sončna elektrarna

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
nizke, gledam ta severnjake, to so v bistvu lope. pobarvane. Zdaj zakaj tako ne vem točno...al jih manj zebe, al pa je energija za gretje tolk cenej...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Saj ce gledas takole pri nas imas tudi samo mizerijo, niti pobarvano ne v tekocem stoletju ali sploh. Kljub polno enega denarja vrzenega v subvencije. Nima pa to veze s tem, kaj lahko na novo postavis.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Odločam se za postavitev sončne elektrarne. Sem pa danes slišal, da se sprejema nov zakon, ki bo upošteval mesečni obračun (koliko porabiš in oddaš) in ne več letni. To mi ne pomaga veliko, ker pozimi rabim največ elektrike in jo elektrarna najmanj pridela. Se ve če bo to veljalo za nove uporabnike ali tudi za obstoječe?

Hvala, lp
Net metering pogodbe bo možno skleniti do konca 2023, do takrat sklenjne bodo ostale v veljavi celo življenjsko dobo SE. Po tem bo pa treba dat baterijo zraven k SE. V Nemčiji pratično ni več prodanih SE brez baterije (razen tam, kjer SE itak ne pokrije potreb objekta).
 
  • Všeč mi je
Reactions: APM

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Vprašanje, če bo to držalo za vedno. Lahko se tudi kdo kar naenkrat spomni, da bojo tudi vse obstoječe samooskrbe morale na nov režim ali pa dodati baterijo. Pri politikih nikoli ne veš.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Vprašanje, če bo to držalo za vedno. Lahko se tudi kdo kar naenkrat spomni, da bojo tudi vse obstoječe samooskrbe morale na nov režim ali pa dodati baterijo. Pri politikih nikoli ne veš.
Absolutno. Ampak pri taksnih zmogljivostih ti baterija pomaga eno figo. Bomo videli kaj bo potem.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kaj točno pogodbenikom netmeteringa, ko pogodbe ne bodo več vzdržne, preprečuje, da gredo v stečaj? Tako, da tisti "netemetering for lifetime" bo treba vzeti z malo rezerve...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Zanima ga ali v pogodbi piše, da gre za netmetering sistem z letnim obračunom. Ker v soglasju ne piše nič, v pogodbi o priključitvi ravno tako ne, ostalega papirovja pa jaz še nimam, tako, da naj pove kdo, ki ima vse papirje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
To vse pise v pogodbi z dobaviteljem. Kako se obravunava in koliko casa traja. Pri Petrolu je to napisano kot "pogodba je sklenjena zabcas delovanja naprave za samooskrbo"

vprašanje je, ce recimo po letu 2024 menjas dobavitelja iz bilokakega razloga - bo se lahko taka pogodba ali ne? Se vseeno nekateri tolmačijo, da ja, ker je bila prikljucena do konca 2023 in seveda so v teh pogodbah vedno neka nanašanja na ne vem kake uredbe in tle me pac pravnisko tolmacenje z*... Ne vem...

Definitivno bom jaz ostala na petrolu alinsla na geni z 2024. Ta dva se mi zdita taka, da ne bosta propadla. Ne da dobim maja 2024 papir, da firma propada in naj najdem drugega dobavitelja, letnega netmeteringa panne bom mogla vec dobiti...
 

APM

Pripravnik
28. okt 2013
107
18
18
Prejel sem nekaj ponudb, ki so zelo podobne. Se pa nagibam na Gen-i Sonce, ker mi je Gen tudi dobavitelj elektrike. Ima kdo izkušnje z njimi pri vgradnji sončne elektrarne? Zanima me, če je potekalo vse ok. Hvala,
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
225
174
43
Nimam pripomb na gen-i. Redno so obveščali o stanju dosjeja. Kljub digitalizaciji poslovanja še vedno nekaj korespondence po navadni pošti. Na delo izvajalca prav tako nimam pripomb. Trajalo je od srede julija lani, ko sem dal informativno povpraševanje, do začetka aprila, ko je bila SE priklopljena. Zaenkrat deluje v skladu z napovedmi.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Kaj točno pogodbenikom netmeteringa, ko pogodbe ne bodo več vzdržne, preprečuje, da gredo v stečaj? Tako, da tisti "netemetering for lifetime" bo treba vzeti z malo rezerve...
Zakaj pa za dobavitelja ee ne bi bile vzdržne, če ima kolikor toliko normalno poslovno politiko? On ima lahko letni zakup količin, in pri tebi, ki imaš netmetering, pač ve, da boš letno imel samo X razlike, torej mora samo toliko "zate" kupit (ali pa ne). OK, nekaj je še razlike znotraj krajših intervalov, če se to grejo, ampak ni tako hudo.
Bistvo tega, zakaj bodo netmetering ukinili, je omrežnina in regulacija omrežja. Zdaj netmetering uporabnikom omrežje zastonj služi kot baterija, saj ne plačaš praktično nič za to., operater omrežja ima pa resne stroške. V resnici pa bi moral plačat omrežnino in za oddano in za sprejeto energijo, pa še kaj zraven zato, ker je treba uravnavat omrežje, kadar oddajaš ali sprejemaš v "napačnem času".
Ko bo tega konec, bo pa nujen xEMS in baterija (in pametna polnilnica za avto , malo prilagodljivosti pri TČ ipd).
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Zdaj netmetering uporabnikom omrežje zastonj služi kot baterija, saj ne plačaš praktično nič za to., operater omrežja ima pa resne stroške.
Strinjam se z vsem, kar si napisal, tudi s citiranim. Vem, da imajo stroške in da delajo, ampak omrežja pa vseeno ne nadgrajujejo. Tako, da se resno vprašam, kam gre ves ta denar. To je itak laično/retorično vprašanje, ker vsega pač ne morem vedeti, niti razumeti, ampak omrežje, vsaj tako pravijo, marsikje resno nazaduje. Jaz sem zdaj postavil zadnjo elektrarno na našem transformatorju, vprašanje kdaj se bo kaj obnovilo.

In zopet bom na plano povlekel tiste dobičke operaterjev, ki so bili izplačani delničarjem (država?) namesto, da bi šli v omrežje.

Mimogrede, ob ukinitvi net-meteringa, se bo potem plačala le prekomerna poraba + omrežnina za lastno oddano proizvodnjo ali kako bo to šlo?