sončna elektrarna

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Potem mi boš znal odgovoriti se na eno vprašanje, ki me res zanima.

Kolikokrat ti reže špice, zaradi omenjene moči na 13,6kW? Imaš tudi na toliko omejeno na razsmerniku, ali morebiti kako decimalko manj? Jaz imam že tako bolj neugodno lego in nikdar verjetno ne bo delala max, ampak me zanima, če je ima neka SE nazivno moč tako in tako, koliko se lahko pričakuje da bo max dala od sebe. Verjetno nekoliko manj. Medtem ko tvoja bržkone vseeno zmore več od 13,6kW, pa je omejena.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.073
113
Potem mi boš znal odgovoriti se na eno vprašanje, ki me res zanima.

Kolikokrat ti reže špice, zaradi omenjene moči na 13,6kW? Imaš tudi na toliko omejeno na razsmerniku, ali morebiti kako decimalko manj? Jaz imam že tako bolj neugodno lego in nikdar verjetno ne bo delala max, ampak me zanima, če je ima neka SE nazivno moč tako in tako, koliko se lahko pričakuje da bo max dala od sebe. Verjetno nekoliko manj. Medtem ko tvoja bržkone vseeno zmore več od 13,6kW, pa je omejena.
Moja ima nazivno moč 9kW pa ob določenih trenutkih spravi iz sebe tudi 9,9. To je ponavadi spomladi ko je vpadni kot sonca točno 90 stopinj in ko se na nebu pojavi kak bel oblak, ko se zraven sonca odbije svetloba tudi od oblaka. Sliši se čudno, ampak je tako.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Kako ti to pokaže na solaredgu. Pridelava 9,9kW, oddaja pa koliko? Najbrž imas nastavljeno na malo nižje od 9kW.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.073
113
Nimam omejitve ker so varovalke dovolj močne. Če bi imel pa na meji z limitejem pa ne vem kako to izgleda. Napisal sem z namenom pojasnit da lahko SE v nekem trenutku proizvede tudi več kot je deklarirana.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
Ja, razsmernik da lahko več od sebe; zato dajo limito na števcu; ki je glede na soglasje. Recimo pri meni je nazivna moč SE 10,5KW, solaredge je 10kw; limita na števcu bo 10kw.

Če imaš močnejšo SE, torej več panelov, boš samo več časa na max moči oddajanja, ker to "zvonec oddajanja" bolj razširjen; ne moreš pa iti čez max moč-
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.073
113
Ja, razsmernik da lahko več od sebe; zato dajo limito na števcu; ki je glede na soglasje. Recimo pri meni je nazivna moč SE 10,5KW, solaredge je 10kw; limita na števcu bo 10kw.

Če imaš močnejšo SE, torej več panelov, boš samo več časa na max moči oddajanja, ker to "zvonec oddajanja" bolj razširjen; ne moreš pa iti čez max moč-
Vsaj pri meni to ne drži. Edino če je limita na števcu tako, da samo števec šteje 9kW ostali višek pa vseeno skozi leti. Ampak dvomim, ker običajni števci, nisem prepričan da so tudi limiterji vse v enem.
 

Priponke

  • Screenshot_20200503-124954_SolarEdge.jpg
    Screenshot_20200503-124954_SolarEdge.jpg
    274 KB · Ogledi: 112
Nazadnje urejeno:

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
Joj no, mal sem se zajebavu :)

On spremlja max moč oddajanja na razsmerniku od SE. Če je limita nastavljena na števcu je tam ne bo videl; kajne?

Na mojelektro bi pomoje lahko na grafu videl če mu je kdaj moč sprejema na elektro strani šla čez limito če je nastavljena. To je moje predvidevanje, ne vem kako dejansko to nastavijo...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.073
113
Joj no, mal sem se zajebavu :)

On spremlja max moč oddajanja na razsmerniku od SE. Če je limita nastavljena na števcu je tam ne bo videl; kajne?

Na mojelektro bi pomoje lahko na grafu videl če mu je kdaj moč sprejema na elektro strani šla čez limito če je nastavljena. To je moje predvidevanje, ne vem kako dejansko to nastavijo...
Ni res. Še enkrat, tokovniki so v elektroomarci. Če nebi bili, nebi bilo podatka koliko se oddaja v omrežje, temveč samo proizvodnja SE. Vem pa kako so priklopljeni, ker sem sam vlekel UTP kabel do zunanje omarice s števcem.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
Mogoče je to odvisno od česa drugega še? Pri meni pri števcu v zunanji omari ni nobenega UTP; števec je pa itak krmiljen preko elektro kabla; za vsa odčitavanja ipd.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Elektro ti je limitiral svoj števec na toliko, kot ti piše na soglasju. Potem ven vrže. Da se to ne zgodi, imaš na razsmerniku nastimano na kako decimalko manj, da ven ne meče. Poglej oddajo, takrat ko je bila proizvodnja 9kW. Edina varianta, da se koristi nad tisto, kar je nastavljeno na razsmerniku je, če koristi hiša sproti. Se pravi, v omrežje gre max recimo 8,7kW (če je soglasje za 9 in na razsmerniku malo manj nastavljeno), ampak tebi hiša direkt, ne via omrežje, rabi se 1,2kW. Za to rabiš tisti dodatni števec, ki ga hočejo računati po par sto evrov.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.796
6.073
113
Potem sem jaz izjema. Pa kar naj bo tako. Ker da laže razsmernik hkrati pa še tokovniki, ne verjamem. Saj je slika zgoraj priložena, kjer je jasna oddaja proizvodnja in poraba hiše v tistem trenutku. Ker skoraj en kilovat ne izgine v zrak. Nisem pa slišal da bi elektro števci bili hkrati limiterji.