sončna elektrarna

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
glede na tole:

- na začetku, ko naj bi bil izplen panelov 2-3% manjši od nazivne moči ( ne vem pa, kake izgube so drugje) - 15,5kkWh
- je pa tukaj po defaultu in najbrž ne zastonj, system loss 14% in takrat bi bil izplen 13,5kkWh, kar nekako sovpada z napovedmi izvajalcev, da naj na moji strehi konkretno pričakujem 1000kWh/kWp.

Poraba je 11,5kkWh.

Torej trenutno pričakujem viške in kar konkretne, kaj pa bo, bomo pa videli. Po 8 letih moje revce tudi pričakujem, da ne bo večno delala. ampak eni 2 leti pa upam da še, da se malo izkristalizira, kako kaj SE dela. Do takrat bom pač za viške dobila 40€ letno od petrola, kar je za dva meseca računov. Če še kar ne bo crknil hudič, bom pa se predjala sebe in moje starše na SC, pa njima šenkala. Bo tudi pokrilo porabo. Ampak kot rečeno, mora biti kar nekaj viškov za to, ker je potem kWh na SC tok dražji, da si lahko z dežja pod kap.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.914
4.972
113
Nč ostra nimam nč proti temu sam tapravo vrednost šele pol vidš k si odvisen samo od panelov:nazdravje:
To ne bo nikoli računice. Če nisi ravno navajem življenja "Aljaska style", si vedno odvisen od distributerja. Hranilniki so predragi, sploh pa če mene vprašaš jih boš v življenski dobi ene SE zamenjal vsaj 3.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Zakaj bi pa moral biti odvisen samo od SE? Ali si ti odvisen samo od JE? Samo od TES? Samo od HSE?
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
Kje bi bila pa fousija za Monico Belucci?

sem imela že dopisan komentar, pa sem pobrisala. iz firbca, kdo se bo na to obesil, ne na poanto. SE ni nič, kar bi bilo vredno foušije.

Prava vrednost je taka, kot je. Trenutno pač zelo ugodna. Ko in če bo strošek za tole večji kot korist, se ugasne. želeno seveda po tem, ko vsaj ničlo presežeš, da se ne zafrkneš bolj kot če bi denar na TRR pustil. Če pa pride do tega, da izračun pokaže, da si lahko offgrid s plusom, pa seveda tudi to naredimo.

Čeprav, brez skrbi, takrat bo to prepovedano, vsi bomo plačevali za omrežja toliko kot zdaj in še več. Ne moreš pustiti, da se ti folk odklaplja. Tako kot s kanalizacijo. Mi smo samozadostni z našo MČN, čim bi pa kanalizacijo potegnili, bi mogla pa fajn plačati, da me priklopijo in potem še vsak mesec, da jo vzdržujejo. Če bi šla pa gradit pa še enkrat fejst za komunalni prispevek. Offgrid bodo lahko samo lokacije, kamor elektro ne bo želel štroma vleči.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
glede na tole:

- na začetku, ko naj bi bil izplen panelov 2-3% manjši od nazivne moči ( ne vem pa, kake izgube so drugje) - 15,5kkWh
- je pa tukaj po defaultu in najbrž ne zastonj, system loss 14% in takrat bi bil izplen 13,5kkWh, kar nekako sovpada z napovedmi izvajalcev, da naj na moji strehi konkretno pričakujem 1000kWh/kWp.

Poraba je 11,5kkWh.

Torej trenutno pričakujem viške in kar konkretne, kaj pa bo, bomo pa videli. Po 8 letih moje revce tudi pričakujem, da ne bo večno delala. ampak eni 2 leti pa upam da še, da se malo izkristalizira, kako kaj SE dela. Do takrat bom pač za viške dobila 40€ letno od petrola, kar je za dva meseca računov. Če še kar ne bo crknil hudič, bom pa se predjala sebe in moje starše na SC, pa njima šenkala. Bo tudi pokrilo porabo. Ampak kot rečeno, mora biti kar nekaj viškov za to, ker je potem kWh na SC tok dražji, da si lahko z dežja pod kap.

Se pravi letno pričakuješ da boš pridelala 13500Kwh? A to imaš celo streho pokrito? Koliko m2?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
36 panelov po cca 2m2/panel. Strehe imam jaz dovolj, kljub strešnim oknom, ker imam zraven še eno (garaža), ki je tudi zdaj že deloma pokrita. Prostora je še za 14 panelov. Če so taki, kot jih imam sedaj (375W), je to se za dobrih 5kWp z isto usmeritvijo.

Ja, fino bi bilo 13500kWh/leto. Tle se mi je izšlo na 10 let, kot je bila zahteva in da mi ni treba še ukvarjati s kar precejšnjimi stroški dodajanja panelov. Bodo več povedali tisti, ki so naknadno večali svoje SE. Zadeva je draga... je pa 13,5kWp tudi blizu maximuma, ki ga smem imeti pri svojih varovalkah in kjer je še subvencija. Pol so izračuni drugačni.

Kaj in kako bo in koliko sem trofila in koliko falila, bo pa čas pokazal.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Kako je pa s tem čiščenjem panelov? Se to res mora čistiti ali....? Se pravi teoretično s tem "pridelkom" pokriješ polovico svojih potreb?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
Ne vem... če je fejst usrano in ne dela kot je treba, je najbrž treba malo očistit, drugače pa niti ne. bomo videli.

Katerim "pridelkom"? s svojo SE planiram imeti obljubljenih vsaj 13500kWh, porabimo jih 11500kWh. 2kkWh bi moralo biti viška na pesimističnem planu.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.157
2.256
113
Ja zakalkuliral sem se... mi bomo verjetno malo manj letno pokurili... zadnje dni avgusta smo se selili... septembra je bilo porabe 410kwh, oktobra 572kwh, novembra 875kwh, decembra pa 1115 in kot kaže trend bo tudi januarja okoli 1100kwh. Izven kurilne sezone računam mesečno porabo v povprečju tam 550kwh. Tukaj je še poletje ko klime letijo 24/7 sicer na minimum, se pa bo zagotovo poznalo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
Kakšna pa je logika, da moraš imeti SE na strehi in ne na kakem drugače neuporabnem zemljišču? :sprasujemse:

včasih je veljalo, da mora biti SE na objektu, ki se bo z njo samooskrboval. Torej v praksi na hiši. Takrat je bil dovoljen mali davek (9,5%), drugače si moral plačati ta velikega (22%). To je bilo pred leti, ko sem prvič spraševala. Zdaj velja, da je lahko tudi na pomožnih objektih, če se s tem napaja osnovni objekt. Torej nadstreški, garaža, poslopja... Nismo pa se na pobočjih in travnikih ipd. Tam je še vedno ta velik davek. Morebiti zato, ker tam neki objekti, ki so pozidani, so že sami po sebi poseg v zemljišče in samo gor položis panele. Nobene dodatne "škode" ni.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco