sončna elektrarna

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Upam... Čakam da se prvo leto obrne, da vidim koliko SE naredi. Potem pa, ko TČ konec vzame, probam najprej z elektrogrelcem. Kalorimetra žal nimam, da bi vedela, kolikšen je SCOP moje TČ. Bo treba probat, upam pa na najboljše. Ipak je razlika v ceni med nekim elektrogrelcem in TČ. Že pri moji, ki je res price/performance izbrana, kaj šele "če hočeš kaj več"
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Hanzi

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.024
113
Eno vprašanje, pa brez hude krvi prosim. Sončna elektrarna OK, imam travnik viška, postavim panele. Ne razumem pa zakaj za hudiča bi kdo zelo situiran to tiščal gor na hišo. Ok razumem poanto, da prihraniš. Vse jasno. Recimo da mi je jasno da se zato odloči tisti ki npr. "nima" in ki ima relativno ugodno možnost priti do te naložbe ali pa tisti ki ima prirojeno bolezen šparovnosti in bo to storil neglede na vse samo da prihrani. Do tukaj vse jasno. Sedaj pa del ki ga ne razumem, zakaj hudiča to porine nekdo gor na bajto ki je poln keša? Odlista investicijo v novo hišo ki je bila vsaj 400-500k, pa gre v prvi vrsti skazit hišo in to gor porinit, v drugi fazi lahko teoretično pride do vžiga, pa nekje sem celo prebral da bi naj to čistil v kolikor želiš da je izkoristek tak kot bi naj bil. Prav tako jaz osebno ne bi imel neke elektrarne na glavi, npr. 2m od prostora kjer spim, verjetno kakšno dodatno sevanje, tokovi in podobno? Nevem, ugibam, nimam pojma. Imam dobrega prijatla katerega oče si je to dal naredit na svojo vilo. Hudi podjetniki, letno po 2-3 mio€ čistega dobička. Skratka "polni". Potem pa si to porineš gor na streho, ker...? Hvala za obrazložitev filozofije.
Vsaj glede sevanja... če si normalen in spiš ponoči, tudi sevanja ne boš imel. Saj vemo zakaj, ne? Pa tudi enosmerni tok z 40V napetostjo tudi ne ustvarja nekega sevanja.
 
  • Haha
Reactions: ales85

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Vsaj glede sevanja... če si normalen in spiš ponoči, tudi sevanja ne boš imel. Saj vemo zakaj, ne? Pa tudi enosmerni tok z 40V napetostjo tudi ne ustvarja nekega sevanja.

Ok, štima, ponavadi ne spiš podnevi, si pa verjetno lahko doma? A tudi doma ne smeš bit? Moraš v službo in po mraku domov? :) Nimam pojma o toku, pač prešinila mi je misel ko se je nek strokovnjak enkrat zgražal v smislu kako imamo štrom potegnjen po stenah, horizontale in da pri starih bajtah laufajo ravno v višini glave in kako zelo je to škodljivo pa me je pač presunila misel da kako bi šele ta človek delal če bi fabriko štroma imel na glavi.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Ker mi, ki nimamo 3mio, kurimo premog. Al kaj?

Ne vidim povezave in ni mi jasno kaj bi rad s tem povedal. Pač kuriš to kar se kuri, plin, TČ, drva... hotel sem samo povedat da mi pri vsem tem silnem kešu ni jasna filozofija, da si greš vse to gor na bajto navlečt da boš jurja na leto prišparal. A hkrati ni problem tega prihranka v eni noči za bedarije sprašit.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
V bistvu je vprašanje s čim se boš ogreval praktično (z ekonomskega vidika) nepomembno, ko imaš izolacijo poštimano. Ali boš dal 200 eur za elektriko ali 400 za sekance.
Lahko pa SE ekonomsko bolj pride v poštev, ko enkrat električna vozila daš v enačbo ali pa imaš doma neko obrt, kjer je poraba elektrike velika. Pa seveda za poslovno rabo, če potrebuješ veliko elektrike. Recimo če je podjetje vložilo v SE, bi bilo zaščitrno pred trenutnimi norimi cenami.
Upam pa, da bo trenutna situacija pokazala EU strategom, da morda NE niso ravno za na odpad še.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Vir je sicer bolj tak tak, ampak... Ne razumem se jaz kaj dosti v te zadeve, sem pa nekaj vseeno preletela preden je šla SE gor. Nevarnost za zdravje ni nek faktor. Tole je samo povzetek dost podoben.

