sončna elektrarna

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.358
6.547
113
no , sej men je bil interesanten twingo... pač najcenjši ev kar je možno, ker vse ostalo pač ne opraviči cene..ampak ta twingo je baje taki ološ, da bi se slabo počutil...torej, čakamo.
Pač 60+k€ ne dam za avto, pa če je nov, star, lesen zlat, ali pa na luft.
Rabljen ioniq 2017?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
me je zanimal, na konc z enim avtom delamo do 10kilo na leto, ena jajca, za lokalne fure, bi nam to pokrila. Ampak vedno ko sem se navdušil da bi mogoče bilo to to (sem imel par teh valung), sem se tudi hitro ohladil (pred firmo jih par gledam, navadne sicer), ker je enostavno ološ in to plačaš 15 do 18 jurjev tak al drugače. In to mi ni vredno. Da bom sebe skor 2metra noter zlagal, pač ne gre. In sem ga odmislil...potem pa je že tema...Točno ja spring je še tu. ...potem pa si že blizu C4e.... bomo vidli drugo leto, nekaj bomo naredili, zarad evolucije že. Realno gledano nima sicer smisla, ker trenutno vse štima in pač tankamo, koker pač tankamo, vsi avti so pa kamot.
Mislim, da ste zopet zašli iz teme SONČNA ELEKTRARNA. Debata o avtomobilih in prevoženih kilometrih najbrž ne spada sem. Res ne vem, zakaj nekateri kar naprej smetite po temah z vsem mogočim. A je tako težko najti ustrezno temo in tam razpravljati? Marsikdo ima potem težave, ko se prebija skozi kilometre brezveznih postov glede na naslov teme in izgublja čas za iskanje konkretnih informacij.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.821
638
113
Ma saj vsi večinoma ponujajo podobno.
Paneli; Jinko, Longi, Jolywood in še kak Bisol
Inverter/optimizatorji: SolarEdge (potem so pa še Huawei, Sungrow in SMA samo ne vem če te vgrajujejo v te manjše sončne elektrarne)

Večinoma imajo ti moduli cc 12 letno jamstvo na proizvod (karkoli že to pomeni) in pa od 25 do 30 let jamstva na določeno izhodno moč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.121
2.466
113
Ok... Ce vse ostalo štima, samo gas. Zagotovo ti paneli niso ozko grlo.
Malo so mi prilagodili ponudbo. Maja sem imel še 410W panele in 1 optimizator na panel. Sedaj smo že na 370W panelih in 2 panela na optimizator. Očitno bo moralo zadoščati, površina strehe ni problem. Omejen iz strani elektra na 13,2 kW, elektrarna pa 19,98 kW.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.121
2.466
113
Trenutno 21150 z DDV. Aprila sem imel ponudbo z 48 410 W paneli za 900 eur manj, je pa bila tista 19,68 kW. Torej cena na kW se je med čakanjem na montažo dvignila iz 918 na 940, so pa to cene brez DDV.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Hvala. Tako na prvo žogo mi izgleda cena visja za cca 20% kot pred kaksnim letom in pol. Mislim, da bom pocakal, da gre vsa ta norija mimo.. paneli bi se morali kvecjemu cenit, ne drazit, čeprav cena panelov je verjetno samo kakšna 1/3 tega zneska.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
To je samo en razlog, drug bolj pomemben za tole norijo, se mi zdi, je pa konec netmeteringa, ce SE ni prikljucena do konca 2023. Torej, prikljucena v omrezje. ne pogodba podpisana, ne soglasje izdano, ne montirana... Zadeva traja tudi 3/4 leta. Ce ne bi bilo tega pogoja, zdele vsi cakajo, se nobenemu ne bi mudelo
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ok ampak ce prav razumem ni nobenega zagotovila, da bo netmetering ostal dosedanjim uporabnikom v nedogled.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
V bistvu v pogodbi je za cas delovanja SE. pogodb za nazaj ne mores spreminjati . Zdaj je pa prisel ven tale novi od 2024 in tudi v tem ostaja letni netmetering za stare, kot je pricakovano. Tale bo ene 10 let veljal pol pa dalje. SE se pa v 10 letih odplaca. Vsaj moja, prej ni sla gor. Po cenah do 1.8. pri geniju v 9,7 letih, nekaj tacga. Bolj gre strom gor, prej bo to. Po 10 letih bo pa tudi nov sistem, ko bo SE ze odplacana bolje, kot placevanje celotnega stroma. Dvomim pa, da bodo drezali v te pogodbe kadarkoli. Jih je premalo. nekomu racunica pokaze, da mu nov sistem bolj odgovarja, kdor bo večal, pa ne bo mogel brez da bi zaprosil za novo soglasje in evo nov sistem... Bo "naravni" osip tudi pri starih. Saj nov sistem ne bo neugoden sam po sebi, marsikdo bo celo lahko ugotovil, da ce bi dal delati SE po normalnih cenah cez 3 leta, bi bolje skos prisel.

Je pa treba biti tudi realen. Zivljenjska doba SE ni 30 let. Komu bo brez vecjih sitnosti delala toliko, kdo bo pa po 15 letih vse skupaj preklel...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
Uf, kmetje majo fejst porabe. Samo imajo tudi 3x35 varovalke ponavadi. Pa omejitev nekje pri 19. Pol se pa 20-25 gor daje. Mogoce ima daniel podobno zgodbo.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.121
2.466
113
Probližno 20000 kWh na leto in počasi raste. Varovalke 3x25. Če ne bi bil omejen iz strani elektra bi morda zadostovala že 17 ali še manj. Tako pa mora čim daljši čas dneva oddajati čim več, da napolni letno porabo v omrežje. Zato tudi toliko večja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe in jonny77

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Verjamem da ja, ampak je naknadno nizal odjem. Sosedu tudi niso sli menjat pancrk, so samo v stevcu omejili elektronski limitator. V starih casih, ko se ni bilo digitalnih stevcev z limitatorji in oddaljenim odcitavanjem, in si poznal rajonskega, si komot lahko placeval npr 3x16A, pancrke si dal notri pa za 3x30A ali pa se vec..
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.155
292
83
Mi zna kdo povedat koliki minimum porabe celoletne el energije je nekje minimum za investicijo v panele in zajebancijo z elektro distributerji?