sončna elektrarna

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Saj s povecanim obsegom hranilnikov, bodo tudi cene padle…kar spomnimo se cen elektrarn pred 10 leti
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.019
113
Skratka, baterija podere vso ekonomiko. Potem je bolje oddajat viške in kupovat porabljeno elektriko. Tudi 7K eur ni mala cifra, zavedajoč se tega, da je baterija najbolj pokvarljiv in najdražji del celega sistema. Če kdo misli da bo ena baterija preživela življensko dobo ene sončne elektrarne je preklet optimist.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Saj s povecanim obsegom hranilnikov, bodo tudi cene padle…kar spomnimo se cen elektrarn pred 10 leti

Tocno tako... Vsekakor bo pa financno manjsi zalogaj, ce se SE postavi sedaj, mogoce vmes tudi z malo slabsimi pogoji, ampal zadeva nekako cez racunico recimo da pride in potem, ko pride do "mnozicnosti' baterij, dokupi se to... Zaenkrat pa je najboljsa baterija zastonj in nima smisla kupovati, ce se le lahko na omrezje priklopis
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
edino rešitev vidim v "smart" gridu recimo 50 hiš ali več in sončna v navezi z elektro avtom, ki služi kot buffer...a avto bi moral takrat v sončnem dnevu bit doma, kar je spet iluzija...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert in ales85
I

Izbrisan uporabnik 474

edino rešitev vidim v "smart" gridu recimo 50 hiš ali več in sončna v navezi z elektro avtom, ki služi kot buffer...a avto bi moral takrat v sončnem dnevu bit doma, kar je spet iluzija...

Ne pozabi, da z konstantnim "drkanjem" baterije (praznit, polnit), tudi če je znotraj svojega okna delovanja, ji zmanjšuješ življenjsko dobo, cene nadomestnih baterij pa so tudi juhuhu. Tako da jaz recimo svoje Polestara ali pa Lucida niti približno ne bom dajal na smartgrid, da bo Joža lahko cirkularko gonil...
Itak pa je smartgrid nateg prve klase oz. izum elektro podjetij, kako za skoraj nič vložka pocuzati največ €€€
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco in sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
ja tudi res.
Lucida menjaš na dve leti in ga prodaš dalje na balkan ali v afriko :D a ni nekak taka logika :D
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
samo cena je pa tud blizu 200k$ , da je mal opremeljen, potem raje v EQS....ce ze moramo skakat :D
 
I

Izbrisan uporabnik 474

218k mislim da je top loaded Lucid Air... EQE tam nekje 120-130k€, EQS pa... sky is the limit... EQS je za direktorje, EQC za "urbane gozdarje" - pač neki mini SUV, EQE je glih prav, za froce v vrtec in za pred Hofera
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Odločam se za postavitev sončne elektrarne. Sem pa danes slišal, da se sprejema nov zakon, ki bo upošteval mesečni obračun (koliko porabiš in oddaš) in ne več letni. To mi ne pomaga veliko, ker pozimi rabim največ elektrike in jo elektrarna najmanj pridela. Se ve če bo to veljalo za nove uporabnike ali tudi za obstoječe?

Hvala, lp
Kar bo priklopljeno do konca 2023, bo imelo letni obracun
 
  • Všeč mi je
Reactions: APM

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
635
211
43
1. Vsaka zgradba gotovo nima primernega položaja, da bi bila namestitev celic kolikor toliko ekonomsko smiselna.
2. Zalogovnik bi potem moral biti obvezen.
Politična ideja kot marsikatera druga. Realizacija bo na koncu morala biti v spregi s stroko, da bo končni rezultat res smiseln.
Novogradnje z vsakim ekofašističnim zakonom postajajo bolj nedosegljive slo. raji. Gledaš pa kakšna gradnja je po svetu(nivo naših lop).... pa si misliš mi res nismo normalni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in Pepe

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.560
690
113
To da je omrežje buffer in hranilnik je le v par (dveh zanesljivo) državah EU in mi smo med njima, vsi ostali vključno z opevano mamo D imajo mesečni obračun in baterije. Je pa cena ene omare (niti ni tako velika po dimenzijah) za potrebe hiše cca 7.000 €
Nakladaš... Povej konkretno ali nič.

Torej:
1) kapaciteta,
2) moč,
3) cena


Energija se draži. Novogradnje se dražijo...