Iz ekonomskega vidika je pomembno iz dveh razlogov:
- ali energijo pridobivas sam ali jo plačuješ. Ne se mi zahaklat zdej, da energijo rabim pozimi, SE dela pa poleti. Ne rabim jaz istega kilovata porabit, kot ga je SE pridelala, kar velja za vse, ki si jo bodo na streho dali do 2024. Pol je pa druga priča...
- koliko me stane peč. Grelec je 500€, moja TC je bila 3k€, folk pa zmeče tudi 10k€ in preko, če da geosondo. Za enak objekt.

Vse je pa neke sort špekulacija, edino koliko velika. Da bi šla elektrika gor poslušam že, odkar smo zidali. V hiši smo 8. leto, povprečen kWh me pa stane vsako leto manj skoraj (menjava distributerja in raznorazne geni akcije). Letni net metering je v pogodbah obljubljen za delovanje SE, kar dvomim da bodo kršili, so se pa tega držali zdaj v naslednji shemi, tako da vsaj za 10 let smo dobri. Ta čas smo na nuli. Lahko pa da ne bomo potem več tako zelo v plusu.

Za vse pa velja, da isti evro lahko samo enkrat zapravijo. Zagonim jaz brezveze dovolj denarja ampak vseeno imam od kavic jaz osebno več, kot če za isto zadevo plačujem več.
 
Nazadnje urejeno:

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
No da se vrnemo nazaj na temo.

S sosedom v dvojčku sva se oba odločila, podpisala lani poleti, soglasje sva čakala ene 2 meseca, oktrobra imela vse papirje; so zmontirali 26 panelov konec oktorbra; in rekli da čakajo razsmernike, baje jih je zmanjkal. Ok, midva ob montaži ugotoviva, da bi šli še 3je paneli; naročiva; čakava, montaža je bila zaključena konec decembra.
Ker so trije paneli večja moč, sva vmes spet rabila novo soglasje; to sva dobila v začetku leta, sedaj pa čakava novo pogodbo za priključitev.
Upam da bodo vse zrihtal enkrat do februarja. Baje majo 500 vlog pa ne sfolgajo na el lj.
Mi pa pravijo da je to ful odvisen od elektro podjetij; je pa baje povsod nora gužva.

Paneli so Bisol Supreme.
 

Priponke

  • streha.png
    streha.png
    3,2 MB · Ogledi: 135
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Tudi malo šekasti? Ali je samo na sliki tako videti?

Postopek je enak povsod. Moč SE je na soglasju in četudi se oddaja ne spremeni, je treba papirje. Če pa bi rad temu ustrezno tudi oddajo povečal, je pa treba vse na novo.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
odvisno od kota ja se različno svetijo ja. Nisem se spuščal v to; nikoli ne stojim na vrtu in gledam gor na streho opazujoč estetiko :)
Vseeno so pa lepši, ker ni nikjer srebrnega aluminija videt.

Ja, ampak postopek bi moral biti mal bolj smart. Recimo bi elektro lahko rekel; ker imata vse urejeno na 9.49KW vas priklopimo; pa potem dodajte še 3 panele in novo soglasje in novo pogodbo na 10kw; pa vam ne bo vse stalo.
Midva sva pa pred priklopom začela dvigovati in sva šla nazaj v začetek vrste.

Pa tudi če ne bi dvignila, bi bil samo overpanneling mal večji.

Sedaj je lahko bit pameten; ampak pač pišem da se še kdo ne zajebe :D
 

henkl

Fizikalc
18. nov 2019
427
236
43
Tisti ki majo SE bi mogli bit izklopljeni iz dobave elektrike(omrežja) pol pa se vidi ali se izplača al ne -to je bistvo
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
Tisti ki majo SE bi mogli bit izklopljeni iz dobave elektrike pol pa se vidi ali se izplača al ne -to je bistvo
To je isto kukr da bi rekel, pa uni k majo babo, ne smejo it jest v gostilno. naj doma kuha :)

Noben z SE v naših krajih ne more biti offgrid; ker so zime malček predolge in preveč meglene; in hranilniki so še predragi. Pa tudi izplača zame ni glih da/ne. Meni je to isto kot drama s plinom; ko se jim je splačalo so bili poslovni odjem, zdej je pa jok in stok.

