sončna elektrarna

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Očitno obstaja uredba o nizko napetostnih napravah o proizvodnji elektrike do 800W:

"Za namestitev ni potrebno nobenih dovoljenj in soglasij.
Uredba o nizko napetostnih napravah omejuje takšen način proizvodnje elektrike na 800W solarne površine."


"Za mini sončno elektrarno ne potrebujete posebnih dovoljenj, saj proizvajate elektriko izključno za svoje gospodinjstvo in delovna moč elektrarne ne znaša več kot 800 W."
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.455
5.930
113
pri taščici
Hibridni razmserniki to omogočajo
Solaredge ga ze leta obljublja huawei ga ima pa je "nedobavljiv"
Hibridbi razsmernik zna po mojih info napajat hiso, baterijo, viske oddajat v omrezje, iz omrezja filat baterijo iz baterije napajat hišo pa se kaj mogoče.
Namesto 16A varovalke das 20A. Je enako 3Kw obracuna(cca 5€)
Lahko das pa 3x20A kar znese sicer 7kw (13€) ampak s tem lahko samostojno pozimi zenes TC.
Racunaj sa pozimi lahko v celem mesecu ne bos za en dan porabe priloizvedel elektrike.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.547
2.930
113
Posnetek zaslona 2022-08-17 214624.png
 
  • Haha
Reactions: ales85

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Hibridni razmserniki to omogočajo
Solaredge ga ze leta obljublja huawei ga ima pa je "nedobavljiv"
Hibridbi razsmernik zna po mojih info napajat hiso, baterijo, viske oddajat v omrezje, iz omrezja filat baterijo iz baterije napajat hišo pa se kaj mogoče.
Namesto 16A varovalke das 20A. Je enako 3Kw obracuna(cca 5€)
Lahko das pa 3x20A kar znese sicer 7kw (13€) ampak s tem lahko samostojno pozimi zenes TC.
Racunaj sa pozimi lahko v celem mesecu ne bos za en dan porabe priloizvedel elektrike.
Ja hibridni usmernik je vsak ki zna filat baterijo in črpat energijo iz nje. Bistveno vprašanje je ali zna hišo izolirati od omrežja v primeru da štroma zmanjka zaradi npr pretrganih daljnovodov.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Huawei Sun2000, ki je pri nas zelo pogost očitno tega ne zna:

The Huawei Sun2000 inverter range contains no Emergency Power Supply mode (EPS), meaning you can’t operate your solar battery during a blackout (grid outage).

This is a significant limitation as it renders your solar battery effectively useless. After all, the primary goal of installing solar batteries is to provide backup power to the grid.
 
  • Wow
Reactions: Hanzi

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
No važno, da nam vsaj deževnico pustijo uporabljati brez dodatnih stroškov ali pač :sprasujemse:
Pri dezevnici bo pa kmalu lahko tako, da ne bos placal, ce jo bos uporabil (posredno ali neposredno).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.594
6.602
113
Mogoče narobe razmišljam, ker je še jutro...ampak...

Zakaj si ne bi uredil domačega "omrežja", tako, da bi imel prvo nek "online UPS" (3 fazni), od katerega bi potem šla naprej hišna intašalacija, torej FID, ipd, etc.

Potem pa bi ta UPS polnil bodisi iz javnega omrežja, bodisi iz SE, v tem primeru se ne bi rabilo izvajat kolobocij o izklaplanju inverterja iz omrežja ko pride do izpada javenga omrežja?
Pa tudi če nimaš SE, je to slišat boljša rešitev v primeru kratkih izpadov omrežij, udarov, ipd?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Mogoče narobe razmišljam, ker je še jutro...ampak...

Zakaj si ne bi uredil domačega "omrežja", tako, da bi imel prvo nek "online UPS" (3 fazni), od katerega bi potem šla naprej hišna intašalacija, torej FID, ipd, etc.

Potem pa bi ta UPS polnil bodisi iz javnega omrežja, bodisi iz SE, v tem primeru se ne bi rabilo izvajat kolobocij o izklaplanju inverterja iz omrežja ko pride do izpada javenga omrežja?
Pa tudi če nimaš SE, je to slišat boljša rešitev v primeru kratkih izpadov omrežij, udarov, ipd?
UPS je v bistvu inverter ki zna tudi polniti baterijo... 3F UPS z baterijo, ki bi držal hišo gor dlje kot par sekund pa sigurno stane več, kot navaden inverter ki zna delat s priključeno baterijo...

IMHO če želiš imeti energijo, ko je omrežje down je najlažja opcija 3f agregat in 3f stikalo... Pač odklopiš hišo od omrežja zalavfaš agregat in bo tudi inverter začel delati, da lahko koristiš energijo sonca. Če imaš preveč €€€ in inverter ki zna delat z baterijami npr Huawei Sun2000 potem pa lahko še uporabljaš baterijo...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.883
2.111
113
Vseeno, to je nekaj vrstic programske logike ali pa še to ne. In tega ne zna skor noben inverter v all-in-one obliki. Ali pa sem preveč zahteven? To je vse skup ena škatla, ki ima za vhod el. omrežje, priklop baterije, priklop EV panelov in izhod porabnikov. Vse skupaj pa krmili pametna logika, niti ne preveč zapletena ni. Kaj je tu tako težkega?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.594
6.602
113
Nič, nekdo pač mora narediti, kar pomeni potem tudi dodatno vzrževanje te kode...

Ampak, če smo pošteni, kolikokrat na leto pa pride do izpada elektrike? Da ni napovedan izklop?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Vseeno, to je nekaj vrstic programske logike ali pa še to ne. In tega ne zna skor noben inverter v all-in-one obliki. Ali pa sem preveč zahteven? To je vse skup ena škatla, ki ima za vhod el. omrežje, priklop baterije, priklop EV panelov in izhod porabnikov. Vse skupaj pa krmili pametna logika, niti ne preveč zapletena ni. Kaj je tu tako težkega?

Potem pa res ne vem, kaj čakaš... Nobeden nima, je par vrstic logike, ki ni niti zapletena, škatlo lahko, celo 3D natisneš... Boscarol, Akrapovič, Merljak, Šešelj... Vsi bodo tvoji FB prijatelji...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Branje ti ni vrlina?

Praviš, da je nekaj vrstic programske logike... Še to ne...
Praviš, da logika niti ni zapletena...
Praviš, da tega skoraj nobeden nima...

Ne vem no, če bi bil jaz tako samozavesten, potem bi mi bila to super poslovna priložnost. Ti mi deluješ zelo samozavesten, zato pa pač sprašujem, zakaj čakaš?
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

henkl

Fizikalc
18. nov 2019
428
236
43
Praviš, da je nekaj vrstic programske logike... Še to ne...
Praviš, da logika niti ni zapletena...
Praviš, da tega skoraj nobeden nima...

Ne vem no, če bi bil jaz tako samozavesten, potem bi mi bila to super poslovna priložnost. Ti mi deluješ zelo samozavesten, zato pa pač sprašujem, zakaj čakaš?
Kje je napisu da čaka?