sončna elektrarna

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Razumem, ampak kot rečeno, enkrat mi je na uho prišlo, da so to tudi omejitve solaredgevega razsmernika. Šele 15Ka naj bi znala delati z 1 optimizatorjem/2 panela, manjši pamkao zahtevajo da ima vsak panel svojega... Ne vem, zakaj tako, najbrž je omejitev zgolj zaradi pameti solaredge, ne pa tehnični problem.

Na na strehi frcade, . Ampak na posevnino pod zgornjo vrsto in nad frcado. Le, da bi jih horizontalno obrnil...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Na na strehi frcade, . Ampak na posevnino pod zgornjo vrsto in nad frcado. Le, da bi jih horizontalno obrnil...

Ja to bi šlo, samo bi bilo grdo.
Če bi hotel imeti večjo SE (čeprav je ne rabim) bi dal na vrhu 3 vodoravne vrste po 6, in ob frčadah še 3 na vsako stran vodoravno.
Pa bi šlo gor 24 panelov in bi blo 10,9kW.... ampak če ne rabim nima smisla denar stran metat.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Itak...

Naj ti služi. Ti po moje ne boš imel težav s soglasjem. Kadar jih ni, tudi hitro pride.
 
Nazadnje urejeno:

pol3ni

Fizikalc
10. jan 2011
355
228
43
Idrija
: Dimnik:
A ti gre tako na knap velikost elektratne da hoces se na mesto dimnika montirati panele? Ce dimnik prestavis , bos koliko vec panelov vec zmontiral? 4?
Ja poleg dimnika imam na sredini še kolektorje za sanitarno vodo-3 kom-Strehe je cca 110 kvadratov.
Še slika upam da se vidi
 

Priponke

  • hiša.png
    hiša.png
    266 KB · Ogledi: 111

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ce so kolektorji ze starejsi, bi tudi jaz tazmisljal o njihovi odstranitvi. Ce pa so se ok, jih mogoce celo komu prodas za dobro ceno.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
jaz sem to hotela takoj reči, pa sem se v jezik ugriznila... vidim, da vseeno nisem edina s to idejo. Kolektorje daj preč - ali čisto ali pa jih vsaj tako prestavi, da se da čimvečjo SE gor postaviti (sigurno in lažje in cenejše kot dimnik). takole na sredini sigurno moti. Poleg tega, narediš kot futuristic - daš čimmočnejše. 455W je kar nekaj - zračunaj koliko jih rabiš za želeno SE in koliko sploh rabiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Kolektorji so stari 10 let.Hja en kup dilem kaj naj naredim,da bo ok
In koliko ti “naredijo”? zracunaj koliko manj pokuris.. pa koliko kurilnice imas viska - je kaj uporabnega za TC?.. pa potem isto kvadraturo strehe spremeni v SE panele - pa spet zracunaj kokiko vec elektrike naredis

sam jih nikol nisem imel, sosedje imajo al full stare (20+ let), povecini odklopljene, alpa so dali ob prenovi his elektrarne gor.. edin eden ima oboje - samo ima kolektorje mlajse

panel, ki ti ga dajo “danes” na streho je ponavadi cenejsi lot pa kakrsnakoli nadgradnja cez xy let
 

Smajo

Fizikalc
15. maj 2012
545
25
28
hraše
Jaz tudi še čakam na soglasje od Elektro Gorenjska, upam da ne bom dobil enakega obvestila, ker tole je zoprna reč kakorkoli pogledaš, ker imaš več scenarijev:

Prvi scenarij (edini pozitiven):
Vseeno se odločiš za SE in v naslednjih parih mesecih se nabere veliko potencialnih kupcev/investitorjev v SE ki skupaj pritisnejo na El Gorenjska in le-ta začne spet prikljapljati SE.

Drugi scenarij (malo slabši):
Odločiš se da, boš počakal s SE. V prihodnjih mesecih začne el gorenjska spet priklapljati SE zaradi pritiska javnosti. Kontaktiraš ponudnika SE in ta ti ponudi 20% višjo ceno za enako SE, ker cene gredo gor zelo hitro zaradi zelo dolgih dobav polprevodnikov in omejevanja porabe energije tovarnam na Kitajskem...

Tretji scenarij (še slabši)
Vseeno se odločiš za SE in čakaš dve leti, v tem času ukinejo net metering, tako da se ti SE praktično ne splača. Poleg tega bo ponudnik SE verjetno odstopil od pogodbe za izvedbo ker bo šel material gor 50% ali več... In če boš želel novo ponudbo, bo le-ta veliko dražja od trenutne...

V glavnem situacija ni rožnata in bodoči lastniki SE smo na milost in nemilost prepuščeni volji distributerjev el energije... :zavijazocmi:
Kaj pa če se nas nekaj skupaj nabere, pa poskusimo s kakim dopisom ali kaj podobnega, na hitrost izvedbe vplivati.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Sem za, samo jaz še nisem dobil odgovora tako da še ne vem pri čem sem...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Problem kolektorjev je to, da imas poleti viske ki ti pregrevajo hiso, pozimi ni pa "nic" od njih.
Ajd, trije ne pregrevajo toliko kot mojih 6. Katere zadnje leta pokrivam od maja do septembra.
Proizvodnjo SE pa lahko zaradi netmeteringa porabis pozimi. Ali pa poleti preko stc ogrevas toplo vodo, hkrati pa nekoliko hladis hišo.
Ce imas streho premajhno za zeljeno velikost elektrarne, potem jih daj v oglas pa bos videl ce se bo nasel kupec za pametno ceno
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

pol3ni

Fizikalc
10. jan 2011
355
228
43
Idrija
Problem kolektorjev je to, da imas poleti viske ki ti pregrevajo hiso, pozimi ni pa "nic" od njih.
Ajd, trije ne pregrevajo toliko kot mojih 6. Katere zadnje leta pokrivam od maja do septembra.
Proizvodnjo SE pa lahko zaradi netmeteringa porabis pozimi. Ali pa poleti preko stc ogrevas toplo vodo, hkrati pa nekoliko hladis hišo.
Ce imas streho premajhno za zeljeno velikost elektrarne, potem jih daj v oglas pa bos videl ce se bo nasel kupec za pametno ceno

Dejansko dober nasvet.Hvala
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
kolektorji so cista izguba, razen ce jih zastonj dobiš..tako da če jih dol mečeš, jih lahko poberem, bodo za bazen...recimo, al pa na odpad :D