sončna elektrarna

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Koliko % stroska predstavlja elektrika v firmi?
Ce 5%, potem tudi 10x podrazitev ni dosti.
Ce 50%, pa je druga zgodba
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
Talum, železarne, talilnice,... tem bo šlo na tesno.
Nekdo iz elektrogospodarstva (moj neposredni vodja), je izračunal za leto 1965 da bi bilo ceneje, če bi delavcem Taluma dali plače in bili doma. Seveda je bil malo degradiran v službi. Le zakaj?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
NEK2 ne bo zgrajena do takrat, ko bi morala biti TEŠ in NEK že ugasnjena, če se jutri začnejo "resni" postopki. Da bi pri nas spravil papirje, ki jih bo država hotela od same sebe prej kot v 15-ih letih skupaj, se mi zdi huda iluzija. Nekaj pa še traja, da se stvar naredi, mnogo bo mednarodnega nasprotovanja ... Po vrhu vsega pa od dolgoletnega poslovanja NEK nimamo verjetno prav nobenih prihrankov, čeprav bi sedaj morali imeti vsaj tretjino za novo iz dobička poslovanja, ker vstopa v zadnjo tretjino poslovanja. Verjeto še sklad za razgradnjo na koncu ne bo imel dovolj in bomo reševali s krediti in proračunskimi sredstvi ...
Tako da bluziti o poceni lastni elektriki se mi zdi malo mimo. Lahko je poceni, če lažeš sam sebi in objekte gradiš s proračunskimi sredstvi. Kar je milo rečeno neumno za stvar, ki je profitabilna.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
NEK2 ne bo zgrajena do takrat, ko bi morala biti TEŠ in NEK že ugasnjena, če se jutri začnejo "resni" postopki. Da bi pri nas spravil papirje, ki jih bo država hotela od same sebe prej kot v 15-ih letih skupaj, se mi zdi huda iluzija. Nekaj pa še traja, da se stvar naredi, mnogo bo mednarodnega nasprotovanja ... Po vrhu vsega pa od dolgoletnega poslovanja NEK nimamo verjetno prav nobenih prihrankov, čeprav bi sedaj morali imeti vsaj tretjino za novo iz dobička poslovanja, ker vstopa v zadnjo tretjino poslovanja. Verjeto še sklad za razgradnjo na koncu ne bo imel dovolj in bomo reševali s krediti in proračunskimi sredstvi ...
Tako da bluziti o poceni lastni elektriki se mi zdi malo mimo. Lahko je poceni, če lažeš sam sebi in objekte gradiš s proračunskimi sredstvi. Kar je milo rečeno neumno za stvar, ki je profitabilna.
Prihranki so od NEK. Nekaj s jih v privat zepe pretoci (,Golob in Co, sponzorstva), nekaj jih dobi lokalna skupnost, drzava pa itak ze prej zapravi preden dobi.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Prihranki so od NEK. Nekaj s jih v privat zepe pretoci (,Golob in Co, sponzorstva), nekaj jih dobi lokalna skupnost, drzava pa itak ze prej zapravi preden dobi.
Kaj ko bi politično in drugo neproduktivno bluzenje preusmerili na kakšen drug forum? Tale tema je, kolikor vem, namenjena SONČNIM ELEKTRARNAM! Torej, tehničnim problemom, izkušnjam tistih, ki so to že dali skozi in lahko pomagajo tistim, ki se podajajo v ta projekt. In verjemite mi, da me en k.... briga, kaj si nekateri mislijo o NEK, stari vladi, bodoči vladi ali o posameznih politikih. Zelo pogrešam angažiranje moderatorja, ki očitno ni najbolj zainteresiran za to, da forumi služijo svojemu namenu. Pa brez zamere.
 

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
938
91
28
Ljubljana
Da malo prekinem tale tok ...

Kako začeti/se lotiti sončne elektrarne? Najprej je verjetno treba pridobiti ponudbe izvajalcev? Nato se verjetno poda vloge za dovoljenja priklopa? Na koncu se verjetno počaka na subvencijo in šele nato se gre v izgradnjo?
Koga priporočate za izgradnjo? Petrol? Sonce? ...
Veliko je bilo napisanega in se je verjetno v tem času že kaj izkristaliziralo kaj in kako.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Da malo prekinem tale tok ...

Kako začeti/se lotiti sončne elektrarne? Najprej je verjetno treba pridobiti ponudbe izvajalcev? Nato se verjetno poda vloge za dovoljenja priklopa? Na koncu se verjetno počaka na subvencijo in šele nato se gre v izgradnjo?
Koga priporočate za izgradnjo? Petrol? Sonce? ...
Veliko je bilo napisanega in se je verjetno v tem času že kaj izkristaliziralo kaj in kako.
Ko pridobiš ponudbe in izbereš najugodnejšo, ti izbrani izvajalec (če ima v ponudbi izdelavo "na ključ") vloži vlogo za pridobitev soglasja od elektrodistributerja. Po pridobitvi soglasja skleneš pogodbo z izvajalcem (tudi delno plačaš). Po izgradnji (ali med njo) ti izvajalec pomaga vložiti vlogo za subvencijo na EKO sklad. Potrebuješ uporabno dovoljenje (oziroma gradbeno dovoljenje) za objekt, na katerega se namešča elektrarna. Meni se je zataknilo, ker imam starejšo adaptirano hišo in nisem imel uporabnega dovoljenja, ker smo leta 1977 dograjevali na osnovi vloge za adaptacijo, pa nisem dokončal vseh postopkov (vpis v kataster stavb). Sedaj me čaka postopek delne legalizacije po 117. členu novega gradbenega zakona, ki se bo pričel uporabljati s 1.7.2022 (če se bo). Nekako sem že pripravljen na to, da bom ob subvencijo, če ne bom pravočasno uredil tega. Sam sem se odločal med GEN-I in ENERGIJA Sončni plus, Maribor. Odločil sem se za slednjega, ker sem pričakoval hitrejšo izvedbo, saj v višini ponudbe ni bilo razlike niti za 100 €. Sedaj se mi pa pravzaprav ne mudi :rolleyes:.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Alex in futuristic

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Kot je Janez_Kranjski napisal - le dva detajla:
1. izvajalec ti pomaga oddati vlogo za Ekosklad kredit. Le tega urejaš na banki, ki jo izbere Ekosklad
2. po izgradnji in priklopu s strani elektra oddaš dokumentacijo, ki ti jo je pripravil izvajalec na Ekosklad. Rabiš dati zraven slike objekta (iz slike mora biti razvidno število montiranih panelov). Denar je v mojem primeru prišel hitro. Popravek je bil vezan na računsko napako izvajalca (urejen z dvema mailoma).

Kdo je dober? Kdo je pravi?
Vsi so fajn in oh in sploh super.. le sem in tja ima kdo s kakšnim izvajalcem smolo :p
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Tle se ipak pogodbe ipd podpisujejo, ni to tako po kavbojsko, kot zidanje bajte, kjer projekta ne rabis, ker zidar ze ve, dajmo brez racuna, ker je tako ceneje, na koncu pa te opalo za vse to skupaj plis se malo, ker ima proste roke se sproti zmisljevati...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
tole
oz. konkretno tole "Predlagamo obveznost uvedbe uporabe sončnih celic za poslovne in javne zgradbe do leta 2025 in stanovanjske do leta 2029," je povedala predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen. "
pa če pustimo kvaliteto prevajalcev na 24 ur..

kako si to razlagate? zdej bodo sončki obvezni?
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
vse okej, za normalno ceno. ampak problem je termin "normalna" cena. In pa da jo postaviš tudi na kakšno škarpo itd, kjer itak nič ne raste itd, ne pa da bi rabil za kakšne takšne postavitve, elaborate kot za drugi tir. je.bejo se naj s tem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi