sončna elektrarna

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.273
6.524
113
Skarpa ni tako nedolzna zadeva. Ce nosi veliko materiala je lahko vsak poseg kriticen in bi lahko popustila. Tako da je prav to.
Isto kaki nadstreski ipd
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.343
9.078
113
ne seri, kaj dosti materiala, panel na m2 pa par kil pod konstrukcije...
je streha bolj problematična, ker če tam kaj odfuka je bajta hin,
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.674
113
tole
oz. konkretno tole "Predlagamo obveznost uvedbe uporabe sončnih celic za poslovne in javne zgradbe do leta 2025 in stanovanjske do leta 2029," je povedala predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen. "
pa če pustimo kvaliteto prevajalcev na 24 ur..

kako si to razlagate? zdej bodo sončki obvezni?

1. Vsaka zgradba gotovo nima primernega položaja, da bi bila namestitev celic kolikor toliko ekonomsko smiselna.
2. Zalogovnik bi potem moral biti obvezen.
Politična ideja kot marsikatera druga. Realizacija bo na koncu morala biti v spregi s stroko, da bo končni rezultat res smiseln.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
tole
oz. konkretno tole "Predlagamo obveznost uvedbe uporabe sončnih celic za poslovne in javne zgradbe do leta 2025 in stanovanjske do leta 2029," je povedala predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen. "
pa če pustimo kvaliteto prevajalcev na 24 ur..

kako si to razlagate? zdej bodo sončki obvezni?
Ni problema, če bo to EU financirala. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
2 v Ulici dala gor sončke ostali pa se lahko jebemo, ker kao trafo je prešvoh za dodatne priklope.

Še dobro da vsaj 3 mesece ne rabimo placevati omrežnine.
Ker denar od omrežnine so Golob&Co pobasali naredili pa dolgo nič.
No, že zopet neko politično nabijanje! Najprej si moraš razčistiti kdo je DOBAVITELJ elektrike in kdo DISTRIBUTER! Golob je bil predsednik uprave GEN-I, torej DOBAVITELJA in nima z omrežnino nič skupnega! Omrežnino zaračunavajo DISTRIBUTERJI, ki jih je Janša seveda lepo nategnil in jim priprl priliv sredstev, ki so namenjena posodabljanju in izgradnji omrežja. Končujem mojo debato na to temo, ker - kot sem že napisal - tema je namenjena vsemu v zvezi z izgradnjo sončne elektrarne in pisanje izmišljotin ali političnih neumnosti ne bo doprineslo k reševanju konkretnih problemov.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.301
3.409
113
No, že zopet neko politično nabijanje! Najprej si moraš razčistiti kdo je DOBAVITELJ elektrike in kdo DISTRIBUTER! Golob je bil predsednik uprave GEN-I, torej DOBAVITELJA in nima z omrežnino nič skupnega! Omrežnino zaračunavajo DISTRIBUTERJI, ki jih je Janša seveda lepo nategnil in jim priprl priliv sredstev, ki so namenjena posodabljanju in izgradnji omrežja. Končujem mojo debato na to temo, ker - kot sem že napisal - tema je namenjena vsemu v zvezi z izgradnjo sončne elektrarne in pisanje izmišljotin ali političnih neumnosti ne bo doprineslo k reševanju konkretnih problemov.
No Elektro Maribor je distributer.

In ja tudi tega direktorčka g. Soviča iz druščine SD je Janša odstavil.

Bistvo vsega je, da je infrastruktura na nivoju leta 1980, ker takrat nazadnje so dodali en trafo v ta predel mesta in zamenjali žice za kable na drogovih in to je vse kar se je z zadnjih 40 letih naredilo.

Pa lep pozdrav vsem.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.096
2.448
113
Res vprašanje, kam so zadnjih 10, 20, 30 let šle vse te famozne omrežnine. Pri nas je na trafo priklopljenih tako od oka enih 40 hiš, na dosti mestih še kablov ni ampak so samo žice v zraku. Mi sicer imamo že približno 20 let kabel ampak je 4x70 aluminij za 12+ hiš in kot tak preslab za priklop vač kot 1 elektrarne na celi liniji. Transformator pa je v tem času doživel zgolj novo fasado. No, vsaj lepo zgleda. S takim omrežjem si je razmeroma težko predstavljati kup toplotnih črpalk in električnih avtov.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.273
5.823
113
pri taščici
tole
oz. konkretno tole "Predlagamo obveznost uvedbe uporabe sončnih celic za poslovne in javne zgradbe do leta 2025 in stanovanjske do leta 2029," je povedala predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen. "
pa če pustimo kvaliteto prevajalcev na 24 ur..

kako si to razlagate? zdej bodo sončki obvezni?
Bistveno vprasanje koliko celic?
Eno celico si lahko vsak omisli.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.273
5.823
113
pri taščici
Res vprašanje, kam so zadnjih 10, 20, 30 let šle vse te famozne omrežnine. Pri nas je na trafo priklopljenih tako od oka enih 40 hiš, na dosti mestih še kablov ni ampak so samo žice v zraku. Mi sicer imamo že približno 20 let kabel ampak je 4x70 aluminij za 12+ hiš in kot tak preslab za priklop vač kot 1 elektrarne na celi liniji. Transformator pa je v tem času doživel zgolj novo fasado. No, vsaj lepo zgleda. S takim omrežjem si je razmeroma težko predstavljati kup toplotnih črpalk in električnih avtov.
Predvsem v plače, saj je to panoga z naboljso povprecno plačo, kaksna sponzorstva prijateljev in sorodnikov...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in Pepe
27. jan 2022
4.794
1.732
113
Bistveno vprasanje koliko celic?
Eno celico si lahko vsak omisli.
Ideja je sončne elektrarne na vse NOVE javne stavbe, kasneje na vse NOVE zasebne stavbe.
Recimo v MB imajo na Qlandii eno večjih sončnih v mestu, pa še zdaleč niso samozadostni.
Ena iz internetnega arhiva:
DJI_0157.jpeg
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Eno veliko postavljajo sedaj na Jesenicah.. ni sicer na stavbi - je na brežini-- je pa celic karnekaj videt..
 

APM

Pripravnik
28. okt 2013
107
18
18
Odločam se za postavitev sončne elektrarne. Sem pa danes slišal, da se sprejema nov zakon, ki bo upošteval mesečni obračun (koliko porabiš in oddaš) in ne več letni. To mi ne pomaga veliko, ker pozimi rabim največ elektrike in jo elektrarna najmanj pridela. Se ve če bo to veljalo za nove uporabnike ali tudi za obstoječe?

Hvala, lp
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.343
9.078
113
bo golob to zrihtal, zaenkrat ni nič dorečeno, so samo govorice. Je pa kar paradox, po svoje bodo reklamiral tole, da boš imel svojo elektrarno, po drugi strani bodo pa zaviral zadevo kjer koli bo možno zaradi dotrajanega omrežja.. verjetno nas bodo posilili še z baterijami, tako da bo še malo dodatnih $$$ za doplačat. Vsi bodo veseli , samo investitor ne.
 
27. jan 2022
4.794
1.732
113
To da je omrežje buffer in hranilnik je le v par (dveh zanesljivo) državah EU in mi smo med njima, vsi ostali vključno z opevano mamo D imajo mesečni obračun in baterije. Je pa cena ene omare (niti ni tako velika po dimenzijah) za potrebe hiše cca 7.000 €
 
I

Izbrisan uporabnik 474

To da je omrežje buffer in hranilnik je le v par (dveh zanesljivo) državah EU in mi smo med njima, vsi ostali vključno z opevano mamo D imajo mesečni obračun in baterije. Je pa cena ene omare (niti ni tako velika po dimenzijah) za potrebe hiše cca 7.000 €
To pa je veliko nižja številka, kot jo imam jaz v glavi... Kakšno baterijo imaš to v glavi?
 
27. jan 2022
4.794
1.732
113