sončna elektrarna

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Soncna je fajn.. pa imam jo.. placal iz svojega, postavil na svojem.. prtisk mi pa dvignejo “kavc elektrikarji”, ki jih moti moja “omreznina” in me prepricujejo, da so oni zarad moje SE na slabsem in da placujejo zame.. in da sem zdej jest nek izkoriscevalec sistema.. pa ne me jebat no..
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
225
174
43
Dober večer, časovnica, da lahko primerjamo. Ponudnik geni, 8,3 kW SE. Sredi julija lani sem oddal povpraševanje, konec septembra so izvedli ogled. Takoj podpisal papirje. Konec decembra je Elektro Ljubljana dal soglasje, sedaj čakam termin montaže, predvidoma marca.
Dodajam zgolj mojo izkušnjo nekaj objav nazaj glede TČ, upam da ne smetim teme.Prej smo imeli ogrevanje na UNP, račun je bil astronomski. Sedaj na Zubadan 10 kW. Udobje neprimerljivo, strošek sedaj tretjino prejšnjega. TČ deluje 24/7, imamo talno in radiatorje, dva ogrevalna kroga. V teh dneh, ko je zjutraj do -7, je temperatura dvižnega voda 38 C, okoli ničle zadostuje 35.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Eno vprašanje, pa brez hude krvi prosim. Sončna elektrarna OK, imam travnik viška, postavim panele. Ne razumem pa zakaj za hudiča bi kdo zelo situiran to tiščal gor na hišo. Ok razumem poanto, da prihraniš. Vse jasno. Recimo da mi je jasno da se zato odloči tisti ki npr. "nima" in ki ima relativno ugodno možnost priti do te naložbe ali pa tisti ki ima prirojeno bolezen šparovnosti in bo to storil neglede na vse samo da prihrani. Do tukaj vse jasno. Sedaj pa del ki ga ne razumem, zakaj hudiča to porine nekdo gor na bajto ki je poln keša? Odlista investicijo v novo hišo ki je bila vsaj 400-500k, pa gre v prvi vrsti skazit hišo in to gor porinit, v drugi fazi lahko teoretično pride do vžiga, pa nekje sem celo prebral da bi naj to čistil v kolikor želiš da je izkoristek tak kot bi naj bil. Prav tako jaz osebno ne bi imel neke elektrarne na glavi, npr. 2m od prostora kjer spim, verjetno kakšno dodatno sevanje, tokovi in podobno? Nevem, ugibam, nimam pojma. Imam dobrega prijatla katerega oče si je to dal naredit na svojo vilo. Hudi podjetniki, letno po 2-3 mio€ čistega dobička. Skratka "polni". Potem pa si to porineš gor na streho, ker...? Hvala za obrazložitev filozofije.
 
  • Žalosti me
Reactions: Janez_Krajnski

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Mislim da na travnik ne mores postavt SE… zdej pa ne vem al je samo v DDV fora al se kje (gradbeno - ker gre za nov “objekt”?).

kar se pa “polni” tice - mogoce so pametni pa razprsujejo svoje nalozbe.. so si skinli skrb za eektriko za naslednjih 30 let.. kupili se 2-3 avte na elektriko, potegnili subvencijo - pa sparajo tudi tam..

Sej teh 2-3 m€ dobicka jim nihce ni podaril.. delajo - pa ce ga majo tolk - tudi svoje delo obvladajo.. ce je dobicek prikazan - potem je tudi davek na dobicek placan.. vse kar lahko recem je - kapo dol :)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Bojim se da nisi razumel
Mislim da na travnik ne mores postavt SE… zdej pa ne vem al je samo v DDV fora al se kje (gradbeno - ker gre za nov “objekt”?).

kar se pa “polni” tice - mogoce so pametni pa razprsujejo svoje nalozbe.. so si skinli skrb za eektriko za naslednjih 30 let.. kupili se 2-3 avte na elektriko, potegnili subvencijo - pa sparajo tudi tam..

Sej teh 2-3 m€ dobicka jim nihce ni podaril.. delajo - pa ce ga majo tolk - tudi svoje delo obvladajo.. ce je dobicek prikazan - potem je tudi davek na dobicek placan.. vse kar lahko recem je - kapo dol :)

Nisi najbolj razumel, eno je razpršit naložbo v delnice, obveznice, kripto, kovine, drugo pa je porinit to gor na hišo ki potem na daleč izgleda kot da pol strehe fali, + vsi ostali faktorji ki sem jih naštel. Nevem...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Zato ker je boljše kot denar na banki in bolj sigurno kot kripto/etf/skladi/you name it... Imas seveda tudi tam, ampak vse pač ne daš tja. Kupovati nepremičnino in z njo delati dobiček danes je pa tudi ogromno začetnega kapitala z bolj klinac perspektivo o dobičku in ogromno dela. nepremičnine so drage kot pes ta moment (bistveno dražje, kot so krediti zastonj). So prej strošek kot investicija, se večji strošek je seveda nov avto.

Pač je še eno mesto, kamor denar dati, pa si v plusu. Ena bolj sigurnih variant. Seveda, če se ti izide da prideš na ničlo v doglednem času ne pa 15 let in podobno.

Se strinjam, zadeva je grda kot pes. Moj se je dolgo branil. Sploh je popizdil, ko so poslali sekaste panele, ampak tako kazi bajte kot zunanja enota klime ne. Zunanjo enoto TČ sem pa skrila okoli vogla pa za zelenje. Ker tisto je pa največji gravz od gravza. Računam s tem, da bo SE pokrivala elektrogrelec, ko mi ta hudič crkne. med izgledom SE in TČ, pa vedno izberem prvo.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
No saj nima veze, niti nisem od tistih ko to imate pričakoval kakšnega pametnega odgovora čeprav sem upal da bo kdo prišel s kakšno revolucionarno idejo da ko bo električni mrk in bo elektrika stala več kot zlato, da boste pa vi imeli panele in boste glavni đeki na selu :)
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.871
394
83
Eno vprašanje, pa brez hude krvi prosim. Sončna elektrarna OK, imam travnik viška, postavim panele. Ne razumem pa zakaj za hudiča bi kdo zelo situiran to tiščal gor na hišo. Ok razumem poanto, da prihraniš. Vse jasno. Recimo da mi je jasno da se zato odloči tisti ki npr. "nima" in ki ima relativno ugodno možnost priti do te naložbe ali pa tisti ki ima prirojeno bolezen šparovnosti in bo to storil neglede na vse samo da prihrani. Do tukaj vse jasno. Sedaj pa del ki ga ne razumem, zakaj hudiča to porine nekdo gor na bajto ki je poln keša? Odlista investicijo v novo hišo ki je bila vsaj 400-500k, pa gre v prvi vrsti skazit hišo in to gor porinit, v drugi fazi lahko teoretično pride do vžiga, pa nekje sem celo prebral da bi naj to čistil v kolikor želiš da je izkoristek tak kot bi naj bil. Prav tako jaz osebno ne bi imel neke elektrarne na glavi, npr. 2m od prostora kjer spim, verjetno kakšno dodatno sevanje, tokovi in podobno? Nevem, ugibam, nimam pojma. Imam dobrega prijatla katerega oče si je to dal naredit na svojo vilo. Hudi podjetniki, letno po 2-3 mio€ čistega dobička. Skratka "polni". Potem pa si to porineš gor na streho, ker...? Hvala za obrazložitev filozofije.
zato, da ima 3+mio dobička, pač kolk prišpara na štromu s paneli ;) Če ima denar, še ne pomeni, da ima okus za estetiko ;)
Te razumem kaj bi rad povedal, načeloma se strinjam. Samo takim v glavi skos številke delajo in če vidi v SE 1000€ extra, bo pač vložil... samo zato, ker lahko...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Seveda. Zunanja enota TČ je kot veliko večja bradavica. Najboljš je še, ko jo nekje na poti do vhoda postaviš, da najuri in polula koga, ki bi si drznil do duri priti. Najboljša stvar pri SE je, da mi ne bo treba še ene TČ kupiti, ko ta crkne. To je največja dodana vrednost.

Ne vem pa, kaj pričakuješ. Imaš nekoga z 2-3 milijone na leto, potem pa iščeš pameten odgovor na alterju? Vprašaj njega kako razmišlja in zakaj, če hočeš kaj več vedeti. Tle smo vsi pod tabo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.476
113
zato, da ima 3+mio dobička, pač kolk prišpara na štromu s paneli ;) Če ima denar, še ne pomeni, da ima okus za estetiko ;)
Te razumem kaj bi rad povedal, načeloma se strinjam. Samo takim v glavi skos številke delajo in če vidi v SE 1000€ extra, bo pač vložil... samo zato, ker lahko...
torej, ker imajo dost denarja, bi morali kurit na premog? al kaj?
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
225
174
43
Naj poskušam odgovoriti na vprašanje AvtoFuna. Kot razumem strokovno literaturo, SE niso nič bolj nevarne od siceršnjih električnih omrežij ali električnih aparatov, ob upoštevanju običajnih ukrepov. Tudi če imaš SE neposredno nad spalnico in te to skrbi, SE ponoči ne deluje.
Glede estetike: jaz imam že zdaj črno streho, tako da paneli ne bodo izstopali. Pa tudi sicer si ne ogledujem svoje strehe v tem smislu.
Bolj splošno, recimo temu družbeno gledano, smo del Evrope, ki promovira tovrstno tehnologijo, in to ni lokalna, šentflorjanska vsebina. Evropski in svetovni trendi gredo v to smer. Tudi politika jih promovira z net meteringom, drugače se SE najverjetneje ne bi izplačala. Redno se vozim čez Nemčijo in na Bavarskem praktično ni hiše, ki ne bi imela panelov na strehi.
V finančnem smislu sem bolj konzervativen tip in me vlaganja v vzajemne sklade, delnice, kripto valute, čang šlang proizvode ipd. ne prepričajo in me niti ne zanimajo, ker iz nič ne more nastati ena. Vlaganje v SE se mi v tem smislju zdi varno in glede na projekcije dolgoročno vzdržno in pokrije moje električne potrebe.