethernet/podatkovnim kablom, tako da lahko med seboj komunicirajo.
Je pa sigutno treba v nastavitvah inverterjev nastaviti, da bo 3f sistem.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Ja če si dejansko offgrid potem verjetno ni težav glede zakonodaje. Samo bistven feature tega inverterja je, da lahko jemlje energijo tudi iz omrežja, če je v bateriji zmanjkalo energije...



To pa potem ni več OFFgrid in je vprašanje kako (če sploh) je to rešeno z zakonodajo...

Nekeko se mi zdi, da je zadeva skladna z zakonodajo, ker se proti omrežju obnaša kot porabnik energije, ne pa generator kot ostale sončne elektrarne
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.168
3.091
113
Ali ta Growatt lahko tako deluje, da samo tok dovaja v hišo in nič proti omrežju (seveda pri hiši, ki je istočasno povezana v omrežje)?
Hiša jemlje od panelov in hkrati iz omrežja v kolikor in koliko manjka?
Growatt brez akujev lahko tok dovaja tudi v času izpada omrežja?
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Če sem prav razumel:
Da, to je način dela - hišo napajaš iz baterij, baterije pa polniš ali iz panelov ali iz omrežja.Brez akujev bi delovalo samo takrat, ko so paneli dovolj osvetljeni.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.168
3.091
113
No saj. Recimo, da pokoristiš čas, ko je svetlo za proizvodnjo toka. Viškov ne oddajaš in baterij nimaš (ne želiš).
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Tele growatt inverterje gledam že zelo dolgo časa. Glede na cene niti ne razumem, zakaj tudi večina drugih inverterjev ne bi znala hiše napajat tudi ko ni primarnega omrežja. Sej pa res ne gre za neko posebno zahtevno logiko delovanja. Še boljše bi bilo, da bi se dalo inverterje nastavljat način delovanja. Sploh pa je butasto to, da v primeru izpada primarnega omrežja objekt kljub solarnim panelom nima elektrike. Skrajno butasto.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Zato je neumnost, da za to potrebuješ neke hekerske varjante, ker je to samo par vrstic kode nekoga, ki zna študirat kaj programira.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.354
6.545
113
Jaz bi rekel, da ni tako enostavno...ok...če dela inverter in sončne celice že proizvajajo, potem izpad štroma iz omrežja ne bi smel biti faktor, da se SE izklopi.

Ampak, če pa izpade štrom ponoči, pa nekaj rabiš, da "dvigne" inverter...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.464
113
Jaz bi rekel, da ni tako enostavno...ok...če dela inverter in sončne celice že proizvajajo, potem izpad štroma iz omrežja ne bi smel biti faktor, da se SE izklopi.

Ampak, če pa izpade štrom ponoči, pa nekaj rabiš, da "dvigne" inverter...
Se se ob izpadu omrežja izklopi, ker ta mali inverter niti ne bi mogel nazaj napajati še 10 sosedov na liniji pred tabo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Enostavna rešitev bi bila, da če omrežje pade, inverter takoj odklopi hišo od omrežja.
Moral bi imeti na dovodu v objekt elektronsko vodeno 3f ločilno stikalo ampak sigurno je pa izvedljivo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in darjan

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Sem mi je zdelo da Tesla Powerwall to omogoča in res:
1660732312028.png

 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan