sončna elektrarna

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
če smo že malo off, koliko je bila investicija kolektorjev in potem prihranek v teh 10 letih?
men se vedno mota po glavi podobno vprašanje za el.panele. Ravno, ko se bodo izplačal, da bi začel varčevat/služit, bo pa neki tretjega in spet tako naprej in na koncu ugotovil, da bi največ prrišparal, če ne bi naredil nič.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
fakt je da elektrika ne bo nič ceneje, bo vedno dražje in poraba tudi vedno višja, ....tako da, panel je okej, seveda za kakšno ceno.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
če smo že malo off, koliko je bila investicija kolektorjev in potem prihranek v teh 10 letih?
men se vedno mota po glavi podobno vprašanje za el.panele. Ravno, ko se bodo izplačal, da bi začel varčevat/služit, bo pa neki tretjega in spet tako naprej in na koncu ugotovil, da bi največ prrišparal, če ne bi naredil nič.
Glede na to, da naj bi bila garancija za moč vsaj 80% po 20 letih, amortizacija pa že po <10 (še prej, če bo elektrika dražja), se tole sigurno izplača. Če seveda ni večjih stroškov, ki padejo nate in da imamo še vedno net metering ves ta čas. Če pa net meteringa ni več, se pa stanje konkretno poslabša z nakupom baterij.

Ravno to zadnje (baterije) me zanima kako je s porabo energije iz baterij glede na to, da gredo veliki porabniki na elektriko (pečica, indukcija, itd.). Toplotna črpalka najbrž ne, morda pa tudi. Ampak pri baterijah imaš potem še dodatno vprašanje kapacitete po x letih.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.982
113
Če bo netmetering ukinjen bodo od tebe morali viške energije poleti odkupovat, pozimi pa ti manjek zaračunat. Seveda bo razlika ceni njim v prid. Verjetno nebodo viške pobrali zastonj, manjke pa mastno kasirali. Nekako ne gre v kontekst. Ta problem je lahko rešljiv, da investiraš v večjo SE, kot pa baterijo, ker sama baterija ni pretirano poceni, zahteva vzdrževanje, življenska doba pa verjetno precej krajša kot SE. Tako je moje razmišljanje, kristalna krogla bo pa povedala kako bo, če jo kdo ima.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Najbrž bo nekaj v tem smislu, ampak dvomim, da bodo oni plačali več kot 33% tvoje nakupne cene. Upam, da se motim.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.324
5.844
113
pri taščici
Stos je v tem da je v koncni ceni elektrike sama elektrika samo 1/3 zneska.
1/3 je omreznina (ajd zdaj z narascanjem cene elektrike manj, ampak jo znjao podrazit)
1/3 pa ddv pa prispevki
In tebi bodo placali prvo 1/3, prodali pa 3/3.
Torej.....
Jaz imam po zaslugi drv celo leto privlizno konstatno porabo. Je pa res da sem predimenzioniral SE. Bomo se potem ukvarjal kam z viski.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.362
987
113
Celje
Obišči stran
Če bo netmetering ukinjen bodo od tebe morali viške energije poleti odkupovat, pozimi pa ti manjek zaračunat. Seveda bo razlika ceni njim v prid. Verjetno nebodo viške pobrali zastonj, manjke pa mastno kasirali. Nekako ne gre v kontekst. Ta problem je lahko rešljiv, da investiraš v večjo SE, kot pa baterijo, ker sama baterija ni pretirano poceni, zahteva vzdrževanje, življenska doba pa verjetno precej krajša kot SE. Tako je moje razmišljanje, kristalna krogla bo pa povedala kako bo, če jo kdo ima.
če bo netmetering ukinjen, potem imaš SE v bistvu samo še za sosede jezit.

Sedaj večina dela kombinacijo s TČ in to pije vodo. Če ne boš mogel čez poletje "nabrati" elektrike za zimsko ogrevanje je pa investicija hitro v rdečem.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.324
5.844
113
pri taščici
Ce si jaz prav predatavljam, naj ne bi sedanjega netmeting letnega poracuna ukinjali aki spreminjali obstojecim proizvajalcem. Niti po letu 24.
Ker tudi odkupna cena za tiste leelektrarne izpred desetletja se kar velja kolikor vem, ceprav je 10x visja od trzne.
Seveda se lastnikom tc in ostalih e grelcev podere racunica v primeru krajsega netmetering obdobja od enega leta.
Od oktobra do marca ne bodo proizvedli za en zimski mesec ogrevanja. Soloh tisti ki bodi na direkt el. Ogrevanju, oziroma bo vecino letne proizvodnje namenjeno ogrevanju
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kako pa je s tisto vizijo, ki jo je zadnjič razlagal Golob od Gen-i? O 2000 SE do leta 2030, ki bi imele skupno moč dveh Teš6 in ki bi po sedmih letih prešle v last lastnikov hiš, kjer bi bile postavljene? Kot sem razumel, naj bi vse skupaj financiral Gen-i.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
pri cenah goriva - se bolj kot TČ splača EV.. je že kdo razmisljal v to smer?
letno 25.000 km, tankam cca 2x mesecno (nazadnje 90€+.. torej 180 x 12).. za kurjavo (plinska peč) v najhujši zimi dam 250€/mesec

ma računico?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.324
5.844
113
pri taščici
EV so kar nekaj drazji od ICE.
Lahko tudi tretjino do polovice.
Tako da... To dejstvo mene odbija od nakupa EV.
Vlak pred tocno dvemi.leti sem zamudil da bi vzel novega golfa za 20 jurjev.
Mogoce bo se kdaj kaka podobna priloznost.
Ce nenkupujes ravno mestnega malcka za 15-20 jurjev (ala twingo) je vse ostalo preko 30 jurjev.
 

pol3ni

Fizikalc
10. jan 2011
355
228
43
Idrija
No dočakal prvo ponudbo

Nazivna moć 13 kWh
Monokristalni fotonapetostni moduli Jinko Tiger 395 W proizvajalca JinkoSolar,
Optimizatorji moči SolarEdge in fotonapetostni razsmernik SolarEdge,
Aluminijasta nosilna konstrukcija.

Informativna cena elektrarne z DDV, upoštevanim
popustom in subvencijo eko sklada 12,100 €

Mnenja,pripombe
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
No dočakal prvo ponudbo

Nazivna moć 13 kWh
Monokristalni fotonapetostni moduli Jinko Tiger 395 W proizvajalca JinkoSolar,
Optimizatorji moči SolarEdge in fotonapetostni razsmernik SolarEdge,
Aluminijasta nosilna konstrukcija.

Informativna cena elektrarne z DDV, upoštevanim
popustom in subvencijo eko sklada 12,100 €

Mnenja,pripombe
1 mesec nazaj sem dobil od geni tole:
 

Priponke

  • IMG_20211209_185804.jpg
    IMG_20211209_185804.jpg
    113,7 KB · Ogledi: 147