Glede na vse brihtne ideje o izklopu jedrskih, je SE na strehi bolj kot ne varovalka, da ti ne morejo štrom podražit za 400%; ker tudi če ti ga, je to par eur razlike.

Če se bodo pa pogoji za netmetering bistveno spremenil, bomo šli pa na hranilnike, tko drugje po svetu.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Tisti ki majo SE bi mogli bit izklopljeni iz dobave elektrike(omrežja) pol pa se vidi ali se izplača al ne -to je bistvo

Ja, je pa ne bi imeli potlej. Mislim, da smo že dorekli, da ni na strehi, ker bi bila lepa.

Oby...
Mene pa malo moti, mojega pa še bolj. Že tak mu je grdo tole ko pes (ker je) in je hotel allblack panele, pol pa tole dostavijo. En tak, drug drugačen...
 
  • Haha
Reactions: henkl

henkl

Fizikalc
18. nov 2019
427
236
43
To je isto kukr da bi rekel, pa uni k majo babo, ne smejo it jest v gostilno. naj doma kuha :)

Noben z SE v naših krajih ne more biti offgrid; ker so zime malček predolge in preveč meglene; in hranilniki so še predragi. Pa tudi izplača zame ni glih da/ne. Meni je to isto kot drama s plinom; ko se jim je splačalo so bili poslovni odjem, zdej je pa jok in stok.

Glede na vse brihtne ideje o izklopu jedrskih, je SE na strehi bolj kot ne varovalka, da ti ne morejo štrom podražit za 400%; ker tudi če ti ga, je to par eur razlike.

Če se bodo pa pogoji za netmetering bistveno spremenil, bomo šli pa na hranilnike, tko drugje po svetu.
Ne vem če bo pol še tok pocen
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
Oby...
Mene pa malo moti, mojega pa še bolj. Že tak mu je grdo tole ko pes (ker je) in je hotel allblack panele, pol pa tole dostavijo. En tak, drug drugačen...

Ja to je jeba, ker lohk sosedje mislijo da je dal pocen panele :D sam bl deleč greš pa je boljš :D
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
V bistvu je vprašanje s čim se boš ogreval praktično (z ekonomskega vidika) nepomembno, ko imaš izolacijo poštimano. Ali boš dal 200 eur za elektriko ali 400 za sekance.
Lahko pa SE ekonomsko bolj pride v poštev, ko enkrat električna vozila daš v enačbo ali pa imaš doma neko obrt, kjer je poraba elektrike velika. Pa seveda za poslovno rabo, če potrebuješ veliko elektrike. Recimo če je podjetje vložilo v SE, bi bilo zaščitrno pred trenutnimi norimi cenami.
Upam pa, da bo trenutna situacija pokazala EU strategom, da morda NE niso ravno za na odpad še.

Ja saj to je vse ok, ker si že pač omenil poslovno rabo je pa zanimivo to, da na svoj "grad" si je šel to gor tiščat, na firmo kjer pa je vsaj 5-10x toliko površin in ki dejansko res nikogar ne bi motilo pa ne. Pa naj razume to kdor lahko :)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
Ja to je jeba, ker lohk sosedje mislijo da je dal pocen panele :D sam bl deleč greš pa je boljš :D

Eh... Kitajski so vsi cenejši pa boljši. Tlele pač namesto, da capljajo pa kradejo, sami prednjačijo. In tudi niso farbenblind. Črna je črna. Žal allblack variante ni v teh cajtih bilo za dobiti. Okvir že črn, ampak križi pa se vseeno beli. Zakaj pa bisolovi ostajajo, mi je pa vedno bolj jasno.

Nič, naj ti dobro služijo. Upam, da tu več od sebe dajo. imam pa jaz tudi čisto na novo, tako da bo treba še malo počakati.