sončna elektrarna

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.350
113
Pomurje
eh, na kraj pameti mi ne pride, da bi šla gor pucat panele. oziroma, če bi to bil nek faktor silni, bi bilo to splošno znano, tako pa res najbolj radikalni šlaufajo in pridobijo tistih 7kwh/leto

To na podlagi dolgoletnih izkušenj?

Moje izkušnje na firmi so precej drugačne.
1. V prvih treh mesecih od pranja cca 20% vač na dan, potem začne počasi padati, ker se snov proti sprijemanju stopi in jih ne spira več tako učinkovito.
Letos v začetku 12 aprila max output 65kw/h, naslednji dan po pranju 82kw/h. Full je brezveze prat.
2. Na spodnjih robovih panela se sčasoma nabere dovolj prahu, da začne vplivati(senčiti) prvo vrsto celic.
3. Po par letih nepranja boš moral vsaj dvakrat preprat, da boš počistil, zato si na istem kot če pereš vsako leto.

Ker perem na firmi, perem tudi doma, učinek je manjši, ker ni zraven industrije. Je pa vsekakor razlika mnogo več kot 7kw na leto.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Letos v začetku 12 aprila max output 65kw/h, naslednji dan po pranju 82kw/h. Full je brezveze prat.
To si primerjal vse neoprane vs vse oprane? Ce ja, kako si lahko preprican, da je razlika ravno zaradi ciscenja?

Zgornji primer se mi zdi bolj logicen, kjer je en panel opran, drugi pa ne, in se tako primerja izkoristek v istem casu. Pa se tu bi lahko bil kaksen faktor sence zraven (oblak, veja, ...)
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.350
113
Pomurje
To si primerjal vse neoprane vs vse oprane? Ce ja, kako si lahko preprican, da je razlika ravno zaradi ciscenja?

Zgornji primer se mi zdi bolj logicen, kjer je en panel opran, drugi pa ne, in se tako primerja izkoristek v istem casu. Pa se tu bi lahko bil kaksen faktor sence zraven (oblak, veja, ...)
Vse oprane vs. vse neoprane. Primerjam trenutno max. izhodna moč tisti dan in dan prej. Nepomemben oblak, veja itd. Je samo učinek pranja.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.350
113
Pomurje
Pa saj toliko smo pametni, da vemo, da se pogovarjamo o SONČNI elektrarni.
Seveda se pogovarjamo o primerljivem sončnem dnevu
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Primerljiv sončen dan, je rekel.... primerljivost je imel futuristic, pa se vidi razlika... jasno, bilo bi fino to ponoviti, več kot enkrat, vzorec je nikakav, ampak če hočeš pravilno oceniti te stvari, pa drugega ustreznega načina ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
evo ti eno frišno izkušnjo - primerljiv sončen dan predvčerajšnjim in včeraj, ko je bolj sveže v spominu, kot 12. pa 13. april. včeraj paneli še bolj rumeni kot en dan prej, proizvodnja pa 10% večja. Izkušnje pravijo, da so zasvinjani bolj učinkoviti.
 
  • Ljubezen
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in jonny77

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.350
113
Pomurje
To se izkusnja ni... vsaj ne taksna, ki bi kaj doprinesla k tezi.
Jaz ti moje izkušnje lahko dam črno na belem, če bi hotel. Pa ne bom, ni treba, vi veste kako moja elektrarna dela.

Nimam podjetja ki čisti in nikogar ne vzpodbujam k čiščenju, zato me čudi ta omejenost oz. nesprejem dejstev.

O&O okrog čiščenja.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Jaz ti moje izkušnje lahko dam črno na belem, če bi hotel. Pa ne bom, ni treba, vi veste kako moja elektrarna dela.

Nimam podjetja ki čisti in nikogar ne vzpodbujam k čiščenju, zato me čudi ta omejenost oz. nesprejem dejstev.

O&O okrog čiščenja.
Ce das ali pa ne. Tezo ima toliksno kot gostilniska debata.
 
  • Haha
Reactions: jonny77

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Ponudnikov sončnih elektrarn je veliko. Katero firmo priporočate iz lastnih izkušenj?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Ponudnikov sončnih elektrarn je veliko. Katero firmo priporočate iz lastnih izkušenj?
SE sem postavljal samo enkrat - in imam izkusnje s samo enim ponudnikom.. gledam pri sosedih - so imeli druge izvajalce.. kako imajo narejeno meni ni vsec.. njim najbrz moja ni vsec..
hvalimo pa itak vsi svoje …

tezko bos dobil kaksen uporaben nasvet..
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Sem včeraj gledal moje celice, ki so bile tako zaprašene, da so bile rumene namesto črne, ker je toliko cvetnega prahu v zraku te dni.
In sem spodnji dve vrsti celic zvečer temeljito opral z vodo.
Danes sem lahko primerjal razliko med tistimi, ki so čisto zapacane in med temi čistimi...
In prišel do sklepa, da razlike ni in da nima smisla pucat če je prah gor... Mogoče enkrat letno, za boljši filing... ;)

Poglej priponko 55689
Ko pride posten naliv zrihta te sitnice ;).
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
No kdor čaka dočaka.Sem dobil soglasje za 12 Kw elektrarno:cheer:
Super, čestitam. Ravno danes slišal direktor ELES-a povedal kakšne so cene za dolgoročne nakupe. Za leto 2023 cena 3,5 X večja. Je to mogoče, da preživi industrija in podjetniki? Gospodinjstva lahko drastično zmanjšajo porabo, predvsem na račun ogrevanje TČ. Kaj pa ostali?Čeprav bo država pomagala, samo kako, državi se prav tako poveča cena elektrike.